Imię Gaja - co oznacza? O czym śpiewała Steczkowska na Eurowizji?

Justyna Steczkowska pojechała na Eurowizję 2025 reprezentować Polskę z utworem Gaja. Śpiewa w nim tak:
"Moje imię Gaja
Jestem bogiem
Siłą
Moją matką miłość
Kiedy płaczę
To we łzach tonie świat
Tulę w swych ramionach zaginiony czas"
Do tej pory imię Gaja, choć obecne w Polsce, nie było popularne. Może zmieni się to, podobnie jak popularność zyskało imię Klara po narodzinach córeczki Lewandowskiej. Czy Steczkowska będzie miała taką moc? Czas pokaże. A tymczasem imię Gaja ma swoje korzenie w mitologii greckiej, gdzie jej imienniczką była Matka Ziemia. Jest to także żeński odpowiednik imienia Gajusz, wywodzącego się z łaciny i znaczący tyle, co „cieszący rodziców”. Często było nadawane w starożytnym Rzymie. Natomiast w Polsce Gaja mogła być także zdrobnieniem imienia Grażyna.
Polecamy: Kiedyś szalenie popularne, teraz obciachowe. W ubiegłym roku nazwano tak tylko 2 dziewczynki
Według danych z rejestru PESEL, na dzień 22 stycznia 2025 roku, imię to noszą 5582 kobiety w Polsce. Co więcej - w 2024 roku imię Gaja zostało nadane 523 razy.
Gaja jest uznawana za piękną kobietę o ciekawej osobowości. Uważa się, że jest marzycielką, artystką, cechuje ją wysoka wrażliwość emocjonalna, uwielbia także - jak na imienniczkę Matki Ziemi przystało - kontakt z przyrodą, kocha zwierzęta.
Jest bardzo otwarta, towarzyska, tolerancyjna, pewna siebie i wygadana. Ma też duży dystansu do siebie, jest spontaniczna. Nie przywiązuje wartości do pieniędzy czy rzeczy materialnych, ona kolekcjonuje wspomnienia, piękne momenty. Gaje są lubiane, są też świetnymi przyjaciółkami.
Nie - Kaja to imię pochodzące ze Skandynawii i bardzo tam popularne. Podobnie jak w Polsce - nosi je 27258 kobiet (stan na styczeń 2025).