Zboża w diecie niemowląt – po co, ile i jak je wybierać?

Poznaj kilka najważniejszych faktów na ich temat.
Zboża w diecie niemowląt – po co, ile i jak je wybierać?
fot. materiały prasowe
14.09.2020

Nadszedł czas, w którym niemowlę jest gotowe na jedzenie innych produktów niż wyłącznie mleko mamy. W pierwszej kolejności próbuje wytrawnego smaku warzyw, później słodkich owoców, a następnie kontynuuje swoją przygodę w odkrywaniu nowości z produktami zbożowymi. Dowiedz się, dlaczego wybór tych ostatnich nie powinien być przypadkowy.

Fakt #1: Zboża to ważny element diety, ale nie każde z nich są odpowiednie dla malucha

Okres wczesnego dzieciństwa to czas, w którym intensywnie rozwija się mózg, układ pokarmowy, odpornościowy i wiele mechanizmów odpowiedzialnych za metabolizm. Kluczową rolę w tych procesach pełni podawana maluchowi żywność, która powinna być wartościowa i bezpieczna. O tym jednak, czy produkt spełnia te kryteria i jest odpowiedni dla delikatnego organizmu dziecka, nie świadczy jego opakowanie, zapach czy smak– dotyczy to każdej żywności, również zbóż.

Kaszki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, ze wskazaniem wieku na opakowaniu, to produkty dopasowane do szczególnych potrzeb młodego organizmu. Zboża w nich zawarte uprawiane są z myślą o najmłodszych, co oznacza, że spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości – znacznie bardziej surowe niż w przypadku tych zawartych w produktach ogólnego przeznaczenia. Sięgając po taką kaszkę, rodzice mogą być pewni, że podają swojemu dziecku zboża ze sprawdzonego i bezpiecznego źródła.

Fakt #2: Kaszki pomagają bilansować jadłospis malucha

Produkty zbożowe w postaci kaszek stanowią dla dziecka cenne źródło energii, składników mineralnych oraz witamin. Te z dodatkiem mleka modyfikowanego, przygotowane zgodnie z opisem na opakowaniu, są pełnowartościowym[1] posiłkiem, który dostarcza młodemu organizmowi odpowiednie ilości węglowodanów, tłuszczu, białka, a także witamin i składników mineralnych.

Fakt #3: Obecność kaszek w diecie malucha oswaja go z nowymi konsystencjami

Kiedy niemowlę pozna smak pierwszych warzyw i owoców, zwykle osiąga umiejętność początkowego rozdrabniania pokarmów. Wprowadzanie w kolejnym kroku do jadłospisu kaszki ułatwia mu przechodzenie z diety płynnej na bardziej stałą. Najlepszym sposobem przyzwyczajania malucha do konsystencji kaszki jest stopniowe zagęszczanie nią mleka mamy lub mleka modyfikowanego (jeśli niemowlę nie jest karmione piersią). Zaletą tych produktów jest możliwość uzyskania dużej rozpiętości konsystencji – od płynnej, przez papkowatą do bardziej gęstej – odpowiedniej do podawania łyżeczką.

Zapoznawanie malucha z kaszką należy rozpocząć od jej niewielkich ilości (kilku łyżeczek), przy uważnym obserwowaniu jego reakcji. Jeśli dziecko będzie dobrze tolerowało zbożowe nowości, z czasem ich porcje można zwiększać.

Fakt #4: Kaszka to wartościowe źródło różnorodnych zbóż w diecie niemowlęcia

To, co dobre dla maluszka, powinno być dla niego bezpieczne, wartościowe, a także różnorodne. Urozmaicona dieta wspiera prawidłowy rozwój małego dziecka oraz kształtuje jego prawidłowe nawyki żywieniowe. To ważne, ponieważ przyzwyczajenia ukształtowane we wczesnym dzieciństwie mogą być powielane przez całe życie. Kaszki przeznaczone dla najmłodszych to delikatne zbożowe posiłki, które uwzględniają wyjątkowe potrzeby młodego organizmu. Poza tym, że są przebadane i wartościowe, zawierają starannie wyselekcjonowane różnorodne zboża, takie jak pszenica, owies, ryż, proso, kukurydza, jęczmień i żyto.

 

Przykładem kaszek w pełni dopasowanych do potrzeb najmłodszych są propozycje od BoboVita PORCJA ZBÓŻ, które charakteryzuje 0% dodatku cukru*, 0% konserwantów**, 0% barwników** i 0% wzmacniaczy smaku**. Dzięki nim maluch może odkrywać nawet 7 rodzajów różnorodnych zbóż, które wraz z mlekiem modyfikowanym stanowią odpowiednią kompozycję cennych składników w wielu pysznych smakach.

*Zawierają naturalnie występujące cukry, pochodzące ze zbóż, owoców i mleka modyfikowanego.

** Zgodnie z przepisami prawa.

 

Ważne informacje:

Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

 

[1] Dotyczy produktu przygotowanego zgodnie z rekomendacją producenta, dodatek mleka i owoców w proszku w zależności od rodzaju kaszki.  

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie