Po ciąży WYPADAJĄ CI WŁOSY? Przeczytaj ten artykuł!

Każda z nas na pewno doświadczyła po porodzie uczucia paniki widząc, ile włosów zostawiała w kratce ściekowej pod prysznicem. Czy to normalne, że włosy po ciąży tak bardzo wypadają?
Po ciąży WYPADAJĄ CI WŁOSY? Przeczytaj ten artykuł!
fot. istock.com
14.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Jedna z Mam pyta: Jak to jest z wypadaniem włosów po porodzie? Moja mała ma cztery miesiące i 6 dni, a od miesiąca włosy wypadają mi garściami. Od tygodnia już niestety nie karmię (ale to już inna historia). Biorę witaminy, jem już normalnie, bo wcześniej to nic z mlekiem nie mogłam, ale poprawy nie widzę. A jak to było u was mamusie, bo koleżanka nastraszyła mnie, że to przez hormony i jak nie karmię to może być jeszcze gorzej.

Wypadanie włosów po ciąży - jak sobie z tym poradzić?

Utrata włosów po porodzie jest zjawiskiem normalnym. Nie musicie się zamartwiać, że wyłysiejecie, spokojnie. Zwykle dziennie wypada około 100 włosów, a w krótkim czasie zostają one zastąpione nowymi. W czasie ciąży zmiany hormonalne zmniejszają wypadanie włosów, wiele z nas ma wrażenie, że tak pięknych i gęstych nie miała nigdy. Ale tak różowo jest tylko przez chwilę, bo włosy już wtedy gotowe są do wypadnięcia i zaczynasz tracić je w okresie między 3 a 6 miesiącem po porodzie na potęgę!

Wypadanie włosów - dlaczego nie tracimy ich podczas ciąży?

Estrogen, hormon, którego poziom w ciąży wzrasta, wydłuża drugą fazę cyklu życia włosa. Cykl życia włosa dzieli się na trzy fazy:

  • faza wzrostu włosa - pierwsza i najdłuższa, w której znajduje się zwykle 90% włosów, które mamy na głowie,
  • faza przygotowania do wypadnięcia - druga,
  • faza trzecia, podczas której obkurcza się mieszek włosowy, który wypycha już wyrosły włos i w jego miejsce pojawi się nowy.

Wypadanie włosów

fot. istock.com

Zobacz więcej: Czy włosy dziewczynki muszą być koniecznie długie?

Poprzez działanie estrogenu w ciąży, druga faza, podczas gdy zwykle trwa dwa tygodnie, znacznie wydłuża się i dopiero około 3 miesiąca po porodzie przechodzi w trzecią. Po porodzie następuje więc wielka kumulacja: wypadają włosy, które powinny wypaść w ciąży i te, które wypadają na bieżąco, w swoim czasie. Zapewniamy, że ani jeden nadprogramowo.

Niektóre kobiety karmiące piersią zwracają uwagę na to, że włosy, które wypadły, nie odrastają, dopóki dziecko nie zostanie ostatecznie odstawione od piersi. Dzieję się tak prawdopodobnie dlatego, że podczas karmienia piersią podwyższony jest poziom prolaktyny, która także powoduje wypadanie włosów. Zatem obawę Moniki możemy w tym momencie uspokoić, bowiem po zaprzestaniu karmienia naturalnego może się spodziewać, ze stan jej włosów już niedługo zacznie się poprawiać. Nie jest tak, jak nastraszyła Monikę jej koleżanka, że jak nie karmi, to będzie jeszcze gorzej.

Nie martw się, bo na głowie masz około 100 - 150 tysięcy włosów, a w najgorszym wypadku, w wyniku burzy hormonalnej wywołanej ciążą i karmieniem piersią, stracisz ich najwyżej 30%. Rzuci się to w oczy tylko Tobie.

Wypadanie włosów po ciąży - czy obcięcie ich pomoże?

Mitem jest, że zrobienie sobie po porodzie zupełnie krótkiej fryzury wzmocni włosy i zmniejszy ich wypadanie. Na pewno będzie ci wygodniej z krótkimi włosami, bo takie są łatwiejsze w pielęgnacji, a i dywan z tych utraconych pod prysznicem podczas mycia nie jest w przypadku krótkich aż tak imponujący. Zamiast obcinać je zupełnie, możesz po prostu dokonać zdecydowanego cięcia końcówek, nie musisz zaś, jeśli zawsze nosiłaś długie włosy, zmieniać radykalnie fryzury. Jednak bardziej, niż na obcięciu, skup się na właściwej ich pielęgnacji i zadbaj o nie „od środka”.

Wypadanie włosów po ciąży - czy to objaw czegoś poważnego?

By umożliwić dobry wzrost włosom, zażywaj witaminy (wyjątkowo potrzebujesz tych z grupy B, mikro i makroelementów) oraz dobrze się odżywiaj i dbaj o prawidłową higienę włosów, tzn. używaj dobrych szamponów, najlepiej wzmacniających, rzadkiego grzebienia lub szczotki nie wyszarpującej włosów, stosuj dobre odżywki, unikaj wysokiej temperatury - suszarek, prostownic i lokówek. Odłóż też w czasie farbowanie włosów i robienie trwałej, poczekaj, aż włosy wrócą do stanu sprzed ciąży.

Zobacz więcej: Jak się zmienia się twoje ciało w ciąży?

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli włosy wypadają garściami, a przy tym doświadczasz innych objawów, mogących świadczyć o problemach z czynnością tarczycy, która niekiedy właśnie podczas ciąży zaczyna szwankować po raz pierwszy. Zaburzona praca tego gruczołu także może być przyczyną wypadania włosów.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Hania (Ocena: 5) 31.08.2020 00:19
Mi po ciąży nie wypadały, za to cykl totalnie rozregulowany. Do dziś korzystam z pomocy testera owulacyjnego ze śliny, bo z wyliczeń nic by mi nie wyszło, a tu mam badanie poziomu lh w ślinie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.08.2020 14:35
Przed ciążą też mi wypadały, ale to bagatelizowałam. Jednak po ciąży jak zaczęły mi wypadać garściami to zaczęłam szukać pomocy. Zażywałam witaminki, używałam różnego rodzaju wcierek, ale najlepiej sprawdziła się ta z kaminomoto. Już po miesiącu jej regularnego stosowania przestały wypadać i są mocniejsze :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie