Lody z mleka kobiecego skuteczną walką z COVID-19? Te badania szokują!

Na taki pomysł wpadł Hans van Goudoever, dyrektor Szpitala Dziecięcego Emmy, ​​części amsterdamskiego medycznego centrum uniwersyteckiego.
Lody z mleka kobiecego skuteczną walką z COVID-19? Te badania szokują!
fot. istock.com
14.10.2020
Katarzyna Lemanowicz
Podobno mleko kobiece ma być użyte jako środek ochronny przeciwko COVID-19.
Badanie nad składem mleka i jego właściwościach zdrowotnych w walce z koronawirusem przeprowadzane są w amsterdamskim szpitalu dziecięcym.

Lody z mleka kobiecego skuteczną walką z COVID-19?

Dyrektor Szpitala Dziecięcego Emmy, części amsterdamskiego medycznego centrum uniwersyteckiego - Hans van Goudoever poinformował, że ma zamiar pobrać mleko od co najmniej 7500 kobiet, które przeszły koronawirusa, w celu użycia jako środek ochronny przeciwko Covid-19.
Badania jasno wskazują, że mleko matki, które przeszły koronawirusa zawiera przeciwciała przeciwko COVID-19. Te same badania potwierdzają, że te przeciwciała pozostają w mleku matki także po jego podgrzaniu, to dość ważne ponieważ mleko kobiece może być spożywane przez inne osoby dopiero po pasteryzacji. Obróbka termiczna pozwoli wykorzystać mleko kobiece na przykład w postaci lodów z dodatkami smakowymi. 

Mleko kobiece kontra koronawirus - badania naukowców

“Wygląda na to, że przeciwciała pozostają w mleku matki jeszcze dłużej, niż sądziliśmy, nawet do sześciu miesięcy od zakażenia. To bardzo dobra wiadomość”- mówi Van Goudoever. 
“Nasz projekt został opóźniony o miesiąc, ponieważ musieliśmy czekać na zatwierdzenie przez komisję ds. etyki lekarskiej. Komisja dała nam zielone światło pod warunkiem, że kobiety, które chcą oddać swoje mleko, mają przynajmniej tydzień na zastanowienie się, zanim ostatecznie powiedzą tak lub nie. Termin przypada w tym tygodniu. Zakładamy, że prawie każda z 7500 kobiet, które do nas przyjechały, zrobiła to nie bez powodu. Tak naprawdę uważam, że w związku ze wzrostem liczby zakażeń jest jeszcze więcej kandydatek, które chcą oddać swoje mleko - powiedział dyrektor szpitala.
Od przyszłego tygodnia zostanie uruchomiona zbiórka po 100 mililitrów od każdej uczestniczki. “W większości przypadków mleko odbierzemy z domu, ale w naszym szpitalu utworzyliśmy również miejsce, do którego kobiety mogą samodzielnie dostarczać mleko”.
Następnie naukowcy przystąpią do pracy, aby sprawdzić, czy mleko zawiera niezbędne przeciwciała i czy jest przygotowane do spożycia. “W ciągu ostatnich kilku tygodni robiliśmy lody testowe. Wyszło świetnie! Smak gruszkowy był dotychczas ulubionym wśród badanych.”
Mleko z przeciwciałami będzie początkowo używane do ochrony osób starszych i osób o złym stanie zdrowia. “Jesteśmy w kontakcie z organizacją, której podlegają domy opieki. Chcemy zapewnić mieszkańcom tych domów, którym grozi wybuch epidemii lody z mleka kobiecego jako środek zapobiegawczy codziennie przez kilka tygodni . Jesteśmy w połowie drugiej fali, więc myślę, że możemy zacząć za kilka tygodni. Jesteśmy bardzo ciekawi wyników ”.
Badania są realizowane we współpracy Wydziału Wirusologii Eksperymentalnej Amsterdam UMC z Niderlandzkim Bankiem Mleka Kobiecego, Wageningen Research & Development, Uniwersytetem w Utrechcie, Sanquin i Viroclinics.

Co tam w świecie laktacyjnym? Otóż lody z mleka kobiecego robią! 🤩🤯 Ale gdzie? Ale co? Otóż w Niderlandach! 🌷 Mleko...

Opublikowany przez Fundacja Makatka Poniedziałek, 12 października 2020

Tutaj poznasz szczegóły projektu!

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
MJ (Ocena: 1) 16.10.2020 00:24
To chore, jak ten cały covid...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.10.2020 17:23
Fuu, nawet nie wiem, jak to skomentować...
odpowiedz
Polecane dla Ciebie