To są najlepsze książki dla dzieci! Znamy zwycięzców prestiżowego konkursu „Przecinek i Kropka”

Od leśnych zwierząt, przez dalekie kraje, po tajemnicze, jedyne w swoim rodzaju Coś - dziecięca wyobraźnia i ciekawość zdają się nie mieć granic.
To są najlepsze książki dla dzieci! Znamy zwycięzców prestiżowego konkursu „Przecinek i Kropka”
fot. istock.com
02.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Pisarze i ilustratorzy od lat starają się nadążyć za zainteresowaniami najmłodszych czytelników, a Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”, organizowany co roku przez Empik, stanowi przegląd najciekawszych propozycji na rynku wydawniczym. Laureatów dwunastej już edycji ogłoszono 22 maja podczas Wirtualnych Targów Książki Empiku. Jurorzy najwyżej ocenili książki „Co robią uczucia” (dla dzieci do 5 lat), „Coś i Nic” (6-8 lat) oraz „Nolens Volens czyli chcąc nie chcąc” (9-12 lat). Natomiast młodzi czytelnicy i ich rodzice w głosowaniu wybrali jako swój ulubiony tytuł „Dziką książkę o dzikach i o ich kuzynach”. Prestiżową Nagrodę Czytelników przyznano po raz pierwszy.

Jak wybrać najlepszą książkę?

Tegoroczna, dwunasta już edycja konkursu wprowadziła kilka nowości. W szranki o tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej za 2020 rok stanęły książki wyłącznie polskich twórców. Nominowanych i laureatów w trzech kategoriach wiekowych wybrało Jury konkursu, w skład którego weszli: psycholog dziecięca dr Aleksandra Piotrowska, specjalistki od literatury dziecięcej Ewa Świerżewska i Katarzyna Stoparczyk, historyczka sztuki Ewa Solarz oraz Nauczyciel Roku 2018 Przemysław Staroń, będący zarazem ambasadorem warsztatów Empiku „Przecinek i Kropka”.
Po raz pierwszy też w tym roku przyznano Nagrodę Czytelników. Wyniki ogłoszono podczas Wirtualnych Targów Książki, w ramach których działa  strefa “Przecinek i Kropka”. Skupia ona wyjątkową ofertę inspirujących książek tylko dla dzieci. Trwające do 1 czerwca Targi zapewniają liczne okazje i atrakcyjne rabaty dla czytelników w każdym wieku, co pozwala m.in. na uzupełnienie biblioteczki dziecka.

Dla najmłodszych

Zwycięską książką dla dzieci do 5 lat, została „Co robią uczucia” z tekstem Tiny Oziewicz i ilustracjami Aleksandry Zając (wyd. Dwie Siostry). Jurorzy docenili połączenie lapidarnej, poetyckiej treści z dowcipnymi grafikami, które w przystępny sposób przybliżają dzieciom znaczenie emocji zarazem tych miłych, jak i trudniejszych. Książka może pomóc rodzicom w rozmowie z dziećmi o tym, jak poradzić sobie z tęsknotą, zawiścią, wstydem czy jak wypracować w sobie odwagę.
Najlepsza książka dla dzieci do 5 lat

Dla szkolnych zuchów

Spośród polskich nowości książkowych z 2020 roku dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6-8 lat) Jury konkursu przyznało tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej tytułowi „Coś i Nic” autorstwa Anny Paszkiewicz i Kasi Walentynowicz (wyd. Widnokrąg). To opowieść o tym, jak mocno cudze opinie i osądy kształtują nasze poczucie wartości. Tekst Paszkiewicz i ilustracje Walentynowicz w nieco przewrotny sposób pokazują, że wystarczy spojrzeć na coś z zupełnie innej strony, by zrozumieć, że to, co w nas ważne i wartościowe, nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka.
Najlepsza książka dla dzieci 6-8 lat

Dla dużych dzieci

Książką, która w opinii jury była najlepsza dla dzieci w wieku 9-12 lat, okazała się „Nolens Volens czyli chcą nie chcąc” Zuzanny Kisielewskiej z ilustracjami Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak (wyd. Druganoga). Autorki podejmują się w niej zdawałoby się karkołomnego wyzwania przedstawienia młodym czytelnikom w atrakcyjny sposób sentencji łacińskich. Pomocnym rozwiązaniem okazała się duża dawka poczucia humoru, która zachęca dzieci i młodzież do wyszukiwania słówek o łacińskim rodowodzie w języku codziennym.
Najlepsza książka dla dzieci 9-12 lat

Wybór dzieci i rodziców

Być może najbardziej wyczekiwanym werdyktem było ogłoszenie laureata Nagrody Czytelników 12. edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą “Przecinek i Kropka”. Głosowanie na ulubioną polską książkę dla dzieci odbywało się online od 24 marca do 14 kwietnia na platformie Empik.com. Wśród wszystkich nominowanych książek szczególne miejsce w sercach dzieci i ich rodziców znalazła książka „Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach” autorstwa Joli Richter-Magnuszewskiej (wyd. Nasza Księgarnia). Pisarka, która mieszka na skraju lasu i mogła każdego dnia odkrywać tajemnice zwierzęcia znanego z kultowego wiersza Jana Brzechwy. Z wycinankowej książki młodzi czytelnicy mają okazję dowiedzieć się na przykład, czy dziki ścielą sobie łóżka.
Dzika książka o dzikach

"Bardzo nas cieszy, że tak wielu młodych czytelników i ich rodziców oddało swój głos na ulubioną książkę. Przez cały czas głosowania mogliśmy obserwować, jak ulubione historie i bohaterowie wzbudzają duże emocje, angażując całe rodziny do udziału w wyborze Nagrody Czytelników. Wierzymy, że dobieranie lektur do preferencji dzieci to najskuteczniejszy, a zarazem najprzyjemniejszy sposób, by zachęcić nawet najmłodszych do rozpoczęcia literackiej przygody, która będzie trwać przez całe życie." - Justyna Chmielewska, manager projektów rozwijających czytelnictwo wśród dzieci w Empiku.

 

Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” to coroczna inicjatywa organizowana przez Empik od 2010 roku. Jej celem jest wybór i docenienie autorów i ilustratorów nowych książek, które warto dołączyć do domowej biblioteki z literaturą dziecięcą.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie