Zaczęła płakać “krwawymi łzami” podczas okresu. Jak do tego doszło?

Sytuacji przyjrzał się bliżej British Medical Journal.
Zaczęła płakać “krwawymi łzami” podczas okresu. Jak do tego doszło?
fot. British Medical Journal
23.04.2021
Dominika Stanisławska

Mieszkanka Indii zgłosiła się do lekarza po tym, jak zauważyła, że z jej oczu płyną krwawe łzy. Okazało się, że to rzadka jednostka chorobowa.
Zobacz więcej: 
Ma 6 dzieci i czas na dbanie o siebie. Jaka jest twoja wymówka?

Hemolakria - co to jest, objawy, leczenie

Okazało się, że te niecodzienne objawy są spowodowane hemolakrią, chorobą, która powoduje krwotok z oczu. Przypadłość może być objawem innych chorób, jak np.: nowotwór narządu łzowego. Nie był to pierwszy przypadek krwawych łez u kobiety. Zanim zgłosiła się na leczenie, miesiąc wcześniej doświadczyła kolejnego epizodu krwawych łez. Za każdym razem kobieta miała miesiączkę.

Po dokładnych badaniach okazało się, że jej krwawe łzy są wynikiem miesiączki i zdiagnozowano stan zwany zastępczą miesiączką oczną.

Krwawe łzy BMJ
fot. British Medical Journal

- U naszej pacjentki fakt, że krwawienie z gałki ocznej występowało okresowo, tylko podczas miesiączki, wzbudził podejrzenie zastępczego krwawienia miesiączkowego - podano opis przypadku.

Zastępcze krwawienie miesiączkowe to cykliczne krwawienie występujące w miejscu innym niż genitalia np.: w nosie, uszach, skórze, jelitach, płucach, sutkach i innych miejscach). Po zdiagnozowaniu zastępczej miesiączki ocznej można zastosować terapię hormonalną np. pigułki antykoncepcyjne, aby kontrolować krwawienie. Zastępcze krwawienie miesiączkowe zwykle dotyka osoby między 30. a 40. rokiem życia.

British Medical Journal opublikował całkowity raport z leczenia pacjentki.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie