Lepiej karmić mlekiem modyfikowanym czy piersią?

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytanie dotyczące karmienia dziecka!
Lepiej karmić mlekiem modyfikowanym czy piersią?
fot. istock.com
16.12.2020
Dominika Stanisławska

Niezależnie od tego, czy karmisz mlekiem modyfikowanym, czy piersią, często zastanawiasz się, czy twoje dziecko otrzymuje wszystkie niezbędne składniki? Niektóre kobiety decydują się na mieszane karmienie, czyli raz karmią piersią, raz mlekiem modyfikowanym. Każda z opcji może zapewnić dziecku wszystkie niezbędne mikroelementy.
Zobacz więcej: Mleko i owoce – połączenie doskonałe

Pytania, które zadają sobie mamy podczas karmienia dziecka

#1 Czy mleko modyfikowane jest wystarczająco dobre dla dziecka?

Nie ma powodu, aby mieć wyrzuty sumienia z powodu porzucenia karmienia piersią. Jest też wiele kobiet, które od początku karmiły tylko mlekiem modyfikowanym. Mimo nagonki na karmienie piersią, wiele kobiet się na to nie decyduje. Oczywistym jest, że żaden preparat nie jest tak złożony jak mleko matki, jednak mleka modyfikowane zapewniają niezbędne składniki, których dziecko potrzebuje. Mają zrównoważoną zawartość białka i tłuszczów oraz odpowiadają kaloryczności, równą mleku matki.
Mają zrównoważoną zawartość białka i tłuszczów oraz odpowiadają kaloryczności mleka matki.
fot. istock.com

#2 Czy dzieci karmione mlekiem modyfikowanym będą otyłe?

Otyłość dziecka w jego wczesnych latach częściej związana jest z przekarmienie niż z tym, że dziecko piło mleko modyfikowane. Warto zwrócić chociażby uwagę na to, że jest wiele badań i wiele z nich jest sprzecznych. Istnieje też ryzyko, że często inni dokarmiają dziecko, chociaż nie ma takiej potrzeby. Obecnie mleka modyfikowane mają w składzie wiele witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu, ale nie oznacza to, że powodują otyłość.

#3 Dlaczego różne mleka mają różne składy?

Wiąże się to z tym, że wiele firm ciągle udoskonala swoje produkty, dlatego składy mogą się ciągle zmieniać. Tańsze produkty spełniają minimalne wymagania, a ich niższa cena wynika z tego, że skład mleka modyfikowanego jest ciągle ten sam. Aby otrzymać pełne wsparcie wielkich ośrodków naukowych produkt musi spełniać rygorystyczne wymogi, a sztab ekspertów ciągle pracuje nad udoskonaleniem formuły.
Zobacz więcej: To są obłędne przepisy na idealnego łososia!

#4 Jakiej wody używać do przygotowania mleka?

Wiele mam zadaje sobie pytanie, czy przegotowana kranówka jest tak samo dobra, jak woda z butelki. Woda z kranu spełnia wymagania, które potrzebne są do spożywania, więc nie ma powodów, aby przechodzić na wodę z butelki podczas przygotowywania posiłku dla dziecka. To, o czym naprawdę trzeba pamiętać, to o tym, aby nie dodawać więcej mleka niż jest to zalecane – to samo działa w drugą stronę. Nie należy rozcieńczać mleka.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie