Gwiazda Betlejemska pojawiała się na niebie. Są zdjęcia z koniunkcji planet!

Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna.
Gwiazda Betlejemska pojawiała się na niebie. Są zdjęcia z koniunkcji planet!
fot. KYDPL KYODO/Associated Press / East News/ Japonia, miasto Chiba
22.12.2020
Dominika Stanisławska

Ostatni raz Gwiazdę Betlejemską można było zaobserwować w 1226 roku, a później w 1623 roku – niestety w dzień, więc zjawisko nie było dostrzegane. Gwiazda Betlejemska to wynik koniunkcji Jowisza i Saturna. Kolejny raz koniunkcję będzie można zaobserwować na niebie w 2080 roku oraz w 2400 roku.
Zobacz więcej: Samotny mężczyzna zaadoptował dziewczynkę z zespołem Downa

Gwiazda Betlejemska na niebie

Gwiazda betlejemska to nic innego jak bardzo rzadkie zjawisko astronomiczne. Nazwa wzięła się do tego, że koniunkcja występuje w okresie świątecznym, dlatego astronomowie tak to nazwali. Nawiązuje też do biblijnej przypowieści o Trzech Królach, którzy szli ze Wschodu, aby powitać narodziny Króla.

Z obliczeń NASA wynika, że planety będą od siebie oddalone o ok. 800 mln kilometrów. Jest to okazja do zaobserwowania nie tylko planet, ale i księżycy, a wystarczy do tego tylko lornetka. Każdy, kto nie zdążył jeszcze zaobserwować zjawiska nie musi się przejmować, bowiem Jowisz i Saturn oddalają się od siebie bardzo wolno. Jeśli chcemy zobaczyć koniunkcję wystarczy po zachodzie patrzeć nieco powyżej horyzontu w kierunku południowego-zachodu i wypatrywać dwóch jasnych punktów.
Koniunkcja Jowisza i Saturna widziana z Damaszku
fot. YOUSSEF BADAWI Dostawca: PAP/EPA, Koniunkcja nad Damaszkiem
Koniunkcja nad Splitem
fot. Miroslav Lelas/ PIXSELL / PAP, Koniunkcja nad Splitem

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie