5 zasad pielęgnacji włosów w czasie ciąży

W okresie ciąży włosy przyszłej mamy często są osłabione i wymagają szczególnej pielęgnacji. Zobacz, jak zadbać o niewłaściwie.
5 zasad pielęgnacji włosów w czasie ciąży
fot. istock.com
16.10.2023
Katarzyna Lemanowicz

Z badań wynika, że ciąża ma zazwyczaj zbawienny wpływ na kobiece włosy – są wtedy mocne, błyszczące i zdrowe. Jest to zasługa wyższego stężenia estrogenów, które pobudzają do pracy mieszki włosowe i zapobiegają wypadaniu włosów. Niestety nie wszystkie kobiety mają tyle szczęścia – niektóre z nich w okresie ciąży zmagają się z nadmiernym łupieżem, przesuszeniem włosów, czy ich wypadaniem. Istnieją jednak bezpieczne sposoby na zlikwidowanie tych problemów. Sprawdź jakie!

Włosy w czasie ciąży - jak o nie dbać?

#1 Prawidłowa dieta: właściwie zbilansowany posiłek będzie miał wpływ nie tylko na prawidłowy rozwój ciąży, ale także na wygląd twoich włosów. Dieta przyszłej mamy powinna więc składać się z takich produktów, jak mięso, ryby, jaja i owoce morza (te ostatnie zawierają cenne dla włosów cynk, miedź i żelazo). Ważne także, aby w codziennych posiłkach znalazły się makarony, gruboziarniste kasze oraz pieczywo razowe. Produkty te mają bowiem dużo witaminy B1, która wzmacnia cebulki.

#2 Naturalne kuracje: jeśli chcesz zadbać o swoje włosy, bezpieczną i wyjątkowo skuteczną metodą będzie nałożenie na nie maseczki z oleju rycynowego. Podgrzej pół szklanki oleju, po czym wetrzyj go delikatnie w skórę głowy. Następnie owiń włosy foliowym czepkiem i ręcznikiem. Kompres zostaw na całą noc, a rano umyj głowę. Ta naturalna maseczka nie tylko pobudzi do pracy cebulki i sprawi, że włosy szybciej zaczną odrastać, ale także rozwiąże problem z łojotokiem.

#3 Kosmetyki dobrane do potrzeb: kobiety w ciąży mogą myć włosy tak często, jak tego potrzebują – nawet codziennie. To nieprawda, że będąc w błogosławionym stanie, możesz myć głowę tylko raz w tygodniu – włosy w tym okresie potrzebują pielęgnacji tak samo często, jak w każdym innym czasie. Problemem tutaj może być jedynie to, że przyszła mama jest bardziej wrażliwa na zapachy. Zbyt intensywna woń może wywoływać u niej nudności, dlatego kupując szampon czy odżywkę do włosów, powinna wybierać raczej produkty bezzapachowe.

fot. istock.com

#4 Pomoc fryzjera lub dermatologa: przyszła mama nie musi rezygnować z wizyty u ulubionego fryzjera. Ważne jednak, aby poinformowała go o swoim stanie, zanim usiądzie na fotel. Co prawda preparaty stosowane przez fryzjera nie mają prawa przeniknąć do krwiobiegu, ale zabiegom zazwyczaj towarzyszy masaż skóry głowy, który ją rozgrzewa i ułatwia wnikanie składników pielęgnacyjnych. To z kolei może wywołać uczulenie, ponieważ u kobiety ciężarnej skóra jest zazwyczaj wrażliwsza.

Podobnie jest w przypadku szamponów przeciwłupieżowych. Są one bezpieczne dla płodu, jednak składniki, takie jak ketokonazol, pirytonian cynku, piroktolanina czy siarczan selenu mogą podrażnić skórę głowy. Warto więc z problemem łupieżu zwrócić się do dermatologa, który dobierze dla przyszłej mamy odpowiednie kosmetyki.

#5 Konsultacja z lekarzem: rynek oferuje wiele tabletek poprawiających wygląd włosów. Ważne jednak, aby kobieta w ciąży nie łykała ich bez konsultacji z lekarzem. Preparaty te zawierają bowiem witaminy i mikroelementy, które mogą kumulować się z tymi już przyjmowanymi przez przyszłą mamę.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.10.2023 21:54
Dla starających się o dziecko polecam stosowanie żelu wspomagającego poczęcie PreFert
odpowiedz
Gabrysia (Ocena: 5) 18.10.2023 14:34
Po ciąży miałam duży problem z wypadaniem włosów. Zaczęłam kurację z wcierkami kaminomoto. Nie sądziłam, że efekt tej kuracji będzie tak szybko widoczny.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie