Moderna zaczyna testować swoją szczepionkę na dzieciach

Pierwsze dzieci już zostały zaszczepione.
Moderna zaczyna testować swoją szczepionkę na dzieciach
fot. istock.com
17.03.2021
Dominika Stanisławska

Jak donosi CNN firma Moderna zaczyna testować swoją szczepionkę na dzieciach w USA i Kanadzie. W eksperymencie weźmie udział 6 tys. 750 maluchów w wieku od 5 miesięcy do 11 lat. 
Zobacz więcej: 
Biedronka wprowadza do sprzedaży testy na obecność przeciwciał Covid-19

Moderna zaczyna testować szczepionkę na dzieciach

Testy zostały podzielone na dwie części. W pierwszej części testuje się różne dawki szczepionki - 25 mg, 50 mg i 100 mg na dzieciach w wieku od 6 miesiąca życia do 1 roku życia. Po 28 dniach zostanie podana druga dawka. Druga część eksperymentu to testowanie dawki od 50 do 100 mg na dzieciach w wieku od 2 do 11 lat. 

Pierwsza część testów pozwoli określić, jaką dawkę należy podać podczas drugiego szczepienia. W drugiej części dzieci otrzymają zastrzyki placebo z solą fizjologiczną. Następnie wszyscy uczestnicy eksperymentu będą obserwowani przez rok, aby stwierdzić, czy szczepienia są skuteczne. Badany będzie poziom przeciwciał oraz skutki uboczne. 

Moderna prowadzi także inne badanie swojej szczepionki na dzieciach w wieku od 12 do 17 lat.
Zobacz więcej: 
Mamy kontra COVID-19. Co kobiety powinny wiedzieć o szczepieniu?

Inne koncerny także rozpoczęły testy na dzieciach. Pfizer BioNTech testuje swój produkt na dzieciach w wieku 12 do 15 lat, ale wiadomo, że będą testy na młodszej grupie. Johnson&Johnson planuje testy na grupie 12-18 lat, zanim przejdzie do młodszych dzieci. AstraZeneca rozpoczęła testy na grupie poniżej 6 roku życia.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez CNN (@cnn)

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie