Jak wyleczyć pęknięte pięty raz a dobrze?

Pozbądź się problemu raz na zawsze.
Jak wyleczyć pęknięte pięty raz a dobrze?
fot. istock.com
17.05.2021
Dominika Stanisławska

Wielu z nas twierdzi, że popękane pięty biorą się znikąd, ale prawda jest nieco inna. Szczególnie latem, kiedy są stale odsłonięte w sandałach, zaczynamy zwracać na nie uwagę. Pozbycie się popękanych pięt może okazać się trudne. Jeśli bezskutecznie stosowałaś balsam, jest kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć o tym, jak leczyć popękane pięty.
Zobacz więcej: Ochrona przeciwsłoneczna - który filtr wybrać?

Co powoduje pękanie pięt?

Możliwe, że twoja skóra dosłownie pęka pod naciskiem. Nasze stopy są odpowiedzialne za podtrzymywanie naszego ciała i dlatego wytrzymują ogromne obciążenie. Kiedy nacisk na pięty jest duży, skóra rozszerza się na zewnątrz. Jeśli skóra jest sucha, staje się mniej elastyczna, jest sztywna, a przez to bardziej podatna na pęknięcia. Choroby takie jak otyłość, cukrzyca, egzema, niedoczynność tarczycy, zespół Sjögrena (choroba autoimmunologiczna) i młodzieńcza dermatoza podeszwowa (stan skóry stóp) są powiązane z popękanymi stopami. Inne czynniki to płaskostopie, źle dobrane buty, a nawet zimna pogoda. To także może odgrywać pewną rolę.

Popękane pięty mogą być również wynikiem infekcji grzybiczej. Wiele osób myśli, że ​​jeśli cierpią na przesuszone lub popękane pięty, po prostu muszą sięgnąć po balsam, gdy jedną z najczęstszych przyczyn jest w rzeczywistości stopa sportowca. Typowe objawy stopy sportowca to sucha skóra, swędzenie między palcami, złuszczanie się skóry, stan zapalny i pęcherze. Jeśli objawy nie ustępują w ciągu dwóch tygodni, należy udać się do lekarza.

popękane pięty
fot. istock.com

Ważne jest również, aby pamiętać, że suchym piętom łatwiej jest zapobiegać niż się ich pozbyć. Najlepsze sposoby zapobiegania pęknięciom obejmują unikanie chodzenia boso w miejscach publicznych albo noszenia brudnych skarpet, które mogą zarówno narażać stopy na bakterie, jak i grzyby.

Jak leczyć pęknięte pięty?

Kiedy pacjenci przychodzą do lekarza z grubymi zrogowaceniami i pękniętymi piętami, często zaleca się stosowanie 40-procentowego żelu mocznikowego. Mocznik ma działanie keratolityczne (może zmiękczać szorstką skórę) oraz działa dzięki zatrzymywaniu wilgoci i ciągłemu nawilżaniu.
Zobacz więcej: [Super NEW] Nowa linia naturalnych kosmetyków brązujących i rozświetlających do ciała od BodyBoom

Kuracja na noc

Nałóż na noc żel mocznikowy na obie stopy. Owiń je folią spożywczą i załóż czyste skarpetki na noc. Folia będzie sprzyjać wchłanianiu się żelu w popękane pięty, pomagając rozbić szorstkie zrogowacenia i suchą, popękaną skórę. Powtarzaj zabieg, dopóki nie uzyskasz zadowalających efektów. Chociaż pozbycie się popękanych stóp może być wyzwaniem, na pewno da się to zrobić.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie