Czy emocje mogą zmieniać jakość naszej skóry?

Wpływem emocji na kondycję skóry zajmuje się psychodermatologia.
Czy emocje mogą zmieniać jakość naszej skóry?
fot. istock.com
09.03.2023
Katarzyna Lemanowicz

W tym artykule dowiesz się jak wytłumaczyć wpływ emocji na skórę, jak działa psychodermatologia i jak zapanować nad emocjami.

Emocje a kondycja skóry

Często słyszymy stwierdzenie, że ludzie szczęśliwi promienieją. A także, że złość szkodzi piękności i że ciągły stres może prowadzić do wysypu trądziku. Prawdą jest, że emocje, zarówno te pozytywne jak i negatywne, mają bezpośredni wpływ na jakość naszej skóry.

Czym zajmuje się psychodermatologia?

To nauka skupiająca się na wpływie emocji na choroby dermatologiczne oraz jakość skóry. Trend ten zapoczątkował Herman Musaph, holenderski dermo - psycholog, znany przede wszystkim z wprowadzenia koncepcji „skóra do skóry”.

Oprócz roli ochronnej, skóra to prawdziwy wyznacznik tego co dzieje się z naszym ciałem od wewnątrz jak i na zewnątrz. Nasza skora jest stale „podłączona” do mózgu i natychmiast na niej odzwierciedlone są nasze emocje. Świadczy o tym, chociażby fakt, że w sytuacji zawstydzającej, czy w stanie stresu zarumieniamy się. Co więcej negatywne emocje, takie jak lęk, epizody depresyjne mogą powodować nawroty egzemy, trądziku czy nawet doprowadzić do łuszczycy.

fot. istock.com

Wpływ emocji na skórę

Jak wytłumaczyć wysyp trądziku, łuszczycy czy egzemy w przypadku złości czy niepokoju? Stres powoduje uwalnianie kortyzolu i neuromediatorów w mózgu. Następnie substancje te uwalniane są do krwi, a ta dostarcza je do skóry. Kortyzol zaostrza istniejący stan zapalny i degraduje komórki skóry.

Stres jest również widoczny na zdrowej skórze, a objawiać się może: poszarzałą cerą, przedwczesnym starzeniem się skóry i pojawianiem drobnych zmarszczek, wysuszeniem skóry, czy wypryskami.

Jak zapanować nad emocjami i odzyskać zdrową skórę?

Łatwo się mówi, gorzej ze zrobieniem, ale kontrolowanie emocji to klucz do sukcesu. Jeśli nie radzisz sobie sama z zapanowaniem nad negatywnymi emocjami, warto skonsultować się z psychologiem czy psychiatrą. Warto również odetchnąć i poddać się upiększającym zabiegom, zrobić coś dla siebie, co sprawi, że poczujesz się lepiej zarówno psychicznie jak i fizycznie. Daj sobie wytchnienia, a skórze zafunduj odpowiednią pielęgnację.

Oczywiście radzenie sobie ze stresem i kontrolowanie emocji nie może odbywać się tylko i wyłącznie za pomocą kosmetyków. Czasami konieczna jest zmiana stylu życia. Warto zrozumieć, że stres to nie tylko pryszczy i gorsza kondycja skóry, ale negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie