Tłusty Czwartek zbliża się wielkimi krokami - skąd wywodzi się to święto?

Ten najsłodszy dzień w roku ma swoje prawa, bowiem zajadamy się słodkościami bez wyrzutów sumienia.
Tłusty Czwartek zbliża się wielkimi krokami - skąd wywodzi się to święto?
22.02.2022
Katarzyna Lemanowicz

Ile pączków dostarczyli w zeszłym roku kurierzy Glovo i na jaki rodzaj decydujemy się najczęściej? Gdzie mieszka największy łasuch w Polsce? Odpowiedź znajdziecie poniżej!

Jest jeden taki dzień w roku, kiedy cukier i kalorie wydają się być niczym, a każdy z nas prześciga się w ilości zjedzonych słodkości. Mowa oczywiście o Tłustym Czwartku, który w tym roku wypada 24 lutego. Tego dnia kolejki do cukierni się nie kończą, a w powietrzu unosi się zapach słodkich rarytasów, które zjadamy bez wyrzutów sumienia. Można śmiało stwierdzić, że jest to najsłodszy dzień w roku, bowiem do naszych brzuchów trafia niezliczona ilość pączków i faworków, które są wręcz synonimem Tłustego Czwartku. Doskonale wie o tym Glovo – miejscy kurierzy w zeszłoroczne święto dostarczyli w Polsce 13635 pączków! Najwięcej zamówili ich mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Poznania.

Tłusty czwartek

Tłusty Czwartek - historia w pigułce

Data tego święta jest ruchoma, wywodzi się z kalendarza chrześcijańskiego. Jest to ostatni czwartek przed wielkim postem. Według tradycji, jest to dzień, w którym możemy objadać się przysmakami, bowiem chrześcijanie ze względów religijnych w ramach przygotowania Świąt Wielkanocnych powinni zachowywać wstrzemięźliwość od spożywania niektórych pokarmów. W dawnych czasach Tłusty Czwartek nie obfitował w słodkości, a... tłuste mięsa, słoninę czy boczek. Tradycja uległa jednak zmianie i teraz Polacy najchętniej objadają się pączkami. Istnieje nawet przesąd, że zjedzenie choć jednego tego słodkiego przysmaku gwarantuje powodzenie i szczęście na dalszą część roku. Możemy być więc pewni, że mieszkaniec Warszawy, który zeszłoroczne święto złożył zamówienie poprzez Glovo na aż 50 pączków z pewnością miał szczęśliwy rok!

Tłusty czwartek

Pączek królem dnia

Choć różnych wariacji słodkości mamy pod dostatkiem, ten dzień zdecydowanie należy do pączków. Według danych Glovo, w Tłusty Czwartek najczęściej decydujemy się na klasyczny pączek z powidłami pokryty cukrem pudrem lub lukrem, ale także wariant z lukrem i skórką pomarańczową i ten nadziany czekoladą. Chętnie wybieramy także wspomniane faworki, zwane również w niektórych regionach Polski chrustem lub chruścikami, czyli tradycyjne, chrupkie ciasteczka o charakterystycznym kształcie, smażone w głębokim tłuszczu i posypywane cukrem pudrem.

W tym roku Glovo również będzie doręczało pączki i inne słodkości wprost do rąk użytkowników. Tego dnia w aplikacji dostępny jest specjalny bąbelek z ofertą na Tłusty Czwartek, który oferuje pyszne słodkości.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 04.03.2022 07:15
Ja robiłam sama pączki, kupne to nie to samo co zrobione własnoręcznie :) Później irobot zrobił porządek na podłodze i nie musiałam się martwić o mąkę czy cukier puder na niej :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie