Trądzik młodzieńczy - jak dbać o skórę, aby złagodzić jego objawy?

Trądzik młodzieńczy to jedna z najczęściej występujących chorób zapalnych skóry.
Trądzik młodzieńczy - jak dbać o skórę, aby złagodzić jego objawy?
28.06.2022
Katarzyna Lemanowicz

Dotyka ona osób w okresie dojrzewania i jest ściśle związana z zaburzeniami hormonalnymi. Nagły wzrost lub spadek niektórych hormonów powoduje nadaktywność gruczołów łojowych, a co za tym idzie, nadmierne wydzielanie sebum. Dochodzi wtedy do powstawania stanów zapalnych, które idą w parze ze zmianami skórnymi. Warto je łagodzić z pomocą odpowiedniej pielęgnacji.

Trądzik młodzieńczy - jak powstaje?

Trądzik to choroba przewlekła, z którą zmaga się większość nastolatków. W zależności od indywidualnych predyspozycji, może mieć on różny przebieg. Burza hormonów powoduje, że gruczoły łojowe zaczynają produkować większą ilość sebum niż jest potrzebna do utrzymania prawidłowej równowagi warstwy wodno-lipidowej skóry.

Nadmiar sebum prowadzi do zablokowania odprowadzających go przewodów. Tak powstają zaskórniki, które stanowią wręcz idealne środowisko do rozwoju bakterii. W połączeniu z zanieczyszczeniami z powietrza, złą dietą oraz brakiem odpowiedniej higieny wągry przekształcają się w grudki, krosty i wypryski, którym często towarzyszy obrzęk i stan zapalny.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem młodzieńczym

Odpowiednia pielęgnacja cery problematycznej to klucz do złagodzenia objawów trądziku młodzieńczego. Niezależnie od tego, czy zmagamy się z trądzikiem zaskórnikowym o łagodnym przebiegu, czy też mamy do czynienia z bolesnymi wypryskami i torbielami ropnymi, należy pamiętać o rutynie pielęgnacyjnej dopasowanej do potrzeb naszej skóry.

Trądzik młodzieńczy wymaga zdecydowanego działania. Pierwszym krokiem do złagodzenia objawów choroby jest dokładne oczyszczanie skóry - rano i wieczorem. Warto sięgnąć po produkty, które wykazują się działaniem antybakteryjnym oraz lekko złuszczającym. Należy unikać produktów na bazie alkoholu i silnych detergentów, które mogą nadmiernie wysuszyć i podrażnić delikatną cerę trądzikową.

Nie bez znaczenia pozostaje także metoda osuszania twarzy. Najlepszym rozwiązaniem jest delikatne przykładanie do skóry ręcznika jednorazowego. Jeśli korzystamy z ręczników bawełnianych, należy pamiętać o jego częstej wymianie, gdyż wilgotny materiał to raj dla bakterii i innych drobnoustrojów.

Po umyciu twarzy trzeba zadbać o przywróceniu skórze jej naturalnego pH. W tym celu niezawodne okazują się toniki nawilżające o działaniu antybakteryjnym, który przyniesie napiętej skórze dodatkowe ukojenie. Raz w tygodniu warto również wykonywać delikatny peeling enzymatyczny, dzięki któremu pozbędziemy się komórek martwego naskórka oraz głęboko osadzonych w porach cząsteczek brudu i sebum.

Pielęgnacja skóry trądzikowej - dogłębne nawilżanie

Podstawowym błędem popełnianym w pielęgnacji skóry z niedoskonałościami jest brak odpowiedniego nawilżenia skóry. Jest ono niezwykle ważne w kuracji przeciwtrądzikowej ze względu na ryzyko uszkodzenia warstwy wodno-lipidowej. Nadmiernie przesuszona skóra w wyniku reakcji obronnej zaczyna produkować jeszcze więcej łoju, przeciwdziałając utracie wilgoci. Krem nawilżający to absolutny niezbędnik, jeśli chcemy skutecznie zwalczać trądzik grudkowy i nie tylko.

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie