Aż 14% polskich dziewcząt zmaga się z otyłością - wiemy jaka jest tego przyczyna

Czym grozi nieodpowiednia dieta?
Aż 14% polskich dziewcząt zmaga się z otyłością - wiemy jaka jest tego przyczyna
fot. istock.com
05.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Warzywa i owoce to cenne źródło witamin i składników mineralnych, które powinny stanowić podstawę diety zarówno dorosłych, jak i dzieci. Niestety, zdaniem ekspertów ds. żywienia, najmłodsi wciąż spożywają zbyt mało tych produktów, nadużywając słodyczy, fast foodów czy chipsów.

Według Światowej Organizacji Zdrowia[i] z nadwagą zmaga się około 14% polskich dziewcząt i prawie 20% chłopców! Głównym powodem tycia są złe nawyki żywieniowe, zbyt mała ilość warzyw i owoców w codziennej diecie oraz brak ruchu. Na problem ten zwracają uwagę eksperci kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”, zachęcając rodziców do racjonalnego podejścia do odżywiania oraz spożywania owoców i warzyw kilka razy dziennie.

 Jaka jest główna przyczyna otyłości?

Główną przyczyną nadwagi u dzieci i młodzieży jest niewłaściwe odżywianie. Otyłość wśród najmłodszych to problem zdrowotny, który negatywnie oddziałuje na wzrost i rozwój dziecka. Ponadto może powodować niską samoocenę, brak pewności siebie i być przyczyną kompleksów oraz zaburzeń w relacjach z rówieśnikami. W rozwiązaniu problemu pomoże zbilansowana dieta, bogata we wszystkie źródła składników odżywczych, oraz regularna aktywność sportowa. Zdrowe nawyki żywieniowe należy kształtować już od najmłodszych lat, dlatego warto, by w proces ten, od wczesnych lat życia dziecka, zaangażowani byli rodzice i opiekunowie, a także szkoły.

 Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta?

Według Instytutu Żywności i Żywienia[ii] warzywa i owoce powinny stanowić co najmniej połowę każdego z zalecanych pięciu posiłków w ciągu dnia. W Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży warzywa i owoce są najważniejszą grupą spożywczą, obok codziennej dawki aktywności fizycznej.

Piramida żywieniowa IŻŻ

fot. Piramida żywieniowa IŻŻ

Do zdrowego stylu życia oraz zmiany codziennej diety na bogatszą w owoce i warzywa zachęcać będą eksperci kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”. Zdaniem inicjatorów akcji, odpowiednio zbilansowana dieta dziecka, pełna świeżych produktów, pozwala zachować zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie. Pozytywnie wpływa również na stan psychiczny młodego człowieka, jego właściwy rozwój psychospołeczny oraz funkcjonowanie fizyczne i emocjonalne.

Nadwaga lub otyłość u dzieci może prowadzić do poważnych chorób. Z otyłości się „nie wyrasta”. Dlatego tak istotne jest budowanie właściwych nawyków żywieniowych. Przemyślana, zdrowa dieta od pierwszych miesięcy życia dziecka to najlepsza inwestycja w jego przyszłość twierdzi ekspertka kampanii, Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyk kliniczny i psychodietetyk.

Czego unikać w diecie dziecka?

Jako rodzice pamiętajmy o unikaniu cukru i soli w diecie niemowląt i małych dzieci. Maluch w ciągu pierwszych dwóch lat życia nie musi w ogóle mieć kontaktu z cukrem, który można z powodzeniem zastąpić suszonymi i świeżymi owocami. W przypadku wprowadzania zmian w diecie u starszego dziecka, które trudniej namówić do zjedzenia warzyw lub owoców, sięgajmy po przepisy wykorzystujące zdrowe składniki w taki sposób, aby dania były atrakcyjne wizualnie
i smakowo. Zachęcam do wspólnego gotowania z dzieckiem i oswajania go stopniowo ze wszystkimi produktami, także tymi, których początkowo nie lubi
dodaje ekspertka.

 Dlaczego warzywa i owoce są takie ważne w diecie?

– Wciąż jemy za mało warzyw i owoców, zapominając, że powinny stanowić podstawę naszej diety. W naszej kampanii chcemy zaakcentować dobroczynny wpływ tej grupy produktów na ogólną poprawę stanu zdrowia. Wprowadzenie ich na stałe do jadłospisu dziecka wspomaga rozwój psychospołeczny i psychofizyczny młodego organizmu, oraz stanowi skuteczną „broń” w walce z nadwagą i otyłością. Będziemy zwracać szczególną uwagę na zalety diety opartej na zdrowych i świeżych produktach wśród najmłodszych, zachęcając ich opiekunów do przekazywania maluchom, poprzez naukę i zabawę, wiedzy na temat „supermocy” warzyw i owoców. Chcemy przekonać rodziców, jak ważne jest spożywanie pełnowartościowych posiłków w przyjaznej i domowej atmosferze, oraz uczenie dzieci kultury jedzenia mówi Agnieszka Falba-Gałkowska, Dyrektor Biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, organizatora kampanii.

Owoce i warzywa są bardzo ważne w diecie dziecka

 

fot. Materiały prasowe

Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku:

https://jedzowoceiwarzywa.pl/

https://www.facebook.com/jedzowoceiwarzywa/

[i] http://www.euro.who.int/en/countries/poland/publications/reducing-childhood-obesity-in-poland-by-effective-policies-2017

[ii] http://www.izz.waw.pl/zasady-prawidowego-ywienia

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.05.2020 14:37
Moje nie mają problemu z otyłością, dbam by zdrowo się odżywiały i piły mineralną cisowiankę a nie gazowane napoje które powodują przybieranie na wadze czy próchnice. Słodycze dzieciaki jedzą raz w tygodniu. Od poczatku ich tego nauczyłam i nie mają problemu z trzymanie się zasad bo jest to dla nich czymś normalnym.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie