Strajk Kobiet. Na Warszawę!

O czym trzeba pamiętać, wybierając się na strajk?
Strajk Kobiet. Na Warszawę!
fot. www.instagram.com/strajk_kobiet/
30.10.2020
Dominika Stanisławska

Dziś odbywa się największy strajk kobiet. Wszystko za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, który prawie całkowicie zakazuje aborcji. W związku z tym 30.10.2020 w Warszawie odbędzie się ogromny strajk przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Wiele kobiet wybiera się w jedno z trzech miejsc w Warszawie, czyli pl. Zamkowy, pl. Zawiszy i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przy al. Ujazdowskich 1/3. O czym trzeba pamiętać wybierając się na strajk? Jakie prawa i obowiązki ma policja oraz protestujący?
Zobacz więcej: Studentka prawa w ostrych słowach do wykładowcy o wyroku Trybunału Konstytucyjnego!

O czym pamiętać wybierając się na strajk?

W wydarzeniu na jednym z portali społecznościowych organizatorzy napisali, o czym trzeba pamiętać. Są to przede wszystkim maseczki, aby politycy Prawa i Sprawiedliwości nie mogli powiedzieć, iż protesty są ogniskiem koronawirusa, a wzrost zachorowań to wina kobiet, które walczą o swoje prawa. Jak piszą dalej w Wydarzeniu „Na Warszawę!” w miarę możliwości trzeba zachować dystans społeczny, pamiętać o odkażaniu rąk oraz – co jest chyba najważniejsze nie wracać samemu. Najlepiej, gdy grupa w której jesteśmy będzie miała minimum 5 osób. Apel dotyczy także zwracania uwagi na niebezpieczne zachowania, czyli nadużywanie alkoholu, zażywanie używek oraz używanie materiałów pirotechnicznych.
Apel dotyczy także zwracania uwagi na niebezpieczne zachowania, czyli nadużywanie alkoholu, zażywanie używek oraz używanie materiałów pirotechnicznych.
fot. https://www.instagram.com/strajk_kobiet/

Starcia z policją, jak się bronić? Jakie masz prawa?

Akcja Demokracja przygotowała „Poradnik Manifestujących”. Wszystkie uprawnienia policji zostały ściśle ujęte w Ustawie o Policji (Dz.U. z 1990 r. nr 30, poz. 179). W szczególności należy pamiętać o art. 15 Uprawnienia policjantów. Zostały tam dokładnie opisane czynności, które może wykonać policja, czyli np.: wylegitymować w celu ustalenia tożsamości. Przy wylegitymowaniu funkcjonariusz ma obowiązek podać swoje dane, stopień oraz podać podstawę prawną legitymowania.
Zobacz więcej: Agnieszka Chylińska: „Nie przypominam sobie, żeby ktoś mi pomagał, wspierał, jeśli chodzi o tzw. państwo.”

Jeśli policja oskarża cię o coś, czego nie zrobiłeś, poproś osobę obok o nagrywanie zdarzenia. Pamiętaj jednak, że nie możesz udostępnia nagrania publicznie ze względu na złamanie art. 81 ust. 1 Prawa autorskiego i praw pokrewnych oraz na ochronę danych osobowych. Ręce trzymaj założone na piersiach, aby uniknąć oskarżeń o naruszenie nietykalności cielesnej policjanta pełniącego służbę. Zgodnie z polskim prawem, możesz złożyć zażalenie na działania policji – masz na to 7 dni.

Policjant może chcieć ukarać mandatem na podstawie Kodeksu postępowania w sprawie o wykroczenia. Dokładnie opisuje to Rozdział 17 Postępowanie Mandatowe, gdzie zostało opisane, w jakich okolicznościach może być wystawiony mandat, jaka jest jego wysokość. Ponadto policjant ma obowiązek poinformowania cię o tym, iż możesz odstąpić od przyjęcia mandatu oraz jakie będą tego konsekwencje. Warto pamiętać, że Kodeks postępowania w sprawie o wykroczenia NIE PRZEWIDUJE zatrzymywania osób na komisariacie, które zostały wylegitymowane. Funkcjonariusz w tym wypadku nie ma podstaw do zatrzymania.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie