Dlaczego po urodzeniu dziecka tracimy włosy?

Jak zapanować nad problemem nadmiernie wypadających włosów po ciąży?
Dlaczego po urodzeniu dziecka tracimy włosy?
fot. istock.com
13.03.2024
Katarzyna Lemanowicz

Problem nadmiernie wypadających włosów dotyczy większości młodych mam. Najczęściej związany jest ze stabilizacją poziomu hormonów, które wracają do stanu sprzed ciąży. Czasami jednak zdarza się, że intensywna utrata włosów jest oznaką poważniejszych chorób. O tym, dlaczego tracimy włosy i jak temu przeciwdziałać przeczytasz poniżej!

Dlaczego po porodzie tracę włosy?

Piękne, zdrowe, lśniące, a przede wszystkim gęste włosy to domena wszystkich kobiet, które są w ciąży - szczególnie w drugiej połowie. Wówczas to w kobiecym organizmie intensywnie wzrasta poziom estrogenów, które powodują przedłużenie fazy anagenu (wzrostu). Tuż po porodzie ich stężenie spada a mieszki włosowe gwałtownie przechodzą w fazę telogenu (faza spoczynku,  kolokwialnie określana jako „faza wypadania włosa”). Jest to tak zwany proces łysienia telogenowego, w niektórych publikacjach medycznych nazywany także „przejściowym łysieniem poporodowym”.

Poza okresem ciąży u przeciętnej kobiety część mieszków włosowych - zwykle około 80% - jest aktywowana. Kolejne 20% pozostaje w stanie wymiany. Po urodzeniu dziecka następuje spadek estrogenów, czyli powrót gospodarki hormonalnej organizmu do stanu sprzed ciąży. Efektem tego jest równoczesny powrót mieszków włosowych do stanu fizjologicznego przed zajściem kobiety w ciążę. Oznacza to, że mieszki włosowe, które zostały aktywowane wysokimi estrogenami w ciąży, przechodzą w stan spoczynku - przez co włosy zaczynają intensywnie wypadać.

Wpływ na nadmierne wypadanie włosów ma także podwyższone stężenie prolaktyny po porodzie. Utrzymuje się tak długo, jak kobieta karmi piersią. W przypadku zaprzestania karmienia, poziom prolaktyny wraca do stanu sprzed ciąży. 

fot. istock.com

Warto podkreślić, że podwyższony poziom prolaktyny oraz spadek estrogenów po porodzie, nie jest żadną dysfunkcją organizmu. To normalna i prawidłowa fizjologia organizmu - dodaje ekspert. 

Wypadanie włosów najczęściej zaczyna się w trzecim miesiącu po porodzie. Maksymalnie powinno trwać nie dłużej niż siedem miesięcy od momentu urodzenia dziecka. W trakcie tego okresu kobieta przeciętnie traci około 20% włosów.

Kiedy włosy nie przestają wypadać…

Jeśli wypadanie włosów u kobiety po ciąży trwa więcej niż 8 do 10 miesięcy od czasu porodu, należy wykonać badania w kierunku eliminacji anemii i chorób tarczycy. Po zakończonym okresie laktacji, należy zwrócić też uwagę na niedobory żywieniowe mikro - i makroelementów w diecie. 

Niedobór mikro- i makroelementów w organizmie kobiety może być spowodowany ograniczeniami w diecie, szczególnie z okresu pierwszych miesięcy laktacji. W jej początkowym okresie, kobiety mają na uwadze głównie prawidłowy rozwój dziecka oraz możliwość wystąpienia u niego alergii czy nietolerancji pokarmowej. Dla dobra dziecka rezygnują z niektórych produktów żywieniowych co może odbijać się na prawidłowym funkcjonowaniu ich organizmu.

W okresie laktacji kobieta nie ma szerokiego spektrum działania, wpływającego na poprawę stanu włosów. Dlatego niezwykle ważny jest dobór prawidłowego szamponu do mycia skóry głowy i włosów. Przed zastosowaniem odpowiednich produktów należy jednak uważnie przeczytać ulotkę bądź skonsultować się ze specjalistą. Należy również pamiętać, że jakiekolwiek zabiegi trychologiczne można rozpocząć dopiero w momencie odstawienia dziecka od piersi.  

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.03.2024 22:02
Bachor to dopust bozy.
odpowiedz
Magda (Ocena: 5) 13.03.2024 18:16
Znam sporo dziewczyn, które po porodzie zmagały się z nietrzymaniem moczu... Zamierzam zamówić sobie pessar EFEMIA. Przeczytałam, że redukuje niekontrolowany wyciek moczu m.in. właśnie po porodzie.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie