Dlaczego warto jeść krewetki?

Krewetki są doskonałym źródłem wysokowartościowego i łatwo przyswajalnego białka.
Dlaczego warto jeść krewetki?
fot. istock.com
05.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Ich niepowtarzalny smak sprawił, że stały się najpopularniejsze ze wszystkich owoców morza. Przedstawiamy wam 5 powodów, dla których warto jeść krewetki.

Krewetki - dlaczego warto je jeść?

#1 Krewetki są niskokaloryczne

Jedna krewetka to zaledwie 7 kcal, dlatego polecana jest wszystkim osobom będącym na diecie redukcyjnej. Z racji swojego wyjątkowego smaku mogą być świetnym dodatkiem do każdego dania. Jeśli liczysz każdą zjedzoną kalorie, danie bazujące na krewetkach mogą być świetnym rozwiązaniem.

#2 Są źródłem przeciwutleniaczy

Krewetki są bogactwem przeciwutleniaczy, które spełniają kilka zasadniczych funkcji w naszym organizmie. Najważniejszą z nich jest wzrost odporności naszego organizmu. Ponadto przeciwutleniacze niszczą wolne rodniki oraz usprawniają pracę tarczycy. Spożywanie tych owoców morza zalecamy wszystkim, którzy chcą opóźnić proces starzenia. Przeciwutleniacze skutecznie pomogą nam cieszyć się zdrową skóra przez długie lata.

Zobacz więcej: 6 powodów, dla których warto jeść kimchi

#3 Cenne źródło białka

Osiemdziesiąt gram krewetek zawiera aż 20g pełnowartościowego biała. Białko zawarte w nich jest szybko przyswajalne. Należy dodać, że krewetki zawierają w sobie bardzo małą liczbę węglowodanów i tłuszczu, dzięki czemu zostały docenione przez światowe gwiazdy fitness na całym świecie.

Krewetki

fot. istock.com

#4 Bogactwo witamin i minerałów

W tych owocach morza możemy wyróżnić wiele cennych witamin i minerałów. Krewetki zawierają witaminy z grupy B: kobalaminę, czyli witaminę B12, która odpowiedzialna jest m.in. za produkcje czerwonych krwinek, B3 czyli niacynę, która pomaga w pracy układu nerwowego. Niacyna odpowiada także za nasz metabolizm. Wśród minerałów możemy wyróżnić jod, selen, magnez, żelazo oraz cynk. Sto gram krewetek dostarcza 100% dziennego zapotrzebowana na selen.

Na co trzeba zwrócić uwagę kupując krewetki? 

Pierwszą najważniejsza rzeczą jest ich świeżość. Połowy krewetek odbywają się między końcem lipca a początkiem listopada. Głównymi eksporterami są takie kraje jak Japonia, Tajlandia i Stany Zjednoczone oraz Chiny. Kupując owoce morza powinniśmy kierować się naszymi zmysłami czyli węchem i wzrokiem. Jeśli nasze krewetki swoim zapachem przypominają zapach zbliżony do morza lub wodorostów, to ze spokojnym sumieniem możemy włożyć je do sklepowego wózka. Jeśli ich zapach wyda nam się dziwny lub niepojący, od razu powinniśmy je odstawić na sklepową półkę. Uwagę naszą powinien zwrócić kolor krewetek. Jeśli będą one miały czarne przebawienia, znaczy że nie są świeże.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie