"Pro-Aging", czyli nowy trend wypierający “Anti-Aging”!

Drobne zmarszczki, utrata jędrności, suchość... wraz z wiekiem na naszej skórze stopniowo pojawiają się oznaki upływającego czasu.
"Pro-Aging", czyli nowy trend wypierający “Anti-Aging”!
27.07.2022
Katarzyna Lemanowicz

Marki kosmetyczne przez ostatnie dekady prześcigały się w wymyślaniu coraz nowszych produktów, które ten proces miały zatrzymać. I wyeliminować go raz na zawsze, jakby był największą karą, która dotknąć może dojrzałe osoby. To podejście na szczęście powoli się zmienia, a trend na “pro-aging”, czyli pomoc w pięknym starzeniu się zdaje się przybierać na sile, wypierając “anti-aging”. Widać to nie tylko w komunikacji marketingowej branży beauty, ale też nastawieniu samych konsumentów.

"Pro - Aging" - czym jest ten trend w pielegnacji?

Mikstury z żuka na zmarszczki

Już od zarania dziejów szukano sposobu na zachowanie tzw. “wiecznej młodości”. Kleopatra kąpała się w mleku, aby jej skóra była na dłużej jędrna, a kolejne dekady przynosiły wiele wyrzeczeń i nierzadko niebezpiecznych substancji – związków ołowiu, miedzi, a także mikstur z żuka czy suszonych myszy. Wszystko po to, aby zatrzymać młody wygląd na dłużej, nawet kosztem zdrowia. Nowe pokolenie zaczęło inaczej patrzeć na wtórne dojrzewanie. Przybierająca na popularności idea pro-aging polega na zaakceptowaniu siebie takimi, jakimi jesteśmy i cieszeniu się życiem bez względu na wiek. Celem pro-aging nie jest wyglądać zawsze na 20 lat, ale czuć się wspaniale i być najlepszą wersją siebie w każdym momencie życia.

Pielęgnacja skóry w duchu pro-aging

Pro-aging nie oznacza oczywiście zrezygnowania z pielęgnacji. W dostępnych na rynku produktach kosmetycznych jest wiele silnych i doskonale działających składników – takich jak retinoidy, skwalan, koenzym Q10, kwas hialuronowy, peptydy itp., które rzeczywiście wspaniale zaopiekują się skórą. Ruch wspiera też możliwość wspomagania się urządzeniami do nieinwazyjnego dbania o cerę. Wśród taki zabiegów królują światła LED i mikroprądy. Pierwsze znajdziemy np. w urządzeniu UFO 2 do zaawansowanego zabiegu maseczkami na twarz. Ten gadżet pomaga wtłoczyć esencję wybranej przez nas maseczki wgłąb skóry, poprawiając jej nawilżenie nawet o 126%, a światła LED w zależności od koloru stymulują produkcję kolagenu i rozświetlają. Z kolei mikroprądy dostępne są np. w urządzeniu BEAR od FOREO. Dzięki ich działaniu MIŚ w domowych warunkach ćwiczy mięśnie twarzy, tym samym ujędrniając skórę i sprawiając, że wygląda zdrowo i świetliście, podkreślając jej naturalne piękno. Taka jest też myśl przewodnia pro-aging: pokazanie, również młodszemu pokoleniu, że dojrzała skóra to kolejny etap i warto zadbać o nią tak, by promieniała i była doskonale odżywiona. Ruch zakłada również, że zmarszczki czy inne oznaki upływu czasu są pięknym dodatkiem, a nie powodem do zmartwień czy wykluczenia.

Pro-aging = selfcare

Pielęgnacja skóry pro-aging to również selfcare. Tak więc nie chodzi jedynie o to, jak wyglądamy na zewnątrz, ale także o to, jak czujemy się w środku. Kiedy pozwolimy sobie na czas dla siebie, bardziej prawdopodobne jest, że zadbamy również o swój ogólny stan zdrowia – w tym o dobre samopoczucie psychiczne i emocjonalne. Dbanie o siebie może być wszystkim, od regularnych ćwiczeń, medytacji, zadbania o 8 godzin snu dziennie, po zbilansowaną dietę, która wzmocni nie tylko układ odpornościowy, ale także zdrowie skóry. Warto wsłuchać się w swoje ciało i odkrywać, czego w danym momencie potrzebuje. Wszystko to jest więcej niż ważne dla zdrowia naszej skóry, zdrowia psychicznego i ogólnego stanu naszego organizmu.

Dlaczego "pro-aging" zastępuje "anti-aging"?

Ruch pro-aging zyskuje na popularności z wielu powodów. Po pierwsze, jako społeczeństwo żyjemy dłużej i zdrowiej. Po drugie, filozofia pro-aging jest bardziej inkluzywna niż podejście anti-aging, które może być wykluczające, a nawet nacechowane negatywnie.
Nie możemy przestać się starzeć… A dlaczego mielibyśmy to robić? Warto potraktować wtórne dojrzewanie, jako coś dobrego - to doskonały czas na naukę rzeczy, podróżowanie, poznawanie ludzi, z doświadczeniem, które jest nie do przecenienia!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie