Co robić, by mieć piękne włosy?

Zapytaliśmy eksperta z salonu Dzisiaj art.hair.wine.
Co robić, by mieć piękne włosy?
fot. istock.com
23.10.2020
Dominika Stanisławska

Piękne włosy to marzenie każdej z nas. Niestety, na geny nie mamy wpływu, ale możemy zrobić wszystko, aby nasze włosy miały jak najlepszą kondycję. Nie bez znaczenia są kosmetyki, których powinniśmy używać – dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czy dbanie o włosy musi być długim i skomplikowanym procesem? Jakich kosmetyków używać, aby włosy były ładne?
Zobacz więcej: Farbujesz włosy? Sprawdź tę alternatywę!

Dominika Stanisławska: Jak rozpoznać porowatość włosów?

Joanna Orłowska-Kryłowska: Tak naprawdę to mówimy o spoistości łuski. Przy włosach długich jest to zupełnie naturalne, że ta spoistość łuski przez czynniki zewnętrzne, nie będzie nigdy taka idealna. Włos nie będzie idealnie gładki, bo wiatr, słońce, wilgoć – to wszystko wpływa na utlenianie się włosa. My to postrzegamy tak wizualnie jako włosy, które są jaśniejsze. Szczególnie w tych strefach zewnętrznych i w dotyku są to włosy, które są bardziej porowate. My, fryzjerzy, postrzegamy to jako brak spoistości łuski, czyli włos, który należałoby wypełnić i przede wszystkim domknąć, wygładzić łuskę na powierzchni.
SUPERMAMY
fot. Supermamy

Co ile trzeba podcinać włosy?

Przy długich włosach najlepiej – żeby też nie stracić długości, bo najczęściej chcemy ją zachować – co 2-3 miesiące. Podcinanie końcówek jest absolutnie dla zdrowia włosa, dla wizualnego wyglądu niezbędne.

Czym różnią się niedomknięte łuski włosa przy włosach prostych a kręconych?

Przy włosach, które są proste i gładkie, to struktura włosa również może być porowata, tak jak wspomniałam, przez czynniki zewnętrzne, przez nieodpowiednie zabiegi fryzjerskie, ale naturalnie włosa „na starcie” nie będziemy odczuwać jako włosa porowatego. Włos kręcony będzie zazwyczaj, nawet przy włosach naturalnych, niekoloryzowanych, będzie włosem „na starcie” średnio lub wysoko porowaty. W zależności od tego, czy były włosy koloryzowane, czy były eksponowane na czynniki atmosferyczne.

Jak szybko i efektowanie zapuścić włosy?

Na pewno trzeba dbać o ich kondycję, żeby nie zdarzyło nam się tak, że włosy zaczynają się kruszyć. Bardzo często postrzegamy to tak, że czekamy i czekamy, a my wrażenie, że ciągle jest ta sama długość, ponieważ one się kruszą. Niezbędne jest zadbanie o jakość włókna włosa, czyli po prostu o włosy. Nie poddawać ich jakimś agresywnym zabiegom chemicznym – to jest pierwsza, ważna rzecz. Druga rzecz to przycinanie co 3-4 miesiące, aby kondycja włosa była jak najlepsza. Dbałość o domykanie łuski po myciu, czyli środki naturalne, czyli odżywki, bo one działają powierzchniowo, domykają łuskę. Pomogą również płukanki z wodą z octem jabłkowym albo z cytryną. To bardzo dobrze wzmocni łodygę.

Jednak zapuszczanie może się nie uda w momencie, gdy mamy jakieś problemy tarczycowe np. choroba Haszimoto, która jest plagą naszych czasów. Włosy przy Haszimoto tracą gęstość i kruszą się do połowy długości. Takie włosy jest niezwykle ciężko zapuścić. W tym wypadku takie zabiegi, jak częsta koloryzacja agresywnymi środkami, eksponowanie na czynniki zewnętrze, nie sprawią, że włosy będą rosły.
Zobacz więcej: To prawdziwa rewolucja w makijażu. Koniecznie przetestuj ten kosmetyk!

Co ile trzeba podcinać włosy?

Przy długich włosach najlepiej – żeby też nie stracić długości, bo najczęściej chcemy ją zachować – co 2-3 miesiące. Podcinanie końcówek jest absolutnie dla zdrowia włosa, dla wizualnego wyglądu niezbędne.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów – od umycia do suszenia?

W całej procedurze aplikacji produktów, zawsze najlepiej zacząć od Maxi Wash. Jest to szampon detoksykujący, nie ma nic wspólnego z agresywnymi szamponami oczyszczającymi. To produkt, który będzie nam złuszczał wszystko, co się nagromadziło na powierzchni włosa. Robi się to po to, aby kolejne produkty, które będziemy nakładać – zadziałały. Dzięki temu włos nie jest niczym powleczony, jest przygotowany do kolejnych zabiegów. Generalnie Maxi Wash jest produktem, który powinien być stosowany raz na tydzień, raz na dwa tygodnie – w zależności od tego, jak często myjemy włosy. Bardzo często sebum zapycha mieszki włosowe, aby to wszystko odetkać można zrobić peeling z nowej serii Scalp Spa, ale jest to produkt tylko do skóry głowy. Po peelingu, jeśli włos nie ma problemów ze spoistością łuski, można nałożyć odżywkę z serii Young.
SUPERMAMY
A co robić, gdy ktoś ma włosy przyklapnięte i chce uzyskać objętość?

Ja polecam taką niekonwencjonalną metodą, czyli puder teksturyzujący, który odbija i nadaje objętości. Jest to produkt, który najczęściej nakłada się na włosy suche, ale przez konsystencję tego produktu można sobie pozwolić na włosy wilgotne. On pięknie unosi włosy od nasady. Ma trochę lżejsze działanie niż na sucho. Można dzięki niemu uzyskać bardzo naturalną objętość. Myślę, że większości na tym zależy, aby było odbicie, ale żeby włos wyglądał naturalnie, aby ruszał, aby pracował.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie