„Wielkie rozdanie” Piotra Glińskiego. W mediach nadal wrze!

Fala oburzenia i krytyki nie maleje.
„Wielkie rozdanie” Piotra Glińskiego. W mediach nadal wrze!
fot. instagram.com/golecuorkiestra/
18.11.2020
Dominika Stanisławska

Od końca zeszłego tygodnia w mediach społecznościowych nie gaśnie dyskusja na temat dofinansowania gwiazd. O ile niektórzy milczą i czekają, aż sprawa ucichnie, o tyle dziennikarze i inni członkowie środowiska artystycznego nadal komentują cały incydent. Wczoraj na stronie Wirtualne Media ukazał się artykuł, który rozpatruje sprawę w kilku najważniejszych aspektach.
Zobacz więcej: Harry Styles na okładce amerykańskiego Vogue… w sukience

Wielkie rozdanie Glińskiego

W piątek Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podało wyniki naboru do ogłoszonego we wrześniu 2020 roku Funduszu Wsparcia Kultury. Resort rozdał 400 mln zł dla 2 064 z 2 246 podmiotów, które ubiegały się o dofinansowanie. 

Dofinansowanie przyznano także firmom i jednoosobowym działalnościom gospodarczym. Lista „Wielkiego rozdania Piotra Glińskiego”:
1,89 mln zł spółka Golec Fabryka zarządzana przez Pawła Golca
400 tys. zł Renata Świerżyńska Bayer Full Impresariat
150 tys. zł Bayer Full Sławomir Świerżyński
613,5 tys. zł Bajm Andrzej Pietras
520 tys. zł Radosław Liszewski Weekend
500 tys. zł Kamil Bednarek
664,5 tys. zł Kindla Music Marcin Kindla
449 tys. zł Grzegorz Hyży
444,5 tys. zł Wojciech Mazolewski Quality
428,6 tys. zł Igor Herbut Production
400 tys. zł Papa D Paweł Stasiak
348,6 tys. zł Sarsa Music Marta Markiewicz
232,1 tys. zł Firma Piotr Kupicha
216,3 tys. zł Otto Piloto Media Artur Rojek
180 tys. zł JS Music Justyna Steczkowska
130,9 tys. zł Cere Katarzyna Cerekwicka
121,9 tys. zł Bracia Piotr Cugowski
111 tys. zł Natasza Urbańska
110,5 tys. zł Julia Pietrucha
105,5 tys. zł Czerwone Gitary Group
99 tys. zł Pectus Tomasz Szczepanik

- Pomysł żeby dać Kamilowi Bednarkowi i Grzegorzowi Hyżemu po niemal pół miliona zł na przetrwanie czasu pandemii jest tak głupi, że aż nie mam wątpliwości, iż tak właśnie zrobiono - skrytykował Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”.
- Wnioski do programów były ogólnodostępne. Jakie kryterium dostępu do nich chciałbyś wprowadzić? Jak państwo "pomaga", to nigdy sprawiedliwie. Nie dlatego, że się technicznie nie da - to wynika z pragmatyki rządzenia, z politycznej "logiki" w zetatyzowanym kraju - polemizował z Patrykiem Słowikiem, Sebastian Stodolak z Warsaw Enterprise Institute.
- Bardzo proste. Kto w ostatnim roku dostał zlecenia na kwotę ponad x tys. zł - dalej jazda - stwierdził Słowik.
- Jest jeszcze jedna rzecz - te programy są celowe, ich realizacja wymaga zaangażowania różnych osób, więc kasa od Golców, czy Bednarka pójdzie też do innych, biedniejszych z branży. O ile nie oszukają na fakturach - zaznaczył Stodolak.

- Nie nam oceniać kto z nich jest w tak tragicznej sytuacji by rząd o taką zapomogę prosić. Jeśli nie widzą w tym jakiejkolwiek niestosowności to niech biorą jak dają. My nie prosiliśmy chociaż sytuacja w Kulcie daleka jest od choćby różowej. Niektórzy koledzy już zarabiają w inny sposób dzieląc swój czas na pracę i próby. Właściwie wróciliśmy do czasów gdy zaczynaliśmy. Jednak od tych....( z trudnością powstrzymujemy się od użycia wulgaryzmu) nic nie chcemy. Po pierwsze są grupy zawodowe, które takiej zapomogi potrzebują bardziej. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, którzy po kilkanaście godzin na dobę tyrają ratując ludzkie życia za psi grosz. Po drugie- rząd nie może ci dać żadnych pieniędzy, bo ich nie ma. Jeśli jednak komuś daje to znaczy że przedtem komuś zabrał. Zabrał setkom tysięcy uczciwie pracujących ludzi, którym teraz na dodatek zamyka interesy. Nie chcemy tych ukradzionych wam pieniędzy. napisali członkowie zespołu Kult.

źródło: www.wirtualnemedia.pl

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 4 / 5
OTOMAK (Ocena: 4) 19.11.2020 17:08
Nie wiem co mam o tym wsparciu dla wymienionych artystów sądzić, ale sam prowadzę firmę i byłbym szczęśliwy, gdybym taką kasę od Państwa dostał za darmo. Aby przetrwać obecne spowolnienie gospodarcze sprzedałem już samochód i nadal nie widzę poprawy obecnej sytuacji. No cóż, ja mogę , a oni nie.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie