Dlaczego feminizm potrzebuje mężczyzn, a mężczyźni potrzebują feminizmu?

Światowy dzień feminizmu już dzisiaj!
Dlaczego feminizm potrzebuje mężczyzn, a mężczyźni potrzebują feminizmu?
07.11.2021
Katarzyna Lemanowicz

Jest 2021 rok i nadal potrzebujemy feminizmu, a wraz z nim edukacji, dyskusji i pracy, aby zmienić utarte ścieżki myślenia. Coraz więcej mężczyzn staje po stronie kobiet i ich praw, mając świadomość, że równość płci to także ich problem – dotyczy ich córek, żon, mam, koleżanek i ich samych.

7 listopada - Światowy Dzień Feminizmu

7 listopada, czyli Światowy Dzień Feminizmu, jak co roku przypomina nam o tym, że wciąż jest wiele do zrobienia w temacie równości prawnej, politycznej oraz społecznej. W tym dniu marka answear.LAB, która dopinguje i wspiera kobiety w walce o siebie, zachęca mężczyzn do podjęcia głosu i okazanie wsparcia kobietom.

7 listopada to ważna data dla wszystkich kobiet i mężczyzn. To dzień, w którym podejmowany jest dialog na temat godności i praw, ale również trudności i problemów, które napotykają na co dzień kobiety. To także święto, które odczarowuje pejoratywne znaczenie słowa „feminizm” i udowadnia,
że tak naprawdę każdy, kto przyjmuje za pewnik Powszechną Deklarację Praw Człowieka ONZ,
jest feministą, feministką, co oznacza, że uznaje, że wszyscy ludzie są wolni i równi.

Potrzebujemy feminizmu i feministów, ponieważ…

… świat wciąż jest daleki od prawdziwej równości płci w ekonomii, gospodarce, świecie nauki,
czy w obowiązkach rodzicielskich. W wielu obszarach dominują męskie głosy, szklany sufit nie pozwala kobietom rozwijać się zawodowo, a luka płacowa w Polsce to nadal 8,5%.[1] To właśnie dlatego ważna jest dyskusja, edukacja i działanie, które pozwoli aktywnie przeciwdziałać dyskryminacji ze względu
na płeć. Wielu mężczyzn angażuje się i solidaryzuje z kobietami deklarując się „feministami”. Feminista nie walczy o przywileje dla kobiet, czy też odebranie praw mężczyznom. To tylko walka o równe prawa, możliwości i perspektywy dla obu płci w kontekście społecznym, politycznym i ekonomicznym.
Rola mężczyzn w dążeniu do sprawiedliwości płciowej jest więc niezwykle istotna.

Jak stać się sojusznikiem kobiet w walce o równe prawa?

Wszyscy jesteśmy feministami i feministkami. Feminizm to reagowanie na niesprawiedliwości
i wspieranie kobiet na co dzień, kiedy padają ofiarą gorszego traktowania ze względu na płeć. Feminizm to także równe podejście do wychowania synów i córek, łamanie stereotypów i rezygnacja
z niepotrzebnego dzielenia świata na „chłopięcy” i „dziewczęcy”, popularyzowanie feminatywów. Istotne jest również uzupełnienie swojej wiedzy o dokonania i zasługi kobiet. W mediach pojawia się coraz więcej tytułów i pozycji na temat historii Polski wzbogaconej o pomijaną wcześniej damską perspektywę, tzw. Herstorię. To właśnie takie informacje kształtują przyszłe pokolenia dziewczynek, które wierzą we własną siłę, sprawczość i możliwości.

Osiągnięcie równości to złożony problem – z jednej strony wymaga wzmocnienia pozycji kobiet,
tak aby wierzyły w siebie i same broniły swoich praw, z drugiej strony potrzebujemy w tym zaangażowania mężczyzn tak, aby stali się sprzymierzeńcami i sojusznikami w tej nierównej walce.
Poza przyjęciem odpowiedniej postawy, można aktywnie zaangażować się we wsparcie organizacji
i fundacji działających na rzecz praw i rozwoju kobiet, brać udział w panelach, konferencjach i innych inicjatywach.

Marki aktywnie wspierają Dzień Feminizmu. Dołącz do akcji #jestemfeminista.

Choć liczba firm aktywnie wspierających kobiety z roku na rok rośnie, to nadal jest niewiele marek, które w zdecydowany i stanowczy sposób zabierają głos w ważnych kwestiach, angażują się w tematy pro kobiece, manifestując kobiecą siłę w kampaniach i podejmowanych projektach. Jednym z takich brandów jest polska marka answear.LAB, która odważnie pokazuje swoje stanowisko w kwestii feminizmu. answear.LAB od początku swojej działalności stoi silnie po stronie kobiet działając na ich rzecz także na rynkach zagranicznych. Przykładem takiego działania w Polsce jest projekt GIRL POWER, gdzie całkowity dochód ze sprzedaży kolekcji limitowanej został przekazany na fundację UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej.

Z okazji Dnia Feminizmu, marka zaprosiła mężczyzn, ponad 100 znanych i lubianych Polaków,
do wzięcia udziału w akcji #JESTEMFEMINISTA i okazaniu wsparcia kobietom na kanałach społecznościowych. Mechanizm jest prosty: panowie zostali poproszeni o to, aby 7 listopada założyli otrzymany statement t-shirt i wyrazili swoje zdanie na temat tego, jak rozumieją feminizm, jak okazują wsparcie kobietom, zachęcając tym samym innych do podobnego manifestu. Akcja funkcjonuje pod hashtagiem #jestemfeminista #swiatowydzienfeministek #answearlab. Każdy może wziąć w niej u

 

[1] Gender pay gap statistics, Eurostat, Luty 2021

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 07.11.2021 13:40
Kompletna bzdura , śmieci nie poglądy.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie