

Dziś odbywa się największy strajk kobiet. Wszystko za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, który prawie całkowicie zakazuje aborcji. W związku z tym 30.10.2020 w Warszawie odbędzie się ogromny strajk przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Wiele kobiet wybiera się w jedno z trzech miejsc w Warszawie, czyli pl. Zamkowy, pl. Zawiszy i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przy al. Ujazdowskich 1/3. O czym trzeba pamiętać wybierając się na strajk? Jakie prawa i obowiązki ma policja oraz protestujący?
Zobacz więcej: Studentka prawa w ostrych słowach do wykładowcy o wyroku Trybunału Konstytucyjnego!
W wydarzeniu na jednym z portali społecznościowych organizatorzy napisali, o czym trzeba pamiętać. Są to przede wszystkim maseczki, aby politycy Prawa i Sprawiedliwości nie mogli powiedzieć, iż protesty są ogniskiem koronawirusa, a wzrost zachorowań to wina kobiet, które walczą o swoje prawa. Jak piszą dalej w Wydarzeniu „Na Warszawę!” w miarę możliwości trzeba zachować dystans społeczny, pamiętać o odkażaniu rąk oraz – co jest chyba najważniejsze nie wracać samemu. Najlepiej, gdy grupa w której jesteśmy będzie miała minimum 5 osób. Apel dotyczy także zwracania uwagi na niebezpieczne zachowania, czyli nadużywanie alkoholu, zażywanie używek oraz używanie materiałów pirotechnicznych.
fot. https://www.instagram.com/strajk_kobiet/
Akcja Demokracja przygotowała „Poradnik Manifestujących”. Wszystkie uprawnienia policji zostały ściśle ujęte w Ustawie o Policji (Dz.U. z 1990 r. nr 30, poz. 179). W szczególności należy pamiętać o art. 15 Uprawnienia policjantów. Zostały tam dokładnie opisane czynności, które może wykonać policja, czyli np.: wylegitymować w celu ustalenia tożsamości. Przy wylegitymowaniu funkcjonariusz ma obowiązek podać swoje dane, stopień oraz podać podstawę prawną legitymowania.
Zobacz więcej: Agnieszka Chylińska: „Nie przypominam sobie, żeby ktoś mi pomagał, wspierał, jeśli chodzi o tzw. państwo.”
Jeśli policja oskarża cię o coś, czego nie zrobiłeś, poproś osobę obok o nagrywanie zdarzenia. Pamiętaj jednak, że nie możesz udostępnia nagrania publicznie ze względu na złamanie art. 81 ust. 1 Prawa autorskiego i praw pokrewnych oraz na ochronę danych osobowych. Ręce trzymaj założone na piersiach, aby uniknąć oskarżeń o naruszenie nietykalności cielesnej policjanta pełniącego służbę. Zgodnie z polskim prawem, możesz złożyć zażalenie na działania policji – masz na to 7 dni.
Policjant może chcieć ukarać mandatem na podstawie Kodeksu postępowania w sprawie o wykroczenia. Dokładnie opisuje to Rozdział 17 Postępowanie Mandatowe, gdzie zostało opisane, w jakich okolicznościach może być wystawiony mandat, jaka jest jego wysokość. Ponadto policjant ma obowiązek poinformowania cię o tym, iż możesz odstąpić od przyjęcia mandatu oraz jakie będą tego konsekwencje. Warto pamiętać, że Kodeks postępowania w sprawie o wykroczenia NIE PRZEWIDUJE zatrzymywania osób na komisariacie, które zostały wylegitymowane. Funkcjonariusz w tym wypadku nie ma podstaw do zatrzymania.