RB, czyli rodzicielstwo bliskości – o co w tym chodzi?

Rodzicielstwo bliskości to koncepcja stworzona przez pediatrę Williama Searsa. Termin określa filozofię silnej więzi między dziećmi a rodzicami, która ma wpływ na całe przyszłe życie dziecka.
RB, czyli rodzicielstwo bliskości – o co w tym chodzi?
fot. istock.com
15.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Rodzicielstwo bliskości to nie wymysł naukowców. Rodzicielstwo bliskości jest jednym z najstarszych sposobów opiekowania się dzieckiem. W rzeczywistości rodzicielstwo bliskości to intuicyjny sposób wychowywania, który stosowali rodzice przez wieki aż do czasu, kiedy pojawiły się poradniki.

Rodzicielstwo bliskości - o co chodzi?

Osiem zasad, które wspierają powstanie bezpiecznej więzi dziecka z opiekunem zgodnie z zasadami rodzicielstwa bliskości:

  1. Przygotuj się do ciąży, porodu i rodzicielstwa;
  2. Karm z miłością i szacunkiem;
  3. Reaguj z wrażliwością;
  4. Zapewnij odżywczy dotyk;
  5. Zapewnij bezpieczny sen, pod względem fizycznym i emocjonalnym;
  6. Zapewnij stałą, pełną miłości opiekę;
  7. Praktykuj pozytywną dyscyplinę;
  8. Dąż do równowagi w życiu osobistym i rodzinnym.

Zobacz więcej: Jak stworzyć plan dnia dla niemowlaka?

Rodzicielstwo bliskości nie jest jednak ani zbiorem reguł ani zasadami. Rodzicielstwo bliskości to podejście do wychowania i styl, który rodzice mogą stosować instynktownie. Rodzice, którzy preferują to podejście do wychowania, uważają, że rodzicielstwo jest zbyt indywidualne, a dziecko zbyt skomplikowane, by mówić o jednym właściwym stylu wychowania.

Dlatego też bardzo trudno określić, czym właściwie rodzicielstwo bliskości jest. Dla jednych jest to wspólne spanie, rezygnacja z pracy przez jednego z rodziców i domowa edukacja, dla innych jest to po prostu słuchanie głosu swojego dziecka i odpowiadanie na jego potrzeby.

Rodzicielstwo Bliskości
fot. istock.com

Dr Sears nie zakłada, że każdy rodzic powinien w restrykcyjny sposób stosować się do wszystkich wymienionych powyżej zasad, ale zachęca rodziców, by wykazywali się kreatywnością w kwestii zaspokajania potrzeb swoich dzieci.

Zwolennicy rodzicielstwa bliskości cenią bezpieczną więź między dziećmi a rodzicami. Uważają, że należy dbać o to, by wyznaczać dzieciom granice stosownie do ich wieku. Trzeba brać pod uwagę etap rozwoju fizycznego i psychologicznego.

Zgodnie z założeniami rodzicielstwa bliskości, dziecko musi nauczyć się komunikować swoje potrzeby dorosłym, którzy te potrzeby zaspokoją. Dr Sears wyjaśnia, że małe dziecko nie jest zdolne do manipulacji. W rodzicielstwie bliskości nie chodzi o to, by zaspakajać potrzeby, o które dziecko może zadbać samodzielnie. Najważniejsze to zrozumieć, na czym te potrzeby polegają, jak zmieniają się z upływem czasu i reagować na nie stosownie do okoliczności.

Gdy rodzice zbudują tę więź, powinni trzymać się tego, co działa, a zmodyfikować to, co im nie odpowiada. W ten sposób rodzic wypracowuje swój własny styl opieki, który pozwala na najlepszy związek między rodzicami i dzieckiem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie