Czy cukier powoduje wiotkość skóry?

Czym jest glikacja i jak ją zatrzymać?
Czy cukier powoduje wiotkość skóry?
fot. istock.com
03.03.2021
Dominika Stanisławska

Nie jest tajemnicą, że spożywanie zbyt dużej ilości cukru źle wpływa na nasz organizm - zwłaszcza sztucznych cukrów, które są w słodkich napojach, przekąskach i przetworzonej żywności. Okazuje się, że wysoka ilość cukru w organizmie źle wpływa nie tylko na nasze zęby i figurę, ale także przyspiesza starzenie się skóry. Ten proces nazywa się glikacją. Czym jest? Jak zatrzymać glikację?
Zobacz więcej: 
Ujędrnij, rozjaśnij i ochroń skórę dzięki mocy witaminy C+E

Co to jest proces glikacji?

Glikacja to proces, w którym cukier przyłącza się do wolnych grup aminowych białek i przyspiesza ich starzenie się. Jest to naturalny proces, który zaczyna się w wieku ok. 20 lat, nawet przy normalnym poziomie cukru. Jednak dieta, która opiera się głównie na tym składniku przyspiesza ten proces. Cukier osłabia włókna kolagenowe i elastynę, które odpowiedzialne są za napięcie skóry. Glikacja powoduje, że wyglądamy starzej i mamy coraz więcej zmarszczek.
Glikacja powoduje, że wyglądamy starzej i mamy coraz więcej zmarszczek.

Jak zatrzymać proces glikacji?

Procesu glikacji nie da się zatrzymać jeśli ten się rozpocznie - a rozpoczyna się u każdego z nas. Można go jedynie opóźniać. Według American Heart Association dzienna porcja cukru to ok. 100 kalorii dla kobiet i 150 kalorii dla mężczyzn. Najprostszym i najszybszym sposobem jest przejście na dietę niskocukrową. Aby szybko zwalczyć skutki glikacji powinno zacząć się spożywać więcej przeciwutleniaczy - zarówno miejscowo, jak i doustnie. Do pielęgnacji skóry najlepiej nadadzą się witaminy A, C, E oraz koktajle z naturalnych przeciwutleniaczy, jak np.: koktajl z zielonej herbaty. Doustne przeciwutleniacze znajdują się w owocach i warzywach, ale można stosować także suplementy, które ochronią skórę przed wolnymi rodnikami.
Zobacz więcej: 
[Super NEW] Żel do mycia ciała SENSITIVE SKIN nowość od SOLVERX®

Ile cukru w diecie to “za dużo”?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ cukier potrzebny jest do prawidłowej pracy mózgu. Oczywiście im mniej tym lepiej. Jeśli ktoś je cukier zawarty w owocach to nie ma się czym martwić, bo głównie chodzi o cukry, które zawarte są w niezdrowej żywności. Szybko podnoszą ciśnienie przez co mamy więcej energii, ale także dużo szybciej ją tracimy i jesteśmy dużo bardziej zmęczeni niż przed zjedzeniem np.: batona.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie