Co powinnaś wiedzieć o ochronie przeciwsłonecznej?

3 fakty na temat SPF
Co powinnaś wiedzieć o ochronie przeciwsłonecznej?
fot. istock.com
20.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Czego potrzebuje skóra wiosną i latem? Zdecydowanie nawilżenia i regeneracji, ale także bardzo skutecznej ochrony przeciwsłonecznej. Kosmetolodzy wskazują, że codzienna, regularna foto protekcja to baza dla zachowania zdrowia i młodego, pięknego wyglądu skóry. Po jakie filtry należy sięgać wiosną i jak prawidłowo stosować ochronę przeciwsłoneczną? Poznaj 3 fakty na temat SPF… i nie tylko.

Co powinnaś wiedzieć o ochronie przeciwsłonecznej?

Kochamy słońce i w wiosenne dni z radością wychwytujemy jego ciepłe refleksy, z niecierpliwością wyczekując lata. Uwielbiamy, kiedy ciepłe promienie dotykają naszego ciała, prawda? Słońce bierze udział w syntezie witaminy D i ma pozytywny wpływ na wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Niestety, ekspozycja na słońce może nieść ze sobą także wiele negatywnych skutków, takich jak fotostarzenie, pojawianie się przebarwień, a także nowotwory skóry. Kosmetolodzy wskazują, że ochrona przeciwsłoneczna powinna stanowić podstawę codziennej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok. Wiosną i latem – to absolutny must-have. Foto protekcja nierozerwalnie łączy się z symbolem SPF, którego szukamy na opakowaniach kremów i preparatów pielęgnacyjnych (i słusznie). Co oznacza SPF i jak prawidłowo stosować produkty oznaczone tym symbolem? Kosmetolog podpowiada.

Co oznacza SPF?

Skrót SPF pochodzi od angielskiej nazwy Sun Protection Factor i w dużym skrócie jest to oznaczenie mocy, z jaką produkt chroni nas przed promieniowaniem ultrafioletowym. – Podczas ekspozycji na słońce, na naszą skórę działają dwa kluczowe rodzaje promieniowania ultrafioletowego – UVA i UVB. UVB to fale o średniej długości. To właśnie one wykazują działanie rumieniotwórcze, które potocznie nazywamy opalaniem. Z kolei fale długie, czyli UVA docierają w głąb skóry (głębiej niż UVA) i odpowiadają za fotostarzenie, przebarwienia, alergie i zmiany nowotworowemówi Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki SOLVERX®. W związku z tym, regularne stosowanie produktów przeciwsłonecznych, z tzw. SPF jest absolutnie konieczne przez cały rok. Wskaźnik SPF określa, jak długo dany filtr zapewnia naszej skórze ochronę przed oparzeniem słonecznym (czyli przed promieniowaniem UVB). Żeby określić, na jak długo „wystarcza” dany filtr, należy pomnożyć liczbę minut, po których u danej osoby występuje reakcja na słońce (bez foto protekcji) przez liczbę określoną przez SPF. A zatem, jeśli bez filtra nasza skóra zaczerwieni się lekko po 15 minutach, to z filtrem SPF 20 – ta reakcja wystąpi w przybliżeniu po 300 minutach – dodaje.

Eksperci podkreślają, że dla pełnej ochrony należy wybierać produkty z foto protekcją skierowaną w stronę promieni UVA i UVB, a zatem – nie tylko tych, które wywołują efekt zmiany koloru skóry, ale także tych, które wpływają na niszczenie kolagenu w skórze i fotostarzenie. Zwracajmy zatem uwagę na oznaczenia na opakowaniu.

Czy potrzebujemy SPF 50+?

Odpowiedź jest prosta – zdecydowanie tak! Oznaczenie SPF 50+ jest wskazaniem, że mamy do czynienia z bardzo wysokim poziomem ochrony (średnio nawet do 98 procent promieniowania). Bardzo mocne filtry wskazane są nie tylko dla dzieci, osób starszych i tych z nas, którzy odznaczają się jasną, wrażliwą cerą. Eksperci wskazują, że po filtr 50+ powinny także sięgać osoby, które długotrwale przebywają na dworze, a także te, dla których przeciwdziałanie objawom starzenia jest beauty-priorytetem.

Jak stosować produkty przeciwsłoneczne?

Po pierwsze – codziennie. Po drugie – bardzo systematycznie. Co to oznacza? – Przede wszystkim, warto włączyć produkty z ochroną przeciwsłoneczną do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Często ograniczamy ochronę przed słońcem do użycia balsamu lub olejku z SPF podczas pobytu na plaży. To zdecydowanie zbyt mało! Kremy z foto protekcją powinny towarzyszyć nam codziennie i być bazą pod makijażmówi Agnieszka Kowalska. – Wybierajmy zatem wartościowe kremy do twarzy, które nie tylko nawilżają i regenerują, ale zapewniają nam wysoko skuteczną ochronę, np. Krem do twarzy SOLVERX SPF 50+ z linii Sensitive Skin z kompleksem z piwonii i trehalozy, który zapobiega procesowi fotostarzenia się skóry, neutralizuje wolne rodniki i zapewnia ochronę DNA komórek skóry przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych – dodaje.

Systematycznie – oznacza również odpowiednią powtarzalność aplikacji produktów przeciwsłonecznych. Jak często jest to konieczne? Kosmetolodzy wskazują, że kosmetyki z SPF należy nakładać codziennie rano (także pod makijaż), a w przypadku stałej ekspozycji skóry na słońce, np. na plaży czy podczas uprawiania sportów na świeżym powietrzu – krem z faktorem 50 aplikujmy co 2 do 3 godzin. Warto również pamiętać, że kosmetyki ochronne należy nałożyć ponownie po każdej kąpieli.

SOLVERX® SENSITIVE SKIN - Krem do twarzy SPF 50+

Krem do twarzy nawilżająco - regenerujący przeznaczony do skóry wrażliwej i naczynkowej z bardzo wysoką ochroną SPF 50+ do całorocznego stosowania. Odpowiedni dla dorosłych i dzieci od 3 roku życia. Bardzo wysoka zawartość filtrów SPF 50+ gwarantuje niezawodną ochronę skóry przed promieniowaniem UVA i UVB. Kompleks z piwonii i trehalozy zapobiega procesowi fotostarzenia się skóry. Ponadto takie połącznie neutralizuje wolne rodniki i zapewnia ochronę DNA komórek skóry przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Cena 38zł/50ml.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie