Włoski Elle komentuje zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce!

Sytuacja Polek poruszyła cały świat.
Włoski Elle komentuje zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce!
fot. www.instagram.com/strajk_kobiet/
30.10.2020
Dominika Stanisławska

Włoski magazyn Elle postanowił skomentować wyrok Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Wcześniej sprawą zainteresował się amerykański Vogue. Jak pisze autorka tekstu Elisabetta Moro, polskie prawo aborcyjne jest jednym z najostrzejszych w Europie, co tylko utwierdza resztę świata, że mamy do czynienia z Unią dwóch prędkości i to nie za sprawą powolnego rozwoju, tylko za sprawą rządów Prawa i Sprawiedliwości, które skutecznie cofają Polskę do średniowiecza.
Zobacz więcej: Zakaz aborcji - w sieci wrze - zobacz najlepsze memy!

Elle o polskiej sprawie

Jak pisze w swoim tekście Elisabetta Moro „Europa nie może dłużej ignorować autorytarnych tendencji rządów, które atakują mniejszości, pozbawiając je ich praw. Prawa kobiet to prawa człowieka, nie możemy o tym zapominać.”

Sprawę skomentowała także Dunja Mijatović, Komisarz Praw Człowieka Rady Europy  „Dzisiejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego oznacza tajne aborcje lub za granicą dla tych, których na to stać, a jeszcze większa męka dla wszystkich innych. To smutny dzień dla praw kobiet ”.

Według danych w 2019 roku w Polsce wykonano ponad tysiąc legalnych zabiegów aborcji, ale szacuje się, że naprawdę doszło do ponad 100-200 tys. zabiegów. Kobiety, które znalazły się w niechcianej ciąży z różnych powodów, a nie kwalifikują się do legalnego zabiegu, wyjeżdżają za granicę lub przerywają ciąże innymi sposobami, które nie są bezpieczne dla ich zdrowia i życia.
Kobiety, które znalazły się w niechcianej ciąży z różnych powodów, a nie kwalifikują się do legalnego zabiegu, wyjeżdżają za granicę lub przerywają ciąże innymi sposobami, które nie są bezpieczne dla ich zdrowia i życia.
fot. https://www.instagram.com/strajk_kobiet/

Polskie kobiety od 2016 roku walczą o zaprzestanie zmieniania prawa aborcyjnego w Polsce. Od 1993 roku trwał kompromis aborcyjny, który zadowalał obie strony. Jednak pod autorytarnymi rządami Jarosława Kaczyńskiego, kompromis został zerwany. Teraz kobiety będą zmuszane do rodzenia dzieci z poważnymi wadami płodu. Warto zaznaczyć, że zupełnie zdrowie dziecko jest ciężko wychować i wie o tym każda matka. Niepełnosprawne, wymaga dużo większej opieki oraz uwagi, na czym cierpi cała rodzina, a zwłaszcza rodzeństwo niepełnosprawnego. Co więcej, Polscy obywatele są mało zamożni, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na profesjonalna opiekę prywatną. Wiąże się to z koniecznością czekania w wielomiesięcznych kolejkach do specjalisty, bo polski system zdrowia jest niewydolny.
Zobacz więcej: Strajk Kobiet. Na Warszawę!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie