Czy wszystkie składniki naszej pielęgnacji do siebie pasują?

Jak poszczególne składniki na siebie działają?
Czy wszystkie składniki naszej pielęgnacji do siebie pasują?
fot. istock.com
26.10.2020
Dominika Stanisławska

Każda z nas jest małym chemikiem. Zaczynamy od tego, że uczymy się składników, sprawdzamy, czy nasze kosmetyki nie mają szkodliwych konserwantów i na bieżąco śledzimy nowości.  Czytamy składy etykiety i opinie innych użytkowników danego produktu. Czy zastanawiałaś się kiedyś czy odpowiednio łączysz ze sobą poszczególne produkty? Myślałaś o tym, że nie wszystko do siebie pasuje?
Zobacz więcej: Period skin - czyli jak pozbyć się nieproszonych gości na skórze przed okresem?

Które składniki pasują do siebie, a które nie?

Retinol

Jest to organiczny związek chemiczny, alkohol nienasycony. Powstaje w wątrobie i jest odpowiedzialny nie tylko za stan naszego naskórka i błon śluzowych, ale także wzorku. Występuje w cytrusach i zielonych warzywach. Ma potwierdzone działanie odmładzające i przeciwtrądzikowe. Działa jak silny peeling, dlatego nie należy go stosować codziennie oraz, najlepiej nakładać go na noc. Retinolu nie należy mieszać z witaminą C oraz kwasami AHA. W połączeniu mają bardzo silne działanie i mogą podrażniać skórę. Jednak retinol dobrze sprawdzi się połączony z kremem przeciwsłonecznym. Ze względu na to, że retinol działa przez długi czas nie można zapominać o ochronie skóry.
Powstaje w wątrobie i jest odpowiedzialny nie tylko za stan naszego naskórka i błon śluzowych, ale także wzorku.
fot. istock.com

Witamina C

Wpływa na produkcję kolagenu i rozjaśnia skórę. Witaminę C najlepiej stosować rano. Ma dużo delikatniejsze działanie niż retinol. Dobrze działa w połączeniu z witaminą E. Tak jak przypadku retinolu sprawdzi się we współpracy z filtrem przeciwsłonecznym, a nie należy jej mieszać także z kwasami AHA i BHA.
Zobacz więcej: Czy data ważności kosmetyków jest tak samo ważna, jak data ważności jedzenia?

Kwasy AHA

Alfa hydroksykwasy mają moc złuszczania naskórka. Ze względu na swoją siłę zbyt częste stosowanie może powodować, że skóra będzie bardziej wrażliwa i zaczerwieniona. Zanim zaczniemy stosowanie kwasu AHA warto zrobić odstęp kilku dni po składnikach, które zostały wymienione wcześniej. Stany zapalne, które mogą się pojawiać przy miksowaniu wszystkiego na raz nie przyniosą pożądanych efektów, a doprowadzą do szybszego starzenia się skóry. Kwasy AHA najlepiej działają solą i nie trzeba ich łączyć z kremami lub innymi produktami. W warunkach domowych stężenie kwasów AHA nie powinno przekraczać 20%. Po kuracji AHA warto zrobić przerwę na ok. 2 miesiące.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie