Filmy online dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Pula darmowych kodów czeka! [KONKURS]

Oglądanie filmów to świetna rozrywka, jednak osoby z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu często nie mogą z niej korzystać na co dzień.
Filmy online dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Pula darmowych kodów czeka! [KONKURS]
fot. istock.com
21.12.2020
Katarzyna Lemanowicz

Przed pandemią dla widzów ze szczególnymi potrzebami organizowane były pokazy filmowe, niestety wprowadzone obostrzenia wstrzymały wszelkie projekcje. Zamknięcie kin w dobie popularności serwisów VOD nie stanowi problemu dla przeciętnego odbiorcy, jest natomiast znacznym utrudnieniem dla niewidomych oraz niesłyszących.

Fundacja Kultury bez Barier

Oferowane przez platformy filmy nie są zazwyczaj dostosowane do widzów z niepełnosprawnościami, ale dzięki projektowi „Rodzina Kinomaniaków 2.0”, realizowanemu przez Fundację Kultury bez Barier finansowanemu przez m.st. Warszawa aż do 2022 roku, wkrótce się to zmieni. Podpowiadamy, gdzie oglądać dostępne filmy oraz jak zdobyć kody umożliwiające ich darmowy odbiór.

Może się wydawać, że osoby z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu nie oglądają filmów   nie widzą przecież obrazu albo nie słyszą dźwięków. Nic bardziej mylnego! Odbiór sztuki filmowej przez niewidomych oraz niesłyszących jest możliwy, a oni sami są często miłośnikami kina. Aby umożliwić im oglądanie, wystarczy odpowiednio dostosować filmy do ich potrzeb tzn. zapewnić napisy, tłumaczenie na język migowy oraz audiodeskrypcję, czyli dźwiękowy opis tego, co dzieje się na ekranie. Dzięki tym rozwiązaniom osoby, które nie mogą korzystać ze wszystkich zmysłów podczas projekcji mają zagwarantowany pełny dostęp do kultury.

Filmy dla osób z niepełnosprawnością słuchu lub wzroku dostępne w domowym zaciszu

Zapewnianie dostępu do odbioru sztuki każdemu zainteresowanemu jest istotną kwestią w niwelowaniu nierówności społecznych. Fundacja Kultury bez Barier od lat działa na rzecz usuwania ograniczeń w życiu kulturalnym, a jedną z jej inicjatyw jest projekt „Rodzina Kinomaniaków 2.0”. Jego celem jest stworzenie okazji do odbioru sztuki filmowej dla wszystkich, w tym osób z niepełnosprawnościami. Przedsięwzięcie przed pandemią było realizowane stacjonarnie w kinach, ale w odpowiedzi na ich zamknięcie projekcje zostały przeniesione do online‘u, tak aby widzowie ze szczególnymi potrzebami wciąż mogli oglądać filmy.

– Wspólne oglądanie filmów z rodziną czy przyjaciółmi to nie tylko świetny sposób na spędzenie czasu, ale też okazja do dyskusji i lepszego poznania siebie nawzajem. Stacjonarna edycja „Rodziny Kinomaniaków” cieszyła się dużą popularnością, dlatego w aktualnej sytuacji naturalne było dla nas przeniesienie działań do internetu. Jako fundacja opracowaliśmy napisy, tłumaczenia oraz audiodeskrypcje, jednak realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania partnerów: M2 Films – dystrybutora filmów, Stowarzyszenia Kin Studyjnych, Kina Elektronik oraz platformy MOJEeKINO, na której pojawiać się będą kolejne produkcje. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas filmy dotrą do jak największego grona zainteresowanych i zapewnią im wspaniałą rozrywkę – komentuje Anna Żórawska, Prezeska Fundacji Kultury bez Barier.

Logo

Grudzień to wyjątkowy miesiąc, który zazwyczaj spędzamy w gronie najbliższych, dlatego szczególnie w tym okresie ważne jest zapewnienie filmów dostępnych dla każdego widza. Na platformie MOJEeKINO pojawiły się już dwa filmy dla najmłodszych odbiorców: „Mój przyjaciel Ufik” oraz „Munio: Strażnik Księżyca”. Filmy te posiadają audiodeskrypcję, napisy dla niesłyszących oraz tłumaczenie na polski język migowy. Dla starszych widzów udostępniono pozycje z napisami dla niesłyszących i audiodeskrypcją, takie jak: „Ja Daniel Blake”, „Tully”, „Ghostland” oraz „Sokół z Masłem Orzechowym”, Włoskie wakacje” oraz „Green Book”. 

KONKURS

Już teraz możesz wygrać kody na film "Mój przyjaciel Ufik" lub "Munio Strażnik Księżyca". Mamy do rozdania po 10 kodów na w/w bajki. Kody działają do końca grudnia - idealny czas, by wspólnie obejrzeć cudowne historie. 

Konkurs

Co należy zrobić, żeby wygrać w konkursie?

Wystarczy, że na pod postem konkursowym na naszym FB odpowiesz na pytanie: co oznacza dla ciebie hasło: przyjaźń bez barier?

Konkurs trwa do jutra, tj. do 23 grudnia, do godz. 23.00. 24 grudnia, w Wigilię zostanie wyłonionych 20 zwycięzców, z których każdy zdobywa kod uprawniający do obejrzenia bajki: Mój przyjaciel Ufik lub Munio Strażnik Księżyca.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie