Suszysz włosy głową w dół? Nie rób tak!

Suszarka to podstawowy sprzęt do stylizacji włosów. Silny strumień powietrza nie jest jednak dla nich obojętny.
Suszysz włosy głową w dół? Nie rób tak!
11.10.2022
Katarzyna Lemanowicz

Może nawet uszkodzić łodygę i zaszkodzić kondycji skóry głowy. Jak prawidłowo suszyć włosy, aby były lśniące i zadbane podpowiada trycholog.

Jak prawidłowo suszyć włosy?

Mokre włosy są wypełnione wodą, która pod wpływem dużej prędkości skierowanego na nie powietrza odparowuje nie nawilżając prawidłowo włosów. Gdy schną w naturalny sposób wchłaniają potrzebną im wodę. Suszenie włosów zimnym powietrzem jest zbliżone do naturalnego schnięcia dzięki czemu można uznać to za jedną z lepszych metod osuszania włosów.

Kiedy suszymy warto nie narażać włosów na wysokie temperatury. Gdy mamy do wyboru kilka stopni suszenia zawsze warto wybrać ten najniższy. Dzięki czemu włosy nie stracą blasku i witalności. Ważna jest również siła nadmuchu. Włosy cienkie warto suszyć słabsza prędkością, aby dodatkowe się nie plątały. W przypadku włosów kręconych przydatny będzie dyfuzor, który zwiększy objętość pasm i ładnie ułoży kręcone kosmyki. Należy pamiętać, że nie można również suszyć włosów głową w dół.

Nie powinniśmy trzymać suszarki do włosów zbyt blisko głowy i samych włosów, gdyż zaszkodzi to ich kondycji. Najbezpieczniej będzie odsunąć suszarkę na odległość minimum 20 cm, dzięki czemu działanie strumienia ciepłego powietrza będzie łagodniejsze. Najbardziej szkodliwe jest suszenie gorącym strumieniem, ponieważ może on powodować rozchylenie się łusek włosów. Skutkuje to ich uszkodzeniem, gdyż łuski najpierw pękają, a następnie zaczynają się kruszyć odsłaniając delikatne warstwy włosa. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 60 stopni C. Warto jednak zdecydować się na korzystanie z profesjonalnych sprzętów oferujących chłodny nawiew, którego temperatura oscyluje w granicy 30 stopni ℃.

Włosy nie lubią wysokich temperatur, które mogą być na przykład wykorzystywane w trakcie ich stylizacji z użyciem suszarki, lokówki czy prostownicy. Zbyt wysoka temperatura suszenia czy kręcenia włosów może prowadzić nie tylko do ich matowienia, ale także do przesuszenia. Jeśli poddajemy włosy regularnie wysokiej temperaturze, wpływa to niekorzystnie na łodygę włosa i prowadzi do trwałych mikrouszkodzeń. – mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Nie tylko sposób suszenia, ale również sprzęt ma znaczenie. Nie warto wybierać suszarek niskiej jakości. W takim sprzęcie zastosowane są nienowoczesne technologie, które mogą na przykład nierównomiernie nagrzewać włosy.

Jeśli już decydujemy się na suszenie włosów czy ich stylizację na gorąco, korzystajmy zawsze z preparatów zapewniających im termoochronę. Warto również wspomnieć o funkcji jonizacji jako dodatku do suszarek, która zapewni włosom połysk i gładkość poprzez neutralizowanie ładunków dodatnich osiadających na włosach powodujących ich elektryzowanie się. Jeśli nasze włosy są mocne i zdrowe, to korzystanie z suszarki, szczególnie jeśli posiada ona regulację nawiewu czy funkcję jonizacji, nie powinno im zaszkodzić. Natomiast jeśli są one osłabione i zniszczone, proces suszenia może potęgować ten stan.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie