Jak przedłużyć żywotność kosmetyków do makijażu?

Chcemy, aby nasze ulubione kosmetyki były wiecznie trwałe.
Jak przedłużyć żywotność kosmetyków do makijażu?
fot. istock.com
03.11.2020
Dominika Stanisławska

Każdy kosmetyk ma swoją datę ważności. Im więcej konserwantów, tym dłużej możemy przechowywać produkty. Jednak pamiętajmy, że duża ilość sztucznych składników może źle wpływać na nasza skórę, a używanie przeterminowanych produktów powodować wypryski, zaczerwienienia i inne problemy skórne. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie kosmetyki da się zatrzymać na dłużej.
Zobacz więcej: Czy data ważności kosmetyków jest tak samo ważna, jak data ważności jedzenia?

Jak dbać o akcesoria, aby jak najdłużej były zdatne do użytku?

Przede wszystkim higiena kosmetyków, zaczyna się od czyszczenia akcesoriów, którymi nakładamy produkty. Oznacza to, że jeden pędzel nie powinien być używany do różnych części makijażu, aby nie przenosić różnych bakterii oraz powinien po każdym użyciu być od razu wyczyszczony. Na brudnych akcesoriach rozwijają się zarazki, które później przenosimy na twarz. Oznacza to, że wzrasta ryzyko wyprysków i niedoskonałości, które będą się pojawiać na skórze. Szczególnie osoby, które borykają się z problemami skórnymi powinny o to szczególnie zadbać. Jeśli ktoś zamiast pędzla używa gąbki, to poza czyszczeniem powinna być ona wymieniona kiedy zaczyna się kruszyć.
Jeśli ktoś zamiast pędzla używa gąbki, to poza czyszczeniem powinna być ona wymieniona kiedy zaczyna się kruszyć.
fot. istock.com

Poszczególne produkty, jak przedłużyć ich żywotność?

Pierwszym kosmetykiem, po który sięgamy są podkład i korektor. Aby jak najdłużej były świeże należy pamiętać o wycieraniu resztek podkładu, który skapuje z dozownika. Ogranicza to zbieranie się zarazków przy ujściu tubki lub pompki. Odpowiednie przechowywanie również ma wpływ. Najlepiej, gdy kosmetyk od razu po użyciu będzie zamykany i odkładany na miejsce. Kolejnym kosmetykiem jest tusz do rzęs. Aby jak najdłużej się nim cieszyć należy unikać ruchu energicznego wyciągania i wkładania szczoteczki. W ten sposób wtłaczamy powietrze, co prowadzi do szybkiego wysychania produktu. Szczoteczkę należy obracać wokół opakowania i w ten sposób nakładać tusz. Kolejnym kosmetykiem są kredki i eyelinery, czyli to, co podkreśla nasze oczy. Każda kredka ma zatyczkę, więc należy o niej pamiętać. Ponadto kredkę spokojnie można temperować, aby jak najdłużej była świeża. Z eyelinerem jest nieco inaczej. Gdy zaczyna gęstnieć należy go wymienić, ale jeśli ma nam służyć długi czas musi być dobrze zakręcony po każdym użytku. Tak samo jak w przypadku podkładu należy zbierać z ujścia resztki kosmetyku.
Zobacz więcej: 3 sposoby na udoskonalenie rutyny pielęgnacyjnej

Inne sposoby czyszczenia kosmetyków

W kwestii szminek, pomadek, różu oraz cieni do powiek sprawa wygląda nieco inaczej. Jeśli nasze kosmetyki mają nam służyć bardzo długo musimy nie tylko pamiętać o zaleceniach producenta, ale tez dezynfekować powierzchnię kosmetyków. Wystarczy raz na jakiś czas spryskać cienie płynem dezynfekującym, przetrzeć szminkę wacikiem i będziemy mogli dłużej cieszyć się produktami bez ryzyka wystąpienia zmian skórnych.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie