Czy kąpiel w źródlanej wodzie odpowiednio nawilży skórę?

To nie takie proste!
Czy kąpiel w źródlanej wodzie odpowiednio nawilży skórę?
16.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Utrzymanie wody w skórze (czyli nawilżenie) jest niezwykle skomplikowanym procesem biologicznym. Nie pobieramy jej ze środowiska, bo wtedy po każdej kąpieli nasza waga wzrastałaby o kilka kilogramów. Woda pobierana jest z wnętrza organizmu – z naczyń krwionośnych, które leżą głęboko w skórze właściwej. Stąd biernie odparowuje do otoczenia przez naskórek. Gdyby nie istniały w nim substancje, które potrafią związać cząsteczki wody (czyli składniki higroskopijne), woda z wnętrza naszego organizmu odparowywałaby bez ograniczeń do otaczającego nas środowiska.

Co wpływa na wysokie nawilżenie w skórze i jak je utrzymać?

Im bardziej suche powietrze i im wyższa temperatura panuje na zewnątrz, tym szybciej „ucieka” z nas woda, i tym szybciej tracimy wodę z naskórka (przeznaskórkowa utrata wody = TEWL Transepidermal Water Loss). Dlatego skóra została wyposażona przez naturę w specjalne mechanizmy, dzięki którym potrafi utrzymywać optymalną ilość wody. Głęboko, w skórze właściwej komórki produkują m.in. kwas hialuronowy, który doskonale wiąże wodę, utrzymując jej nawilżenie, ale także i odpowiednie napięcie, jędrność.

Piękna skóra

fot. istock.com

W warstwach bardziej powierzchownych – w naskórku – produkowany jest tzw. naturalny czynnik nawilżający (NMF), czyli zbiór wielu substancji, które potrafią zatrzymywać wodę. Niestety z wiekiem produkcja tych wszystkich substancji ulega znacznemu obniżeniu, co w połączeniu z kumulacją niekorzystnych czynników środowiskowych skutkuje stopniowym odwodnieniem skóry.

Zatrzymać nawilżenie

Wiemy już zatem, że nie nawilżymy skóry podczas kąpieli, bo nie pobieramy wody z zewnątrz.
W czasie zbyt gorącej i długiej kąpieli możemy wręcz ją stracić – rozszerzone naczynia krwionośne i rozpulchniony naskórek szybciej odparują wodę i przesuszą skórę. Podobnie z wypijaniem dużej ilości wody. Jeśli w skórze nie będzie substancji, które potrafią ją zatrzymać (właściwości higroskopijne), woda z naszego organizmu odparuje biernie do otoczenia, tym szybciej im wyższa jest jego temperatura i mniejsza wilgotność. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, które rzeczywiście pomogą nam utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. Składników higroskopijnych jest wiele, choćby gliceryna, mocznik, czy naturalny aloes. Można także zatrzymywać wodę w naskórku „nakrywając” go lipidowymi, odżywczymi składnikami, czyli stosując bardziej tłuste kremy. Taka warstwa działa jak bariera dla wyparowującej z nas wody, więc pośrednio uzyskujemy nawilżenie.

Zobacz więcej: Jak uzyskać młody i promienny wygląd skóry?

Jednak najlepszym sposobem na szybkie i trwałe nawodnienie skóry jest wykorzystanie jej naturalnego składnika i własnego potencjału. Kwas hialuronowy wydaje się być jednym z najlepszych wyborów. Naturalnie produkowany przez skórę jest najsilniejszą substancją higroskopijną! Niestety produkcja ta drastycznie maleje z wiekiem, dlatego tak ważna jest jego suplementacja w postaci kosmetyków, np. NIVEA HYDRA SKIN EFFECT. Jego wyjątkowość w kosmetyce polega nie tylko na biernym uzupełnianiu niedoboru związanego z wiekiem, ale także na aktywnym pobudzeniu komórek do jego produkcji! Pozwala wykorzystać naturalny, wewnętrzny nawilżający potencjał skóry!

NIVEA Hydra Skin Effect dla 72h nawodnienia

Innowacyjna formuła NIVEA Hydra Skin Effect wypełniona czystym kwasem hialuronowym [HA], nie tylko zapewnia intensywne nawilżenie skóry i widoczne wygładzenie, ale także aktywuje komórki skóry do 3-krotnie większej produkcji własnego kwasu hialuronowego.

Nivea Hydra Skin Effect

Micelarny żel do mycia twarzy HYDRA SKIN EFFECT - 23,99 zł/150 ml, Płyn micelarny HYDRA SKIN EFFECT - 23,99 zł/400 ml, Żel na dzień NIVEA HYDRA SKIN EFFECT MOC NAWILŻENIA - 47,99 zł/50 ml, Żel na noc NIVEA HYDRA SKIN EFFECT MOC NAWILŻENIA - 47,99 zł/50 ml, Esencja-serum głęboko nawadniające NIVEA HYDRA SKIN EFFECT - 59,99 zł/50 ml, 7-dniowa kuracja w ampułkach HYDRA SKIN EFFECT - 59,99 zł/7 x 1 ml

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie