Idealnie skomponowane śniadanie dla maluszka? Oto 5 sprawdzonych propozycji

Zdrowe i łatwe w przygotowaniu.
Idealnie skomponowane śniadanie dla maluszka? Oto 5 sprawdzonych propozycji
fot. materiały prasowe
09.09.2019
Katarzyna Lemanowicz

Śniadanie jest ważnym posiłkiem, ponieważ stanowi poranny zastrzyk energii. Istotny jest jednak nie tylko sam fakt dostarczenia pożywienia, ale przede wszystkim odpowiednia kompozycja tego posiłku. Powinien on zawierać składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju i… być smaczny. Poznaj kilka pomysłów na śniadanie dla malucha, które będzie źródłem cennych makro- i mikroskładników.

Śniadanie to jeden z głównych posiłków, które powinny być spożywane w ciągu dnia. Pominięcie go przez malucha może skutkować nie tylko niedożywieniem, ale również brakiem sił do normalnego funkcjonowania. Aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać i zdobywać nowe umiejętności, potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych i energii – pochodzącej w dużej mierze ze śniadania.

Śniadanie na ciepło czy zimno?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wiele może zależeć od indywidualnych preferencji malucha oraz na przykład od pory roku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na urozmaicenie – dzięki temu śniadanie nie będzie dla malucha monotonne.

W przypadku dzieci dobrze sprawdzą się m.in. takie dania jak: jajecznica, owsianka, kaszka manna z owocami na mleku, placuszki z jabłkami lub bananem.

1. Kaszka manna z owocami

Kaszka manna to produkt zbożowy otrzymywany z ziaren pszenicy. Spośród dostępnych kasz ma jeden z bardziej delikatnych smaków, dlatego świetnie sprawdzi się w roli śniadania – także dla niemowląt. Dostarcza też mnóstwo energii niezbędnej w kolejnych godzinach zabawy i poznawania otaczającego świata.

Jaki produkt wybrać? Doskonale sprawdza się kaszka manna dedykowana niemowlętom – przy wyborze konkretnej należy wziąć pod uwagę wskazania wiekowe na opakowaniu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jej skład jest dopasowany do potrzeb żywieniowych malucha.

Jeśli chcesz przyrządzić dziecku kaszkę mannę, możesz wybierać wśród szerokiego asortymentu produktów BoboVita, np.:

– Kaszka manna mleczna
– Kaszka bezmleczna manna 3 owoce
– Porcja Zbóż bezmleczna manna
– Porcja Zbóż mleczna manna brzoskwinia banan.

Gluten (np. pod postacią kaszki manny) możesz wprowadzić do diety niemowlęcia w dowolnym momencie – jednak nie wcześniej niż przed ukończeniem 17. tygodnia życia i nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia dziecka.

2. Jajko - jak podać je niemowlęciu?

Zgodnie z najnowszym schematem żywienia, nie ma potrzeby wprowadzania jajka z podziałem na żółtko i białko. Produkt ten można podawać w całości – już na początku rozszerzania diety.

Warto ten fakt wykorzystać, przygotowując dla malucha smaczne i urozmaicone śniadanie. Jajko możesz podać np. ugotowane na twardo i pokrojone w plasterki czy ćwiartki, lub jako jajecznicę (przygotowaną na parze i bez soli) stanowiącą dodatek do kanapek.

3. Owsianka

Owsianka, podobnie jak kaszka manna, świetnie sprawdzi się w roli śniadania. Podawana z mlekiem i owocami, będzie smakować każdemu maluchowi.

Możliwości w zakresie przygotowywania owsianki są niemal nieograniczone. Można podawać ją z dowolnymi owocami, np. gruszką, jabłkiem, bananem, jagodami, malinami. Ciekawą opcją będzie dodatek musu – np. musu owocowego dostępnego w tubce.

Warto pamiętać, aby maluchowi do ukończenia 1. roku życia nie przyrządzać kaszek na bazie mleka krowiego[1].

4. Kanapki

Kanapki to jeden z najbardziej oczywistych pomysłów na śniadanie dla malucha. Jednak dzięki wielu dodatkom, możesz tworzyć niemal dowolne i ciekawe kompozycje.

Warto pamiętać, aby kanapki przygotowywać z dobrej jakości pieczywa. Nie obawiaj się przy tym glutenu – możesz go wprowadzić już na początku rozszerzania diety. Celowe opóźnianie ekspozycji na to białko roślinne wcale nie zmniejsza ryzyka wystąpienia nietolerancji glutenu.[2]

Na pieczywo możesz wyłożyć dodatki takie jak np. plasterek żółtego sera, pieczone mięso. Pamiętaj przy tym o porcji warzyw.

5. Mleko

U części niemowląt dobrym pomysłem na śniadanie jest mleko. U dzieci karmionych piersią będzie to mleko mamy lub modyfikowane – to wersja dla starszych dzieci lub maluchów, które nie są już karmione piersią.

Pamiętaj, aby mleko modyfikowane zawsze przyrządzać na podstawie zaleceń producenta. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że maluch otrzymuje odpowiednią porcję składników odżywczych.

Pomysłów na przygotowanie smacznego i pożywnego śniadania jest wiele. Postaw jednak na urozmaicenie, podając jednego dnia kaszkę mannę, innego – jajecznicę, a innego po prostu kanapki. Dzięki temu maluch nie odczuje monotonii i znacznie chętniej będzie spożywał ten posiłek.


Źródła:

[1] Szajewska H., Socha P., Horvath A., Rybak A., Dobrzańska A., Borszewska-Kornacka M.K., Chybicka A., Czerwionka-Szaflarska M., Gajewska D., Helwich E., Książyk J., Mojska H., Stolarczyk A., Weker H.: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. [Nutrition of healthy term infants. Recommendations of the Polish Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition]. Standardy Medyczne. Pediatria 2014;11(3):321-338

[2] Szajewska H., Shamir R., Mearin M., Koninckx C., Catassi C., Domellöf M., Fewtrell M., Husby S., Papadopoulou A., Vandenplas Y., Castillejo G., Kolacek S., Koletzko S., Korponay-Szabó I., Lionetti E., Polanco I., Troncone R. Gluten Introduction and The Risk of Coeliac Disease. A Position Paper By The European Society For Paediatric Gastroenterology, Hepatology & Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2016 Jan 13


Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie