Zapytaliśmy rodziców, co ich najbardziej zdziwiło w rodzicielstwie. Odpowiedzi was zaskoczą

Bycie rodzicem to wielka odpowiedzialność, ale przecież nie każdy od razu miał dziecko.
Zapytaliśmy rodziców, co ich najbardziej zdziwiło w rodzicielstwie. Odpowiedzi was zaskoczą
fot. istock.com
09.09.2020
Dominika Stanisławska

Kiedy nie mamy dzieci nie wyobrażamy sobie, jak to będzie, kiedy już się pojawią. W momencie ich przyjścia na świat i rozwoju, nie potrafimy sobie wyjaśnić, jak mogliśmy bez nich żyć. To typowe myślenie rodziców. Jednak ten artykuł będzie o czymś innym. O tym, co denerwuje rodziców, jak zmieniły się spotkania ze znajomymi i co zrozumieli, kiedy zostali rodzicami.
Zobacz więcej: Jak odpowiadać na trudne pytania dzieci?

Królestwo za ciszę

Jedna z naszych czytelniczek pisze, że odkąd jest mamą to tęskni za jednym cichym wieczorem. Kiedy go już ma, to nie może znieść tej ciszy i tęskni za dokazującymi córkami. Wspomina, że największym szokiem było przyzwyczajenie się do faktu, że już nie będzie mogła wychodzić z domu kiedy tylko będzie chciała. Niestety, opieka nad dziećmi skutecznie uniemożliwia spontaniczne wyjścia z koleżankami na miasto. Ale czy którykolwiek z rodziców chciałby wrócić do życia sprzed kilku lat?
Niestety, opieka nad dziećmi skutecznie uniemożliwia spontaniczne wyjścia z koleżankami na miasto.
fot. istock.com

Rozwój dzieci, czyli o czym rozmawiają dorośli

Inny nasz czytelnik opowiada, że spotkania ze znajomymi nie są już takie jak kiedyś. Większość rozmów kończy i zaczyna się tematem dzieci, ich dorastania, rozwoju i „pierwszych razów”. Tęskno za żywą dyskusją, która wykraczała poza granice związane z dziećmi, a nawet jeśli już do takich dojdzie, to nie trwają one zbyt szybko. Jak dodaje żartobliwie nasz czytelnik, niewiele zmian związanych jest z posiadaniem dziecka, w więcej ze starością.
Zobacz więcej: Porównujesz swoje dziecko do innych? Nie dziw się, że jest coraz gorzej

Ja wiem lepiej!

Kolejna czytelniczka nie tęskni za życiem sprzed bycia mamą, ale najbardziej szokują ją „dobre rady”, które co i rusz dostaje od przypadkowych pań. Niekiedy irytuje ją też zachowanie ludzi w komunikacji miejskiej lub w sklepie. Każdy wie, co jest najlepsze dla czyjegoś dziecka, ale niestety do wychowania nikt się dokłada – a szkoda. Wtedy mieliby więcej do powiedzenia. Nagle każdy jest ekspertem z zakresu pediatrii, stomatologii i dietetyki. O innych, bardziej przyziemnych specjalizacjach, nawet nie chce się wspominać, bo szkoda strzępić język.

Bycie rodzicem, wychowywanie dziecka i wzięcie za niego pełnej odpowiedzialności to trudna sztuka, na którą nie każdy jest od razu gotowy. Niektórzy nigdy nie zdecydują się na dziecko – mają prawo. Nieważne, jaka decyzja zostanie podjęta, ale kiedy rodzi się dziecko, wszystkie wartości, które do tej pory wyznawaliśmy zostają przegrupowane. Ich porządek ustalany na nowo, a przecież to też nie jest na zawsze, bo dziecko kiedyś dorośnie.

SONDA
Tęsknisz za życiem sprzed bycia rodzicem?
Tęsknisz za życiem sprzed bycia rodzicem?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie