Co wspólnego mają ze sobą moda i polityka?

Nastroje polityczne mają swoje odbicia w ubraniach.
Co wspólnego mają ze sobą moda i polityka?
fot. instagram.com/strajk_kobiet/
05.11.2020
Dominika Stanisławska

Dlaczego artyści zaczęli szeroko komentować protesty kobiet w Polsce? Czy można mówić o upolitycznieniu mody? Podczas gdy cała polska prasa szeroko komentuje strajki, świat mody nie przechodzi obok tego wydarzenia obojętnie. Kwestia odbierania kobietom prawa to jedno, ale świat mody komentuje również, w jaki sposób Polski solidaryzują się nie tylko za pomocą haseł, ale też jednolitego wyglądu i konkretnego symbolu błyskawicy.
Zobacz więcej: Jak nosić skórzane spodnie?

„Nigdy nie będziesz szła sama”

Moda stała się polityczna i nie ma sensu tego ukrywać. Moda odzwierciedla nastrój społeczeństwa. Trwające w Polsce protesty przeciwko odbieraniu kobietom prawa do wyboru spowodowały, że kobiety zaczęły się jednakowo ubierać. Jest to gest solidaryzowania się ze sobą. Kolor czarny, oznaczający żałobę, to jeden ze sposobów wyrażania smutku i złości na obecną władzę oraz demonstrowanie śmierci polskiej demokracji. Moda jest odzwierciedleniem społeczeństwa, w którym żyjemy. Znajduje swoje odbicie w kryzysach gospodarczych, przemianach socjologicznych, zamieszkach, dobrobycie, terroryzmie i pandemii. Kto na pierwszy rzut oka spojrzał na powierzchowny świat mody tylko przez pryzmat tego, co się nosi, a czego nie, otrzyma tylko bardzo okrojony obraz. Prawda jest taka, jak to często bywa, gdzieś pośrodku - dzięki popularnym motywom osobowości, do których dążymy, i kolorom, które chcemy nosić, docieramy do najważniejszych tematów.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tak wygląda demokracja i PODMIOT, KTÓRY NIE ZGADZA SIĘ Z ORZECZENIEM. fot. @bart.staszewski #strajkkobiet #ToJestWojna #wypierdalać #NaWarszawę

Post udostępniony przez Strajk Kobiet (@strajk_kobiet)

Jaki wpływ ma mobilizacja społeczna na modę?

Daleko nie trzeba szukać. Wystarczy wspomnieć polską supermodelkę Anję Rubik, która od początku trwania Strajku Kobiet (2016 rok) angażuje się w obronę Polek. W mediach społecznościowych nie tylko pozuje z czerwoną błyskawica, ale angażuje się w edukację seksualną. Jej podręcznik „#SEXEDPL” sprzedał się w ok. 100 tys. egzemplarzy. Świat mody, to już nie tylko „ładne ciuszki”, ale wyrażanie nastrojów społecznych i tego, co ma w głowie noszący dane ubranie.
Zobacz więcej: Zdziwi cię, czym Beyonce zajmuje się w wolnym czasie...

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dzisiaj przed nami kolejny dzień protestów. Wiem, że jest wam ciężko, wiem, że próbują nas zastraszyć jednak jesteśmy silniejsze i silniejsi! Jak nam się teraz nie uda to boję się, że nie dostaniemy drugiej szansy. Mamy dość ciągłej walki o nasze prawa, o prawa które mają wszystkie kobiety w pozostałych krajach Unii Europejskiej! Dlaczego my mamy być traktowane inaczej? Dlaczego to Polski rząd nie ufa Polskim kobietom i rodzinom? Czy nie jesteśmy w stanie podjąć właściwych decyzji? Dlaczego Polski rząd skazuje Polskie rodziny na cierpienie, nienawiść i podziały!? Gdzie jest wsparcie, empatia i zaufanie dla własnych obywateli? #powiedzkomuś #strajkkobiet #prawakobiet #prawaczłowieka #wyroknakobiety #wyroknarodziny #wyroknapolskę (ENG👇) Another day of protests ahead of us. I know it's hard, I know they are trying to intimidate us, but we are stronger! If we fail now ... I am afraid that we will not get a second chance. We are fed up with this constant fight for our basic rights, for the rights that all women in the rest of the European Union have! Why should we be treated differently? Why is the Polish government not trusting it’s own women to make the right decisions? Why is the government condemning Polish families into a life of pain and division?! Where is the empathy, support and trust from the leaders?

Post udostępniony przez Anja Rubik (@anja_rubik)

Podoba sytuacja jak w Polsce, miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie za pomocą mody zachęcano ludzi do pójścia na wybory.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie