Lifting twarzy - co to jest i na czym polega zabieg?

Lifting twarzy - co to jest i na czym polega zabieg?
01.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Najczęściej wykonuje się lifting twarzy, choć równie dobrze można przeprowadzić go w okolicach szyi, biustu czy brzucha. Jego efekty utrzymują się przez długi czas, dlatego tak chętnie się na niego decydujemy. Dla tych, którzy jeszcze się zastanawiają wyjaśniamy, jakie są rodzaje liftingu oraz jak przebiegają poszczególne zabiegi.

Biorąc pod uwagę wspomniany wcześniej fakt, iż najczęściej wykonywany jest lifting twarzy, w niniejszym tekście skupimy się właśnie na upiększaniu tej jakże ważnej części naszego ciała. Każdemu z nas zależy bowiem na pięknym i młodym wyglądzie, natomiast waz z upływem lat staje się to coraz trudniejsze. Skóra traci swoją gęstość, staje się mniej elastyczna i coraz bardziej uwidaczniają się zmarszczki. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna niesie propozycje skutecznego rozwiązania tego problemu. Jednym z nich jest właśnie lifting twarzy.

Lifting twarzy- czym jest?

Pojęcie „liftingu” pochodzi od angielskiego słowa „lift”, który oznacza unoszenie, podnoszenie czy dźwiganie. W języku potocznym określenie to używane jest w kontekście wielu rzeczy, jako do działań znacznie poprawiających jakość lub wygląd danego przedmiotu. Jeśli chodzi o medycynę estetyczną i chirurgię plastyczną, termin ten oznacza naciągnięcie i uniesienie skóry twarzy, niekiedy jednocześnie z częściowym usunięciem jej nadmiaru. Dzięki niemu następuje przywrócenie pożądanego owalu twarzy, poprawa ich rysów oraz wygładzenie zmarszczek.

Rodzaje liftingu twarzy

Istnieje kilka klasyfikacji liftingu, przy czym podstawową jest podział ze względu na inwazyjność zabiegów. Wyróżniamy więc zabiegi inwazyjne i nieinwazyjne, natomiast zamiennie można stosować także określenia klasycznego liftingu twarzy i miękkiego liftingu twarzy. Lifting inwazyjny jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej, zaś lifting nieinwazyjny z obszaru medycyny estetycznej.

Inwazyjny lifting twarzy- na czym polega?

Klasyczny lifting twarzy jest to zabieg chirurgiczny, wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Polega na odpowiednim zredukowaniu tkanki w obrębie twarzy i szyi, gdyż z wraz z upływem lat tkanka opada, powodując marszczenie się skóry. W trakcie zabiegu, prócz naciągnięcia skóry, ingeruje się nieco w jej głębsze partie- chirurg nacina i przesuwa osłaniającą mięśnie powięź w tych miejscach, w których skóra straciła sprężystość. Dzięki temu zdecydowanie lepiej układa się ona na mięśniach, nie tracąc przy tym swojej naturalnej mimiki. Bezpośrednio po zabiegu twarz jest opuchnięta i zasiniona, przy czym objawy te mogą utrzymywać się kilka dni. Końcowy efekt uzyskuje się do pół roku od zabiegu, w zależności od indywidualnych predyspozycji skóry danego pacjenta, natomiast jest on niezwykle trwały i zwykle niema potrzeby go powtarzać. Co więcej, zabieg ten daje spektakularne korzyści, przy czym twarz po zagojeniu wygląda bardzo naturalnie i ingerencja chirurgiczna jest niemal niewidoczna gołym okiem.

Nieinwazyjny lifting twarzy- jak wygląda?

Dla tych, którzy nie chcą bądź nie mogą skorzystać z możliwości chirurgicznych, pomocny może okazać się tzw. miękki lifting. Jest to modelowanie twarzy bez użycia skalpela, za pomocą różnorakich metod z zakresu medycyny estetycznej. Miękki lifting pozwala na podciągnięcie owalu twarzy, spłycenie bruzd nosowo-wargowych oraz nadanie prawidłowych wypukłości twarzy. To zabieg idealny dla osób, które chcą uzyskać prawidłową symetrię twarzy, wymodelować policzki lub podbródek oraz oczywiście wymodelować owal twarzy i zlikwidować tzw. chomiczki.

Zobacz więcej informacji na temat liftingu twarzy – tak robią to profesjonaliści

Jednym z nieinwazyjnych zabiegów tego typu jest lifting wolumetryczny, inaczej zwany wolumetrią twarzy. Wykonuje się go poprzez wprowadzenie w głębokie warstwy skóry- przy użyciu specjalnej, miękkiej i tępo zakończonej igły- kwasu hialuronowego. Działa on jak gąbka, pobierając z otoczenia wodę a dzięki temu zwiększając swoją objętość. Punktowa aplikacja preparatu w wybrane partie twarzy sprawia, że twarz staje się odpowiednio wymodelowana, zaś zmarszczki zdecydowanie mniejsze. Zabieg trwa około pół godziny, jego pierwsze rezultaty widoczne są natychmiast, zaś na ostateczne należy poczekać do miesiąca czasu. Efekty miękkiego liftingu utrzymują się przez okres 1-2 lat, po czym można go powtórzyć.

Przeprowadzenie liftingu twarzy wymaga wcześniejszej konsultacji ze specjalistą oraz kwalifikacji do poszczególnych rodzajów zabiegów. Pamiętajmy, że chodzi o nasze bezpieczeństwo, zdrowie i życie, dlatego bez względu na inwazyjność zabiegu, należy korzystać jedynie ze sprawdzonych, pewnych miejsc, gdzie oddamy się w ręce specjalistów i profesjonalistów.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie