IKEA ruszyła na ratunek stacjom pogotowia

W 2020 roku IKEA na walkę z konsekwencjami rozprzestrzeniania się koronawirusa postanowiła przeznaczyć w Polsce 4,5 miliona złotych.
IKEA ruszyła na ratunek stacjom pogotowia
fot. Materiały prasowe IKEA
20.01.2021
Dominika Stanisławska

W 2021 roku IKEA kontynuuje akcję pomocy instytucjom zaangażowanym w walkę z pandemią COVID-19. W styczniu firma przekazała stacjom pogotowia w 10 miastach w Polsce łóżka, materace, artykuły wyposażenia kuchni i łazienek, a także kołdry i poduszki oraz koce. Do ratowników trafiło łącznie prawie 9 tysięcy produktów IKEA.
Zobacz więcej: Słowacki oddział Ikea staje w obronie kobiet na całym świecie!

IKEA ruszyła na ratunek stacjom pogotowia

Trwająca od prawie roku pandemia to trudny czas dla wszystkich. Życie każdego z nas uległo zmianie, ale szczególnie odczuli to pracownicy służby medycznej. IKEA postanowiła wspomóc stacje pogotowia, gdyż to ich pracownicy znajdują się na pierwszej linii frontu walki z wirusem. Od marca ubiegłego roku personel zespołów ratownictwa medycznego pracuje w wyjątkowo trudnych warunkach. Do pacjentów z COVID-19 ratownicy wyjeżdżają w kombinezonach ochronnych, w których m.in. nie wolno jeść i pić. Zdarza się, że spędzają po kilka godzin w kolejce przed szpitalem w oczekiwaniu na przyjęcie pacjenta. Ze względów bezpieczeństwa, ratownicy mogą ściągnąć kombinezony, dopiero gdy przejdą proces dekontaminacji.
Ze względów bezpieczeństwa, ratownicy mogą ściągnąć kombinezony, dopiero gdy przejdą proces dekontaminacji.
fot. Materiał prasowy

Pomoc IKEA trafiła do stacji pogotowia w miastach, w których zlokalizowane są jej sklepy – w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu. Łącznie firma dostarczyła centrom ratownictwa prawie 9 tysięcy produktów o łącznej wartości niemal 700 tysięcy złotych. Są to meble - sofy, fotele, łóżka, krzesła, stoły, szafy i rozwiązania do przechowywania, wyposażenie łazienek, elementy wyposażenia kuchni - sztućce, talerze, garnki, termosy, a także lampy, kołdry, żarówki czy wieszaki. Z przekazanych produktów IKEA korzystać będzie łącznie ponad 500 zespołów ratownictwa medycznego.
Z przekazanych produktów IKEA korzystać będzie łącznie ponad 500 zespołów ratownictwa medycznego.
fot. Materiał prasowy

- Zbierając zapotrzebowanie od poszczególnych stacji pogotowia zaskoczyło nas to, jak podstawowych rzeczy dotychczas brakowało ratownikom. Wśród przekazanych produktów znalazły się m.in. sztućce i talerze oraz garnki. Priorytetem było dostosowanie tej pomocy do potrzeb każdej ze stacji. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele czasu lekarze i ratownicy spędzają teraz w pracy i jak mało mają czasu na odpoczynek. Liczymy, że dzięki produktom IKEA komfort ich pracy się poprawi - mówi Agata Czachórska, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Rozwoju z IKEA Retail Polska. - Ta akcja to taki nasz mały ukłon i podziękowanie dla ratowników za zaangażowanie i serce, które wkładają w swoją pracę.  Dziesięć stacji wojewódzkich, do których trafiła nasza pomoc, rozdysponuje ją później w podległych im oddziałach lokalnych. W samej Warszawie to ponad 80 zespołów ratownictwa medycznego! Dlatego tak bardzo zależało nam, żeby całe przedsięwzięcie przebiegło ekspresowo. Chcieliśmy, aby nasze wsparcie trafiło do ratowników jak najszybciej. Dokładnie tak samo jak oni do nas, gdy potrzebujemy ich pomocy - dodaje.

Jedna z ostatnich dostaw wyposażenia do stacji została zrealizowana 14 stycznia w Warszawie. W bezpośrednie przekazanie produktów zaangażowani byli pracownicy IKEA. Potrzeby stołecznych ratowników były bardzo różne. Pogotowie na warszawskim Śródmieściu otrzymało łóżka, kanapy, kołdry i poduszki. Oddział na Mokotowie został wyposażony w fotele, szafy, jak również elementy oświetlenia.
Zobacz więcej: W końcu! Produkty Ikea z dostawą do paczkomatów!

- To zawsze była intensywna, wymagająca praca, ale czas pandemii to dla nas wyzwanie, z jakim nie mierzyliśmy się nigdy wcześniej. Wraz z rosnącą liczbą zachorowań obowiązków przybywa, a przerwy w pracy się skracają. Dzięki IKEA nasza stacja została wyposażona w m.in. wygodne kanapy, na których nasi ratownicy mogą odpocząć oczekując na kolejne wezwanie. W naszej pracy wypoczynek między kolejnymi wyjazdami do pacjenta ma ogromne znaczenie. Wypoczęty ratownik to bardziej profesjonalna i skuteczniejsza pomoc - mówi dr n. o z dr. Karol Bielski Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie.

Dostawy sprzętu do wojewódzkich stacji pogotowia były możliwe, dzięki współpracy IKEA Retail Polska z Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach, Fundacją Medicover oraz firmami FM Logistics i Rhenus Logistics, które koordynowały proces dostarczania.
Dostawy sprzętu do wojewódzkich stacji pogotowia były możliwe, dzięki współpracy IKEA Retail Polska z Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach, Fundacją Medicover oraz firmami FM Logistics i Rhenus Logistics, które koordynowały proces dostarczania.
fot. Materiał prasowy

- Pandemia COVID-19 pokazała wyraźnie, jak ważną pracę każdego dnia wykonują zespoły ratownictwa medycznego. Bardzo ważne było zaspokojenie prostych potrzeb zespołów ratownictwa medycznego, poprzez dostarczenie im produktów IKEA. Wierzymy, że ułatwiają one codzienną pracę oraz pomogą lepiej się zregenerować. Z radością po raz kolejny Fundacja Medicover wspólnie z wolontariuszami wzięła udział w akcji #PomagamyRazem, organizowanej przez IKEA – mówi Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.

W 2020 roku IKEA na walkę z konsekwencjami rozprzestrzeniania się koronawirusa postanowiła przeznaczyć w Polsce 4,5 miliona złotych. Wiosną w ramach akcji #PomagamyRazem IKEA wraz z partnerami udzieliła wsparcia rzeczowego m.in. Obiektom Infrastruktury Krytycznej, Gminnym Centrom Kwarantanny, osobom w kryzysie bezdomności, ubogim, rodzicom samotnie wychowującym dzieci oraz dzieciom i młodzieży. Pomoc miała na celu ochronę zdrowia oraz zapewnienie środków niezbędnych do życia osobom dotkniętym pandemią COVID-19.
Pomoc miała na celu ochronę zdrowia oraz zapewnienie środków niezbędnych do życia osobom dotkniętym pandemią COVID-19.
fot. Materiał prasowy

Ponadto w ramach ogólnopolskiej inicjatywy #WzywamyPosiłki, IKEA Food przygotowała i dostarczyła 40 tysięcy posiłków do szpitali, placówek ratowniczych i laboratoriów.

W lipcu 2020 roku IKEA przekazała meble i akcesoria 37 stacjonarnym oddziałom psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w 34 szpitalach w całym kraju. Z kolei w grudniu 2020 roku wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacją Ocalenie firma uruchomiła program „Razem w Trosce o Dom”, którego celem jest wsparcie w tworzeniu lepszego i bezpiecznego domu dla tych, którzy go nie mają lub go stracili. Dzięki IKEA z pomocy psychologicznej korzysta większa liczba dzieci doświadczających przemocy domowej oraz ich rodzin, a kilkadziesiąt rodzin uchodźców i imigrantów otrzyma dostęp m.in. do wsparcia prawnego oraz rozbudowanego programu wsparcia mieszkaniowego.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie