Zupki dla niemowląt – jak prawidłowo je przygotować?

Wbrew pozorom, to nie jest wcale takie trudne!
Zupki dla niemowląt – jak prawidłowo je przygotować?
fot. iStock
30.10.2020

Zupki są jednym z najchętniej spożywanych, oczywiście oprócz mleka mamy, pokarmów przez niemowlęta. Smaczne i pożywne – to świetny pomysł na dziecięcy posiłek. Rodzice często zastanawiają się, jaką zupkę wybrać dla swojego niemowlaka lub w jaki sposób odpowiednio ją przygotować. Podpowiadamy!

Wprowadzanie zupek do menu niemowląt

Przez pierwsze pół roku życia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią. Mleko matki dostarcza mu większość niezbędnych składników pokarmowych i odżywczych. Po ukończeniu 6 miesięcy dieta malucha powinna być rozszerzana o dodatkowe produkty, np. przeciery owocowe lub zupki warzywne. Jeśli zdecydujesz się na przygotowywanie ich samodzielnie w domu – pamiętaj, że pierwsze zupki dla niemowląt powinny mieć płynną i całkowicie gładką konsystencję. Dziecko nie będzie wówczas miało problemu z ich spożyciem, ponieważ (właśnie dzięki jednolitej konsystencji) będą przypominały mleko mamy.

Podczas gotowania do zupy warto dodać kilka kropel dobrej jakościowo oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego, które ułatwią przyswajanie witamin i innych składników pochodzących z warzyw. Kiedy dziecko zapozna się ze smakiem jarzyn, można spróbować przygotowania zupy na mięsie – ważne, aby wybrać to delikatne i nietłuste. Pamiętaj, aby nie dodawać soli do dziecięcych posiłków!

Pełnowartościowe zupki dla niemowląt ze słoiczków

Przygotowywanie zupek dla niemowląt nie jest trudne, ale wymaga odpowiedniej wiedzy. Wielu rodziców, w trosce o brzuszek swojego malucha, wybiera zupki dla niemowląt w słoiczkach[1]. Ich składniki są bardzo szczegółowo badane, a receptury analizowane i opracowywane przez specjalistów do spraw żywienia. Warzywa zawarte w słoiczkach pochodzą ze ściśle kontrolowanych upraw. Są przebadane pod kątem zawartości pestycydów, metali, azotynów, azotanów i zanieczyszczeń chemicznych[2]. Składniki zupek dla niemowląt spełniają bardzo restrykcyjne normy dotyczące jakości produktów przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci, wynikające z prawa polskiego i europejskiego[3].

fot. materiały prasowe

Dużym ułatwieniem dla rodziców jest określenie na etykietach słoiczków wieku, od którego można podawać dany posiłek. Wybierając zupki dla niemowląt ze słoiczków wiesz, że dziecko spożywa posiłek zawierający składniki odpowiednie dla jego wieku oraz zapotrzebowania. Gotowe dania zwykle nie zawierają dodatku cukrów ani soli, a opis na etykiecie pozwala na kontrolę, ile danych składników odżywczych zawiera konkretny słoiczek.

Komponując jadłospis niemowlęcia, warto więc uzupełniać go zupkami dla niemowląt ze słoiczków – dostarczysz organizmowi dziecka wartościowych i odpowiednio kontrolowanych składników, w odpowiednich ilościach i proporcjach. I tak, przykładowo, idealną propozycją dla dziecka po 6. miesiącu życia będzie np. rosołek z cielęciny z ryżem czy pomidorowa z kurczakiem i ryżem, a po 8. miesiącu – barszcz ukraiński.

Zupki dla niemowląt – tylko z pełnowartościowych składników!

Komponując menu maluszka, zwracaj uwagę, aby jego posiłki składały się tylko i wyłącznie z wartościowych składników. Jeśli zamierzasz własnoręcznie przygotowywać zupki i inne dania dla Twojego niemowlęcia pamiętaj, aby zaopatrywać się  produkty u lokalnych, sprawdzonych, dostawców. Pięknie wyglądające warzywa i owoce na półkach w hipermarkecie mogą nie być odpowiednie dla najmłodszych.

Dodajmy, że prawo w Polsce zabrania stosowania środków konserwujących w żywności dla niemowląt i dzieci. Dlatego kupując zupki dla niemowląt w słoiczkach, możesz mieć pewność, że nie posiadają w swym składzie tych substancji, a długi termin przydatności zachowują dzięki utrwalaniu termicznemu w gorącej wodzie – podobnie jak domowe weki.

Bez względu na to, czy samodzielnie przygotowujesz, czy kupujesz gotowe zupki dla niemowlaka, najważniejsze jest to, aby były one dostosowane pod kątem składu do wieku i potrzeb Twojego malucha oraz były zgodne z aktualnym schematem żywienia niemowląt. Podawaj swojemu dziecku różnorodne posiłki, aby dostarczać mu wszelkich potrzebnych składników i nie doprowadzić do niedoborów żywieniowych.

 

 

[1] https://www.bobovita.pl/produkty/zupki

[2] https://www.bobovita.pl/jakosc-bobovita

[3] https://www.bobovita.pl/jakosc-bobovita

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Olga (Ocena: 5) 31.10.2020 17:15
Długo nie mogłam dojść do siebie po ciąży. Dopiero jak kupiłam sobie catering dietetyczny warszawski dzień to coś się udało. Najgorzej, jak trzeba było dojadać po 3 dzieci, żeby się nie zmarnowało.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie