Jak promować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci?

4 rzeczy, które powinni zrobić rodzice…
Jak promować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci?
fot. istock.com
07.01.2021
Dominika Stanisławska

Zdrowego stosunku do siebie i jedzenia nabiera się nigdzie indziej, jak przy stole w domu. Już od najmłodszych lat warto pokazywać dziecku, w jaki sposób budować nawyki, które będą miały wpływ na jego zdrowie w przyszłości. Z tego powodu rodzice, którzy chcą nauczyć swoje dziecko zdrowego odżywania powinni robić tych 4 rzeczy.
Zobacz więcej: Perfekcyjna przekąska na karnawał? Postaw na przepyszne włoskie kanapeczki!

4 rzeczy, które budują zdrowe nawyki żywieniowe

#1 Zdrowo za wszelką cenę

Rodzice przestraszeni wizją otyłości swoich dzieci i chorobami cywilizacyjnymi robią wszystko, żeby dziecko jadło zdrowo. Wiele maluchów ma wstręt do warzyw, dlatego rodzice często stoją nad dzieckiem i prośbą lub groźbą wmuszają posiłki. Wystarczy mieć neutralną postawę, aby zachęcić dziecko do zjedzenia obiadu. Warto też zwracać uwagę, co maluch lubi jeść, a za czym nie przepada. Małe dzieci są skłonne do wybrzydzania, ale jest to jeden z elementów rozwoju, a dla rodziców jest testem cierpliwości.
Małe dzieci są skłonne do wybrzydzania, ale jest to jeden z elementów rozwoju, a dla rodziców test cierpliwości.
fot. istock.com

#2 Rozmawiaj na temat jedzenia

Zamiast negocjacji lub kłótni przy stole o posiłek, rodzice muszą wcześniej zacząć rozmawiać na temat jedzenia. To taki temat jak wszystkie inne, dlatego nie powinno się z góry zakładać, że dziecko zrozumie i będzie chętne do współpracy i bezkrytycznego przyjęcia tej samej postawy, co my. To samo dotyczy kwestii głodu. Mamy mają tendencję do wmuszania „ostatniej” łyżeczki w dziecko, podczas gdy ono jest już pełne. Trzeba pytać, czy dziecko jest głodne czy najedzone, jak smakowało mu jedzenie, czy ma coś, co woli jeść częściej niż inne produkty. W ten sposób budujemy w dziecku świadome podejście do jedzenia i wyboru.

#3 Różne dania w ciągu tygodnia

Jeśli do tej pory twoje dziecko jadło ciągle to samo, będzie czuło strach i niechęć przed próbowaniem nowych rzeczy. Aby uniknąć takiej sytuacji otwieraj dziecko na nowe smaki. Czasami lepiej gotować mniej, ale częściej. W ten sposób pokazujesz dziecku, że kuchnia nie ogranicza się tylko do popularnej zupy pomidorowej i schabowego, ale obejmuje też ryż i bardziej egzotyczne smaki. Jeśli jednak nie lubisz lub nie masz czasu na gotowanie przygotuj jeden produkt w kilku wersjach, np.: krem brokułowy, brokuły na parze z sosem, pieczone brokuły lub brokuły z rusztu.
Zobacz więcej: Odkryj pyszny sposób na naukę samodzielności w połączeniu z zabawą!

#4 Zabierz dzieci do kuchni

Podróż przez smaki to najlepsze, co może spotkać dziecko. Przygotowując wspólnie posiłek nie tylko zacieśniacie więzi, ale też maluch uczy się, że kulinarny świat nie obejmuje tylko czekolady. Słodki, zdrowy deser można przygotować niskim nakładem pracy i finansów – a smak jest równie dobry. Ponadto posiłek przygotowany samodzielnie będzie smakował o wiele lepiej, nawet jeśli znajdą się w nim warzywa, których dziecko nie lubi.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie