Co zrobić, aby postanowienia o pięknym wyglądzie nie poszły na marne?

Spora część z nas chodzi obecnie na siłownię, intensywnie ćwiczy, zdrowo się odżywia i stara się o siebie dbać, próbując jednocześnie zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Co zrobić, aby postanowienia o pięknym wyglądzie nie poszły na marne?
19.02.2024
Katarzyna Lemanowicz

Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że starania wkładane w ćwiczenia i dietę mogą zostać zniweczone przez pogarszający się wraz z odchudzaniem stan skóry. Aby po utracie wagi ona również wyglądała zdrowo, warto wesprzeć ją pielęgnacją – zarówno domową, jak i celowaną terapią zabiegową w gabinecie.

Co zrobić, aby postanowienia o pięknym wyglądzie nie poszły na marne?

To, że w efekcie stosowania ćwiczeń i utrzymywania organizmu w stanie deficytu kalorycznego chudniemy i, przynajmniej na pierwszy rzut oka, zaczynamy wyglądać lepiej niż wcześniej, nie oznacza wcale, że skóra także wygląda wtedy dobrze. Dlaczego tak się dzieje i jak temu przeciwdziałać? Tłumaczy kosmetolog Iga Radzikowska, współwłaścicielka łódzkiego gabinetu Skin Masters.

Największą trudnością, z jaką borykają się osoby gwałtownie zmieniające swój tryb życia według opisanych wcześniej założeń, jest wiotkość skóry. Jeśli do tej pory mieliśmy kłopot z cellulitem, to nawet przy aktywnych ćwiczeniach i zdrowej diecie on magicznie nie zniknie. – Gdy tkanka tłuszczowa nagromadzi się w określonych partiach ciała, np. w wewnętrznej stronie ud lub tzw. boczkach, dość ciężkie jest wypracowanie pożądanej formy – przyznaje Iga Radzikowska. – Nawet kiedy sukcesywnie tracimy na wadze, miejsca te pozostają takie, jak były wcześniej.

Wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że kiedy zaczynamy szczególnie dbać o formę, równolegle powinniśmy zadbać o skórę. A tu mamy do wyboru cały wachlarz możliwości. Na początek warto udać się do miejsca, w którym skorzystamy z profesjonalnej konsultacji, a specjalista dobierze nam serię zabiegów dostosowaną do naszych potrzeb, stylu życia, czasu, a także… portfela.

Wiotkość i brak jędrności

Jeżeli podczas konsultacji szczerze przedstawimy swoje cele i potrzeby, wówczas kosmetolog jest w stanie pomóc z większością problemów estetycznych. Dużo zależy od dobrania celowanej terapii, wyboru odpowiedniego sprzętu lub postawienia na synergię wielu technologii. Z jakich metod modelowania sylwetki możemy skorzystać w profesjonalnych gabinetach? – W pierwszej kolejności wspomnę o bardzo popularnej endermologii. Zabieg polega na drenażu limfatycznym, a więc mówiąc obrazowo – przepychaniu zastoju limfy. W ten sposób można sprawić, że pozbywamy się cellulitu wodnego, poprawia się napięcie, ale również ukrwienie skóry. Dzięki temu nabiera ona zdrowego kolorytu. Ciało staje się smuklejsze i bardziej jędrne. To jeden z najpopularniejszych wyborów pacjentek – opisuje kosmetolog Skin Masters.

Kolejnym zabiegiem do rozpatrzenia w takiej sytuacji jest bazująca na nakłuciach radiofrekwencja mikroigłowa. W tym przypadku efektem jest ujędrnienie skóry np. po utracie kilogramów. Co więcej, zabieg ten bardzo dobrze sprawdza się w terapii rozstępów.

O jędrność skóry i brak jej wiotkości warto walczyć profilaktycznie. Powinniśmy zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę, np. podczas odchudzania się. Z wiotkością zmagają się głównie pacjenci po utracie wagi, kobiety po ciąży, ale zaznaczyć trzeba, że jest to też naturalny etap starzenia się skóry naszego ciała. – W takim przypadku można wybrać zabiegi z użyciem fali radiowej, które zagęszczają skórę. Stymulujemy skórę do produkcji kolagenu i elastyny, ale także otrzymujemy efekt natychmiastowego ujędrnienia, uniesienia i napięcia skóry poprzez intensywne rozgrzanie jej w trakcie zabiegu. Co istotne, jest to zabieg, po którym widzimy efekt od razu, ale też działamy  długofalowo. W ten sposób działamy równolegle na dwóch różnych płaszczyznach – opisuje specjalistka.

Tłuszcz i cellulit - jak walczyć?

Kiedy chcemy pozbyć się opornej tkanki tłuszczowej z tzw. strategicznych obszarów, jak np.  brzuch, boczki czy wewnętrzna partia ud, pomocny będzie zabieg kriolipolizy, polegający na wymrażaniu komórek tłuszczowych. – Dobierając odpowiednio niską temperaturę, za pomocą specjalistycznych głowic zamrażamy komórki tłuszczowe, czyli adipocyty. W tym procesie ulegają one rozpadowi, a nasz organizm metabolizuje je i zostają one usunięte z naszego organizmu. Bardzo ważna jest odpowiednia kwalifikacja do tego zabiegu. W naszej klinice odbywa się ona za pomocą urządzenia USG. Najczęściej pacjenci potrzebują serii 2 lub 3 zabiegów na daną okolicę, ale trzeba podkreślić, że jest to kwestia indywidualna – tłumaczy Iga Radzikowska.

Dodatkowo często rekomendowany przez specjalistów jest też zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej, która doskonale sprawdza się zarówno w terapii cellulitu, nawet włóknistego, jak i w profilaktyce jego powstawania. Bo nawet jeśli mowa jest o osobach młodszych i szczupłych, które nie mają cellulitu,  to zawsze należy pamiętać o profilaktyce.

W gabinetach kosmetologicznych sposobów zadbania o zdrowie i kondycję skóry jest bardzo dużo. Jak podkreślają kosmetolodzy, nie trzeba też wcale decydować się tylko na jeden rodzaj zabiegu. – Można łączyć je ze sobą w terapiach kojarzonych, które najczęściej przynoszą najlepsze efekty. Warto także zestawiać opisane zabiegi kosmetologiczne z zabiegami medycyny estetycznej, która w rękach doświadczonego lekarza zapewnia pacjentom ogromne możliwości w zakresie modelowania sylwetki i kształtowania jej w naturalny sposób – opisuje Iga Radzikowska.

Pielęgnacja domowa... też jest ważna!

Wszystkie opisane kuracje najlepiej wspomagać pielęgnacją domową. Jednym ze sposobów jest szczotkowanie skóry na sucho. Jednocześnie delikatnie się ją peelinguje i poprawia jej krążenie. Dodatkowo warto zadbać o efektywne nawilżanie i regenerację. Doskonale sprawdzą się balsamy do ciała z dodatkiem retinolu lub fosfatydylocholiny. Zapominając o nawilżaniu i uelastycznieniu skóry, stajemy się podatni na powstawanie rozstępów i wiotkość skóry. Dlatego działania domowe powinny być podstawą pielęgnacji – zarówno jeśli chodzi o ciało, jak i twarz.

Odpowiednia dieta, utrzymywanie deficytu kalorycznego, regularne ćwiczenia – to jedno. Drugie – to odpowiednie wspomaganie tych działań. Oczywiście można postawić na jedną czynność, tzn. być tylko na diecie, wyłącznie ćwiczyć na siłowni lub dbać o swoją sylwetkę w gabinecie. Jednak połączenie tych działań przynosi najlepsze i najtrwalsze rezultaty. W ten sposób będziemy najbardziej zadowoleni z uzyskanych efektów, a nasze postanowienia na pewno nie pójdą na marne.

Iga Radzikowska - kosmetolog Skin Masters

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Jola (Ocena: 5) 19.02.2024 18:12
Zdrowie jest jedno i trzeba o nie dbać. Kontrola cyklu jest możliwa na certyfikowanym komputerze cyklu Cyclotest MyWay
odpowiedz
Polecane dla Ciebie