Czy mrożone owoce i warzywa naprawdę są takie złe?

Cała prawda o mrożonkach.
Czy mrożone owoce i warzywa naprawdę są takie złe?
fot. istock.com
17.11.2020
Dominika Stanisławska

Większość z nas żyje w przekonaniu, że mrożone owoce i warzywa to zło, a produkty tuż po zamrożeniu tracą najcenniejsze wartości odżywcze. Sytuacja jest jednak odrobinę inna, a spożywanie mrożonek nie powoduje, że nasze posiłki są mniej wartościowe. Dlaczego wciąż żyjemy w przekonaniu, że mrożone produkty są gorsze niż te świeże?
Zobacz więcej: 
Galaretka z cytrusów z rozmarynem - to jest REWELACYJNIE PYSZNE!

Dlaczego warto sięgać po mrożone produkty?

Przede wszystkim różnica między mrożonymi owocami i warzywami, a tymi świeżymi polega na tym, iż mrożone produkty od razu są blanszowane. Natychmiast po zebraniu owoce są mrożone (eliminuje się w ten sposób enzymy powodujące psucie się). Szybkie mrożenie powoduje, że produkty zachowują cały smak i wartości odżywcze. Tak więc mrożona marchewka jest w rzeczywistości bardziej pożywna niż świeża. Chyba że zerwiesz ją ze swojego ogródka. Z kolei z produktami, które trafiają jako “świeże” do sklepów jest zupełnie inaczej. Zanim zdążymy je kupić minie kilka tygodni, dlatego w tym czasie teoretycznie świeże produkty tracą na walorach smakowych i odżywczych.
Zanim zdążymy je kupić musi minąć kilka tygodni, dlatego w tym czasie teoretycznie świeże produkty tracą na walorach smakowych i odżywczych.
fot. istock.com

Mrożonki w kuchni, jak się z nimi obchodzić?

Należy pamiętać, że raz rozmrożona żywności musi zostać zjedzona. Nie można zamrażać i odmrażać produktów, bo powoduje to szybkie pleśnienie. Mrożonki są dobrym rozwiązaniem w zimie, kiedy to nie mamy bezpośredniego dostępu do świeżych produktów. Warto zaopatrzyć się w porze letniej w mrożonki, aby potem w okresie chłodnych i ponurych dni mieć stały dostęp do witamin. Mrożone owoce lub warzywa są dobrym rozwiązaniem, gdy planujemy zrobić ciasto bądź jakiś owocowy deser na bazie owoców. Warto też zauważyć, że mrożone produkty ograniczają marnowanie jedzenia. Świeże produkty mają krótszą datę spożycia, nawet jeśli będziemy je przechowywać w niskich temperaturach. Z kolei mrożone owoce bądź warzywa mają dłuższą datę przydatności. Niektóre mrożonki można przechowywać do roku, co powoduje, że w razie potrzeby zawsze możemy szybko przygotować smaczny obiad lub deser. Oszczędza to też czasu, który spędzamy na zakupach. Trzeba też pamiętać, że najlepiej kupować produkty, które są w dużych kawałkach, a nie rozdrobnione oraz, że produkty z wysoką ilością wody, jak np.: arbuz, nie nadają się do zamrożenia. Powód jest prosty - będą tracić na wiotkości i smaku.
Zobacz więcej: 
Jak schudnąć podczas kolacji?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie