TYLE osób pomimo zaszczepienia przeciwko COVID-19 zachorowało! Dane niepokoją

Ministerstwo Zdrowia podało dane.
TYLE osób pomimo zaszczepienia przeciwko COVID-19 zachorowało! Dane niepokoją
fot. istock.com
07.07.2021
Dominika Stanisławska

Jak komentują eksperci szczepionki zapewniają ochronę przeciwko COVID-19, ale nie w 100 proc.
Zobacz więcej: Joanna Racewicz zaszczepiła syna: “Uprzedzając pytania - nie, nie miałam wątpliwości”

Pomimo szczepień dochodzi do zakażeń – Ministerstwo Zdrowia podało dane

Narodowy Program Szczepień nie działa tak jak powinien. Coraz mniej Polaków chce się szczepić, a ci, którzy przyjęli pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 zwlekają z drugim podejściem. Jak mówią eksperci powodem jest lato i okres beztroski. Warto jednak pamiętać, że jesień już za 2,5 miesiąca, a 4. Fala koronawirusa zapowiadana jest na sierpień.

COVID-19
fot. istock.com

Jak donosi portal abc.zdrowie od powstania Narodowego Programu Szczepień do 5 czerwca, pomimo zaszczepienia pierwszą dawką przeciwko COVID-19 zachorowało aż 86 074 osób. Aż prawie 46 proc. zaszczepionych, w ciągu 14 dni od podania pierwszej dawki miało pozytywny wynik testu na COVID-19.

Wśród osób, które przyjęły obie dawki aż 11 778 osób zakaziło się koronawirusem SARS-COV-2, z czego 3 349 zaszczepionych miało wynik pozytywny w krótszym czasie niż 14 dni, a pozostali, czyli 8 429 osób po okresie dłuższym niż 14 dni. W sumie w okresie od powstania programu do 5 czerwca w Polsce było ponad milion pozytywnych wyników testów.

Co ważne, wśród osób, które przyjęły jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 aż 3 170 zmarło, a wśród tych, którzy przyjęli obie dawki odnotowano 730 zgonów.
Zobacz więcej: Masz mgłę mózgową?

- Dzięki szczepieniom zmniejszamy ryzyko, ale nie eliminujemy go całkowicie, dlatego będą zdarzały się pojedyncze przypadki zaszczepionych pierwszą dawką, a nawet osób po pełnym szczepieniu, u których rozwinie się ciężka postać COVID-19, a nawet dojdzie do zgonu – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

źródło: abc.zdrowie.pl

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 11.07.2021 14:26
Fak off.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie