Szokujący list polskiego ambasadora do Czechów. Chce zakazać Polkom aborcji za granicą

Ambasador Antoni Wręga napisał szokujący list.
Szokujący list polskiego ambasadora do Czechów. Chce zakazać Polkom aborcji za granicą
fot. istock.com
04.05.2021
Dominika Stanisławska

Jak donosi czeski tygodnik respekt.cz, polski zastępca ambasadora, Antoni Wręga, napisał szokujący list do czeskich władz. Chodzi o zmianę prawa dotyczącego dokonywania aborcji przez Polki na terenie Czech.
Zobacz więcej: 
„Co sądzę o finansowaniu aborcji przez państwo?”

“Nie ułatwiajcie aborcji Polkom w Czechach” - pisze polski ambasador

Dwustronicowy list został podpisany przez polskiego ambasadora, Antoniego Wręgę, a jego treść dotyczy poprawki Senatu do ustawy o aborcji, która jest obecnie przedmiotem dyskusji w izbie wyższej parlamentu. Nowelizacja ma na celu doprecyzowanie warunków, w jakich cudzoziemki mogą poddawać się aborcji w Czechach, podczas gdy list dotyczy w szczególności Polek, które szukałyby pomocy po prawie całkowitym zakazie aborcji w kraju.

- Z punktu widzenia stosunków polsko-czeskich uważamy zatem za niefortunne, jeśli propozycje legislacyjne dotyczące legalizacji komercyjnej turystyki aborcyjnej są otwarcie usprawiedliwione intencją obchodzenia polskiego ustawodawstwa chroniącego nienarodzone życie ludzkie, a propozycje te mają skłonić polskich obywateli do naruszania polskiego prawa. Przyjęcie tak umotywowanej legislacji wydaje nam się krokiem niezgodnym z dobrymi stosunkami między naszymi krajami. Dlatego uważamy to za wysoce niestosowne, jeśli zmiany legislacyjne mają na celu bezpośrednią interwencję w debatę w Polsce. - pisze ambasador w liście.
Zobacz więcej: 
Koniec ubóstwa menstruacyjnego w Szkocji! A co z Polską?

Do listu odniósł się Václav Láska, szef klubu SEN 21 a Piráti: „Kwestia aborcji to w dzisiejszej Polsce ogromny i bardzo emocjonalny temat, więc to, że zostanie przedyskutowany, nie jest zaskakujące. Z drugiej strony ton jest stosunkowo ostry i nie odpowiada temu, z czym mamy do czynienia - mamy do czynienia z kwestią aborcji na naszym terytorium, mamy do czynienia z prawem krajowym i przepisami dotyczącymi naszych lekarzy”.

Polska presja wydaje się nie przynosić efektów. Czeskie Ministerstwo Zdrowia popiera poprawkę Senatu, wspomniana komisja zdrowia również, a żaden z wezwanych senatorów nie zmieni zdania pod wpływem ambasadora RP.

źródło: respekt.cz

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
A. Wręga (Ocena: 1) 22.09.2021 07:51
"Szokujący list"? Życie ludzkie jest w Polsce pod ochroną prawną.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie