Czy jedzenie większej ilości ryb może pomóc twoim dzieciom lepiej spać?

Jak wiadomo, dobry sen jest niezbędny dla zdrowia i szczęścia dzieci.
Czy jedzenie większej ilości ryb może pomóc twoim dzieciom lepiej spać?
fot. istock.com
06.02.2020
Katarzyna Lemanowicz

Sen jest szalenie ważny w procesie rozwoju dziecka. Nie bez powodu znalazł swoje miejsce – jako istotny punkt codzienności – w aktualnej piramidzie żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia.

fot. Instytut Żywności i Żywienia

Czynników, które warunkują długi i dobrej jakości sen jest wiele. Prawidłowo skomponowana i dostosowana do wieku i aktywności dieta jest jednym z nich.

Naukowcy z University of Pensylvania wykazali w badaniach, że dzieci, które jedzą ryby przynajmniej raz w tygodniu śpią lepiej, a ich wyniki w testach na inteligencje są znacznie wyższe od dzieci, które ryby jedzą dużo rzadziej.

Dlaczego sen jest tak ważny w procesie rozwoju dziecka?

To właśnie w trakcie snu dzieci przetwarzają i przyswajają to, czego nauczyły się podczas dnia. Dodatkowo sen gwarantuje regeneracją organizmu. Z kolei brak snu może doprowadzić do negatywny zachowań, potęgować agresję, drażliwość, czy słabych wyników w szkole.

Wspomniane wcześniej badanie wykazało również, że dzieci które jadły ryby przynajmniej raz w tygodniu rzadziej wybudzały się w nocy, a ich sen było dużo spokojniejszy. Odpowiedzialne za taki stan są przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega – 3, które wpływają na sen na kilka sposobów. Między innymi regulują produkcję melatoniny, która wpływa bezpośrednio na rytm dobowy i poprawia jakość snu.

Zobacz również: Zdaniem eksperta. Czym jest szczęśliwe dzieciństwo dla współczesnych rodziców?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie