Jak pozbyć się trądziku? 3 sprawdzone sposoby

Trądzik to dolegliwość, z którą borykają się zarówno młode osoby w okresie dojrzewania, jak i dorośli.
Jak pozbyć się trądziku? 3 sprawdzone sposoby
04.07.2022
Katarzyna Lemanowicz

Najczęściej objawia się nieestetycznymi podskórnymi grudkami. Może mieć różne przyczyny — np. być spowodowany nieodpowiednią dietą, pielęgnacją, a także zmianami hormonalnymi. Jak pozbyć się trądziku? Przedstawiamy 3 sprawdzone sposoby.

Przyczyny powstawania trądziku

Żeby pozbyć się trądziku należy wcześniej poznać przyczynę, która wywołuje w naszym przypadku tę dolegliwość, ze względu na to, że może mieć ona różnorakie podłoże. Wśród najczęstszych wymienia się rozregulowaną gospodarkę hormonalną po ciąży, bądź wskutek przyjmowania antykoncepcji.

Zwiększone wydzielanie łoju często jest wynikiem również zwiększonej produkcji androgenów. Wpływ na tę dolegliwość mają również czynniki genetyczne, a także nieodpowiednia dieta — spożywanie bardzo ostrych potraw lub dużej ilości czekolady, niewłaściwa pielęgnacja skóry, a także długotrwały stres.

Jak pozbyć się trądziku?

Wiele osób zastanawia się jak pozbyć się trądziku. Na pryszcze istnieje mnóstwo domowych sposobów. Dodatkowo na rynku znajdziemy wiele preparatów kosmetycznych dedykowanych cerze trądzikowej. Dlatego warto zastanowić się, jak duże nasilenie tego problemu występuje w naszym przypadku.

Jeżeli zmiany pojawiają się od czasu do czasu, wówczas wystarczająca może być zmiana pielęgnacji i diety lub stosowanie domowych sposobów. Jeżeli jednak problem jest nasilony, należy udać się do dermatologa, który zaleci nam odpowiednią kurację.

Domowe sposoby na trądzik

Często np. przed miesiączką na naszej twarzy pojawia się kilka krostek. Taki niewielki trądzik na brodzie można próbować zwalczyć przy pomocy domowych metod. Jedną z nich jest pasta z aspiryny, którą nakłada się na punktowo na wykwity. Znajdujący się w niej kwas salicylowy suszy krostkę i koi stan zapalny.

Pasta z pomidora również jest chętnie wykorzystywanym domowym sposobem na pryszcze. Warto na zmianę zastosować też czosnek pokrojony w plasterki. Z kolei miód i cynamon działają ściągająco, antybakteryjnie i kojąco, dlatego warto przyrządzić z nich miksturę na krostki.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

W zwalczaniu trądziku ogromną rolę odgrywa prawidłowa pielęgnacja skóry. Często niewłaściwie dobrane kosmetyki zamiast łagodzić, dodatkowo zaostrzają problem. Dlatego warto sięgać po preparaty o hipoalergicznej formule pozbawione alkoholu, substancji zapachowych i silnych detergentów.

Każdego dnia rano i wieczorem należy oczyścić twarz przy użyciu mleczka do demakijażu lub płynu micelarnego, a następnie żelu. Musimy upewnić się, że na naszej skórze nie pozostały resztki makijażu ani zanieczyszczenia. Następnie należy zastosować tonik i krem minimalizujący widoczność zmian trądzikowych.

Leczenie trądziku

W przypadku kiedy domowe sposoby i pielęgnacja nie dają satysfakcjonujących efektów, powinniśmy udać się do dermatologa, który oceni z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia, a następnie dobierze nam odpowiednią kurację. W tym celu może wykorzystać preparaty o działaniu miejscowym lub doustne.

Czasami wystarczy stosowanie przez kilka tygodni maści z antybiotykiem, lecz w ciężkich przypadkach niezbędna może być antybiotykoterapia doustna, która może trwać nawet kilka miesięcy.

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Danka (Ocena: 5) 08.07.2022 09:41
Ja stosowałam różne maści, kremy chodziłam na oczyszczanie twarzy itp. ale to nic nie dawało. Trądzik po czasie sam zniknął.. Teraz już nie wstydzę się wyjść bez makijażu ewentualnie tylko z nałożonym pudrem z ecocery. Pamiętam jak jeszcze w zeszłym roku bez pełnego makijażu z domu nie wychodziłam, bo trądzik to był mój wielki kompleks.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie