Cukier w diecie dziecka - jak go zredukować do minimum?

Jak zachować równowagę żywieniową dziecka?
Cukier w diecie dziecka - jak go zredukować do minimum?
fot. istock.com
09.12.2020
Dominika Stanisławska

Rodzicielstwo podczas pandemii zmieniło się diametralnie. Głównie dlatego, że nasze dzieci przyzwyczaiły się częstszego jedzenia słodyczy, odzwyczaiły się od sportu, a jedzenie przed komputerem stało się codziennością. 
Zobacz więcej: 
Zupki dla niemowląt – jak prawidłowo je przygotować?

Co robić, gdy dziecko płacze za słodkim?

Tak samo jak w przypadku innych histerii, które są związane z odmówieniem kupna zabawki - nie reaguj. Dziecko przyzwyczaja się do tego, że kiedy zaczyna płakać dostaje to, czego chce. Tu dobrze sprawdzi się stara zasada naszych dziadków i rodziców - będzie głodny, to zje. W kwestii słodyczy nie ma możliwości, by się ugiąć. Polskie dzieci, są jednymi z najbardziej otyłych w Europie, dlatego każde stanowcze “nie” oraz odmawianie słodkiego jest jak najbardziej na miejscu. Dziecko musi jeść inne rzeczy, aby mogło zdrowo rosnąć, nie wspominając o tym, że nadmiar słodyczy niszczy zęby i jest przyczyną próchnicy. 
Dziecko musi jeść inne rzeczy, aby mogło zdrowo rosnąć, nie wspominając o tym, że nadmiar słodyczy niszczy zęby i jest przyczyną próchnicy. 
fot. istock.com

Dlaczego dzieci wolą słodkie?

Już w życiu płodowym jesteśmy przyzwyczajeni do słodkiego smaku. Płyn owodniowy jest słodki, mleko matki jest słodkie, ale również w genach mamy zapisane, że słodkie jest bezpieczne, a gorzkie - nie. Świadczy to o tym, że nasi praprzodkowie w ten sposób rozpoznawali, czy żywność nadaje się do spożycia. Ponadto, zanim dzieci rozwiną funkcje poznawcze, które pozwolą im na rozróżnienie zgniłego jedzenia od tego dobrego, musi minąć trochę czasu, a gdy tylko wkładają jedzenie do buzi, są w stanie od razu rozpoznać jego walory smakowe. 
Zobacz więcej: 
Jak pandemia COVID-19 zmieniła nasze nawyki żywieniowe?

Poza wskazówkami zapisanymi w naszym DNA, telewizja codziennie bombarduje nas reklamami słodkich przekąsek i napojów. Dzieciom ciężko powstrzymać się od jedzenia słodyczy, kiedy półki sklepowe uginają się pod ciastkami i czekoladami. Dopiero z czasem rozumiemy, jak ważne jest zrównoważone odżywianie, a słodycze są dobre od czasu do czasu, ale nie nadają się na dania główne. 

Dlaczego słodkie przekąski nie mogą być w codziennej diecie?

Cukier jest w mleku matki, ale to nie oznacza, że jego codzienne spożywanie jest jak najbardziej w porządku. Warto zaznaczyć, że są różne rodzaju cukru. Te najbardziej pożądane znajdują się w warzywach, owocach (fruktoza) i nabiale (laktoza). Cukier jest niezbędny do prawidłowej pracy mózgu, ale jak przy każdym produkcie - potrzebny jest umiar. Nie bez powodu, kiedy przechodzimy na dietę ogranicza się właśnie cukry. Pozostałe cukry, które są dodawane do żywności dzięki procesom technologicznym są odpowiedzialne za otyłość, cukrzycę i choroby serca. Cukry nie powinny przekraczać 10% codziennej diety dziecka, czyli 35 gramów dla dziecka w wieku 5 lat oraz 55 gramów dla dziecka w wieku 12 lat. W tym miejscu warto dodać, że wszelkiego rodzaju sosy, płatki, soki i inne rzeczy, których nie uważamy za słodycze, już mają w składzie cukier, dlatego tak ważne jest czytanie etykiet przed zakupem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie