Jak urządzić pokój dla chłopca, a jak dla dziewczynki?

Urządzanie pokoju dla dzieci to wspaniałe zajęcie, a jedyne, co nas ogranicza, to budżet i przestrzeń.
Jak urządzić pokój dla chłopca, a jak dla dziewczynki?
fot. istock.com
18.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Mali chłopcy. Ich pokoje to nie tylko miejsce do spania i nauki. To także przechowalnia wszystkich zabawek - samochodów, klocków i narzędzi, o które potykasz się każdego dnia. Poza tym pokój Twojego dziecka, bez względu na to, czy jest chłopcem, czy dziewczynką, pozostaje we wspomnieniach na całe życie. Pomyśl o tym, zanim zaczniesz go urządzać.

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Pokój dla chłopca - jakimi zasadami się kierować?

Niektórzy rodzice urządzają pokój dla synka, kiedy ten mieszka sobie w ciepłym brzuszku mamy i trudno powiedzieć, jakie będzie miał zainteresowania. Postępuje się wtedy pewnym schematem, chłopiec, więc dominacja kolorów niebiesko-białych, zielonych, beżowych, „męskie” zabawki, wykładzina z narysowanymi drogami, aby mógł sobie prowadzić po nich samochodziki. W zasadzie nad czym tu się więcej zastanawiać? Zmiany zawsze i w każdym czasie można przecież wprowadzić. Inaczej jest, gdy planujemy pokój dla kilkulatka, mającego określone zainteresowania. Wtedy styl pokoju wybiera się właśnie w zgodzie z nimi, najpopularniejsze to: piłka nożna, dinozaury, globus z mapami świata, żeglarstwo, kosmos. Oczywiście wiemy, że zainteresowania u dziecka zmieniają się w co miesiąc. W takiej sytuacji lepiej urządzić pokój klasycznie i zmieniać tylko drobne rzeczy.

Zobacz więcej: Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 2021

Pamiętaj też, że Twój syn (podobnie jak i córka) będzie się dobrze czuł w pokoju, polubi go i będzie on dla niego ciekawym miejscem, jeśli będzie miał udział w podejmowaniu decyzji dotyczących umeblowania czy dodatków. Pozwalając na udział w projektowaniu pokoju, pokazujesz dziecku, że jego zdanie jest dla Ciebie ważne i ma ono przełożenie na konkretne, wspólne decyzje.

Gust mamy a gust dziecka

Meble powinny być dostosowane do wieku dziecka. Inwestuj w meble drewniane, odpowiednie dla dzieci, posiadające specjalne atesty bezpieczeństwa. Funkcjonalność tych urządzeń powinna być myślą przewodnią. Poza tym pamiętaj o kolorystyce, ciemne meble są dobre do salonu, ale w odczuciu synka, mogą wydawać się przytłaczające. Zrezygnuj też z mocnych, ciemnych lub intensywnych kolorów. Jedna ściana może być pomalowana na wyrazistą barwę, ale jeśli pomalujesz cały pokój na czerwono lub fioletowo, będzie za ciemny. Chłopcy niekoniecznie lubią pastelowe barwy. Droga Mamo, to, co podoba się tobie, nie zawsze będzie podobało się twojemu synkowi. Jeśli zależy ci na tym, aby dziecko dobrze czuło się w swoim pokoju, idź na ustępstwa.

Pokój dla dziecka

fot. istock.com

Jak zaplanować przestrzeń w pokoju dla dziecka?

Trzeba wydzielić pewne strefy. Zastanów się, w której części pokoju postawisz mebelki na ubranka, książeczki i zabawki, gdzie postawisz biurko, gdzie będzie łóżko, czy z innymi meblami, czy na granicy sfery meblowej i zabawowej. Zostaw możliwie jak najwięcej miejsca na zabawę dla dziecka. Meble dobieraj tak, aby malec mógł z nich sam korzystać. Na zabawki przydadzą się pojemniki, które można wyciągać jak szuflady. Zastanów się nad piętrowym łóżkiem, dziecko śpi na górze, a na dole można urządzić bardzo ciekawe miejsce do zabaw. Inspiracji jest naprawdę wiele.

A co z dziewczynkami? Wiele pomysłów, które wykorzystujemy przy urządzaniu pokoików dla chłopców, można zaadaptować na potrzeby dziewczynek, ale one jednak mają też i swoje specjalne wymagania. Jakie?

Zobacz więcej: To jest niezbędnik każdej pracującej mamy!

Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Księżniczka, wróżka czy czarodziejka a może mała pani doktor? Kim jest twoja mała dziewczynka, co lubi robić, jakie zabawy ją interesują? Droga Mamo, zadaj sobie to pytanie, zanim pomyślisz o urządzeniu pokoju dla twojej córki, zanim zapędzisz się w spełnienie oczekiwań córki lub swoich marzeń z dzieciństwa. Oto kilka rozsądnych uwag, potwierdzonych wypowiedziami mam.

To prawda, że mała dziewczynka przechodzi prze okres fascynacji różem, jednak wyrasta z niego. Ściany można spokojnie przemalować, ale co z mebelkami, kiedy za dwa, trzy lata powie ci, że różowe są zbyt dziecięce dla poważnej uczennicy? Podobnie może być z łóżkiem z baldachimem. Piękne, różowe pokoi dla dziewczynek są dobre na jakiś czas. Jeśli nie planujesz wymiany sprzętów w pokoju córki za rok lub dwa, pomyśl o mebelkach odpowiadających zarówno małej dziewczynce jak i buntującej się gimnazjalistce. Zamiast bajkowego łóżka, postaw na białe lub inne w uniwersalnym kolorze, przykryj je ciekawą narzutą, łatwiej zmienić narzutę i poduszki niż wydawać pieniądze na nowe łóżko. Podobnie z meblami. Przemyśl je tak, aby za jakiś czas wymienić tylko szuflady z różowymi pudłami. Zadbaj o to, aby twoja córka miała swój stolik i krzesełko dostosowane do wzrostu. To dobre miejsce do zabaw plastycznych. Mebelki, szufladki powinny być na takiej wysokości, aby dziecko mogło samo wyciągać swoje zabawki czy ubranka.

Jedna z mam na forum internetowym napisała: „Jestem na etapie remontu i rozglądania się za meblami dla córki. Z jednej strony nie chcę kupować drogich mebli, z drugiej też nie chcę żeby się rozleciały po roku. Myślę o "normalnej" jasnej szafie i komodzie, mam na myśli zwykłe meble, żadnej serii typu pokój dla dziecka czy niemowlaka”. Wielu rodziców poszukuje uniwersalnych rozwiązań dla dzieci, które sprawdzą się i posłużą na lata. To bardzo dobre i praktyczne podejście.

Dobre pomysły do wykorzystania w pokoju dziecięcym

Farba tablicowa – dziecko będzie mogło po niej pisać, jeśli jest też magnetyczna, przyczepi do niej zdjęcia. Przyda się maluchowi, lubiącemu malować po ścianach, jak i uczniowi, który zapisze tam ważne informacje. Każdemu dziecku spodoba się wiszący fotel, to będzie huśtawka na jesienno-zimowe wieczory. Sufit nad łóżkiem to świetne miejsce na przyklejenie gwiazd i księżyca, planet. Dzieci uwielbiają bawić się na podłodze, zadbaj o ciekawą, ciepłą i miękką wykładzinę lub dywanik. Ważna jest nocna lampka, która może być jednocześnie projektorem ciekawych kształtów.

Droga Mamo, urządzanie pokoju dla dzieci to wspaniałe zajęcie, a jedyne, co nas ogranicza, to budżet i przestrzeń. Wybieranie dekoracji do pokoju dziewczynki to w pewnym sensie spełnianie swoich marzeń z dzieciństwa. Jednak szanuj zdanie zarówno córki, jak i synka i wspólnie wybierajcie rzeczy do ich pokoi.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Alicja (Ocena: 5) 19.10.2021 12:33
Mój syn bardzo chciał mieć pokój z motywem mechanika, to taki dostał :) Znalazłam nawet miejsce na jego złożone modele Małego Konstruktora. Cieszę się, że kreatywne zainteresowania :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie