Zimowe kłopoty z cerą – jak sobie z nimi radzić?

Spadek temperatury, mróz i wiatr, do tego cięższa dieta, kilkuwarstwowe ubranie, klimatyzacja i smog - to zdecydowanie źle wpływa na stan naszej skóry.
Zimowe kłopoty z cerą – jak sobie z nimi radzić?
14.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

Dla wielu z nas prawidłowa pielęgnacja cery z problemami jest dużym wyzwaniem. Tym bardziej w momentach, kiedy objawy się nasilają. Podpowiadamy sprawdzone sposoby, jak radzić sobie ze skórą zimą, aby mimo złych czynników zachowała zdrowie.

Wpływ czynników zewnętrznych na skó

Nasza skóra każdego dnia narażona jest na działanie wielu czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Szacuje się, że kondycja naszego organizmu tylko w 20% zależy od genów. Pozostała część, to czynniki, z którymi mamy do czynienia każdego dnia. Największy wpływ na naszą skórę ma promieniowanie słoneczne, styl życia, odżywianie, a także zanieczyszczenie powietrza i warunki pogodowe. Dlatego tak ważne jest dobieranie odpowiedniej pielęgnacji, w zależności od pór roku. Latem skóra jest bardziej narażona na promieniowanie - należy więc pamiętać o kremach lekkich, dobrze nawilżających, z większą ochroną przeciwsłoneczną. Natomiast okres jesienno-zimowy, to czas na regenerację, detoks i walkę z nasilającymi się problemami skóry.

Pielęgnacja w sezonie jesienno-zimowym

Jesienią i zimą skóra staje się sucha i podrażniona przez zaburzenie naturalnej regulacji wodno-lipidowej. Z powodu niedoboru lipidów i białek nie pełni już funkcji ochronnej, a alergeny i bakterie łatwo przedostają się do wewnątrz, co powoduje zmiany zapalne. Aby dać odpowiednie nawilżenie naszej skórze, należy wybierać kremy nawilżające, które będą wspierały odbudowę naturalnej bariery skóry. Do codziennej pielęgnacji skóry atopowej sprawdzi się balsam Atoderm Intensive Baume od Bioderma. Kosmetyk za pomocą mechanizmów biologicznych trwale odbudowuje barierę skórną, a dzięki substancji aktywnej o właściwościach przeciwświądowych - PEA, balsam szybko łagodzi świąd i podrażnienie bardzo suchej skóry. Produkt jest odpowiedni dla całej rodziny, już od 1. dnia życia.

Warto do codziennej pielęgnacji wprowadzić też kuracje regenerujące, które przyspieszą odnowę naskórka i go wygładzą. Serum z kawasami AHA z linii Intensive od Institut Esthederm intensywnie regeneruje skórę - wyrównuje jej koloryt, eliminuje martwe komórki, pozostawiając skórę rozświetloną. Serum jest odpowiednie dla cery matowej, z nierówną strukturą skóry. Trzeba pamiętać, aby zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną przy stosowaniu kosmetyków ze składnikami aktywnymi – staraj się unikać słońca i stosuj preparaty z filtrami SPF.

Częstą dolegliwością w okresie jesienno-zimowym, są nasilające objawy trądziku. Zwiększona produkcja sebum powoduje powstawanie zaskórników i wyprysków - tym sposobem skóra broni się przed wysuszeniem spowodowanym ogrzewaniem i niskim nawilżeniem powietrza. Bioderma opracowała produkt Sebium Kerato+, który na podstawie kwasów AHA (ester kwasu jabłkowego), które w połączeniu z BHA (kwas salicylowy), daje wysoką skuteczność i ma działanie keratolityczne - działa na przyczyny i efekty trądziku. Regularne stosowanie produktu pozwala odpowiednio nawilżyć i zmatowić skórę, a także zredukować powstawanie wyprysków.

Dbając o kondycję skóry zimą, poza odpowiednio dobranymi kosmetykami należy obserwować również swoje otoczenie. Dobry efekt daje regularne nawilżanie pomieszczeń. Najwygodniej stosować w tym celu nawilżacze powietrza. Nie zapominajmy o regularnym piciu wody - nawet, gdy nie doskwiera nam pragnienie. Wychodząc na spacer zimą koniecznie pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej. Na szkodliwe promieniowanie jesteśmy narażeni nawet w pochmurne dni, a bezpośrednia ekspozycja twarzy osłabia nasze włókna kolagenowe, przez co skóra szybciej się starzeje. Dodatkowo wychodząc na mróz warto wzmocnić barierę lipidową skóry nieco cięższym kremem. Po powrocie do domu zapewnijmy skórze odpowiednie nawilżenie i dokładnie oczyszczajmy naskórek, np. za pomocą wody micelarnej, która skutecznie usuwa wszystkie zanieczyszczenia, również resztki smogu.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie