Przedpremierowe otwarcie nowej wystawy AirBubble w Centrum Nauki Kopernik

Wystawa to jeden ze sposobów nauki o klimacie.
Przedpremierowe otwarcie nowej wystawy AirBubble w Centrum Nauki Kopernik
fot. istock.com
29.06.2021
Dominika Stanisławska

Interaktywna kamizelka badająca oddech czy pochłaniające dwutlenek węgla mikroalgi to tylko niektóre z atrakcji czekających na dzieci i rodziców na nowej wystawie AirBubble w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Edukacja na temat przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza połączona z zabawą na biotechnologicznym placu zabaw, łączącym architekturę, naukę i naturę. To ciekawa propozycja na spędzenie czasu całą rodziną.
Zobacz więcej: Powstanie pierwsza lalka Barbie w 100% z recyklingu

Wystawa AirBubble w Centrum Nauki Kopernik

W maju tuż przy Centrum Nauki Kopernik powstał pierwszy biotechnologiczny plac zabaw, na którym powietrze oczyszczają algi - to „bańka czystego powietrza” w samym centrum Warszawy. Projekt autorstwa ecoLogicStudio zrealizowano w ramach kampanii „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej” zainicjowanej przez Otrivin Oddychaj Czysto.

Miejsce umożliwia najmłodszym zabawę w najczystszej postaci – w przenośni i dosłownie: podskoki na bąbelkach i aktywowanie ręcznych pompek wprawiają w ruch 52 duże bioreaktory pełne alg aktywnie oczyszczających powietrze wewnątrz placu zabaw.

AirBubble Centrum Nauki Kopernik
fot. Materiał prasowy

Od września do końca roku placowi zabaw towarzyszyć będzie także wystawa edukacyjna. Dzięki specjalnemu przedpremierowemu otwarciu można ją zobaczyć już w drugiej połowie czerwca.

Wystawę tworzy 8 bloków tematycznych poświęconych problemowi zanieczyszczenia powietrza. Odwiedzający znajdą tam informacje o tym, jak interpretować wartości indeksu jakości powietrza (AQI), jak prawidłowo dbać o higienę nosa oraz jak w codziennym życiu przeciwdziałać narażaniu się na szkodliwe substancje obecne w atmosferze.

Dodatkową atrakcją jest zielona kamizelka, która bada częstotliwość oddechu dziecka. Wystarczy ją założyć i pobawić się jedynym z biotechnologicznych reaktorów – znajdujące się na niej czujniki zmonitorują cykl głębokiego oddychania, a interaktywna gra pozwoli sprawdzić poprawność oddechu. Na podstawie wykonanych analiz, najmłodsi otrzymają instrukcje dotyczące technik prawidłowego oddychania.
Zobacz więcej: To są najlepsze książki dla dzieci! Znamy zwycięzców prestiżowego konkursu „Przecinek i Kropka”

AirBubble to pierwszy biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący algi oczyszczające powietrze, który został zaprojektowany, aby umożliwić dzieciom zabawę w czystym powietrzu. Gospodarzem instalacji jest Centrum Nauki Kopernik.

ecoLogicStudio to ciesząca się międzynarodową renomą firma projektowa specjalizująca się w innowacyjnej architekturze biotechnologicznej. EcoLogicStudio jest częścią projektu PhotoSynthetica, w skład którego wchodzą również partnerzy akademiccy, tacy jak Synthetic Landscape Lab na Uniwersytecie w Innsbrucku oraz Urban Morphogenesis Lab na UCL London.

Wystawa znajduje się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - jej zwiedzanie jest możliwe w godzinach otwarcia Centrum. Uwaga – wystawa jest otwarta do połowy lipca, a potem wróci dopiero jesienią!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie