Czy data ważności kosmetyków jest tak samo ważna, jak data ważności jedzenia?

Zdecydowanie tak!
Czy data ważności kosmetyków jest tak samo ważna, jak data ważności jedzenia?
fot. istock.com
23.10.2020
Dominika Stanisławska

Wciąż istnieje wiele nieporozumień co do czasu przechowywania produktów kosmetycznych. Często mamy wrażenie, że te w domu powinny być używane zawsze i w każdym wypadku. Oczywiście wcale tak nie jest. W większości przypadków kosmetyki są konserwowane i utrwalane przez dodatki konserwujące, to i tak produkty mają swój okres przydatności do spożycia.
Zobacz więcej: Super to buy... czyli nowości, które zachwyciły nas w ostatnim czasie

Jak długo można trzymać zamknięty/otwarty produkt kosmetyczny?

Zasady dotyczące kosmetyków są takie same jak przy żywności. Data, kiedy produkt powinien być zużyty jest na opakowaniu. Najczęściej jest to 2 lata. Jednak są kosmetyki, które mają zdecydowanie krótszą datę ważności. Najczęściej trudno nam się rozstać z ulubionymi kosmetykami, takimi jak drogie kremy czy podkłady. Niestety, ale używanie ich po otwarciu przez bardzo długi czas źle wpływa na naszą skórę. Może powodować podrażnienia, alergie, wypryski. Ponadto nie ma także tych samych właściwości, które miał na początku stosowania. Jeśli otworzymy już jakiś kosmetyk powinnyśmy zużyć zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej jest to 3-6 miesięcy od otwarcia.
Może powodować podrażnienia, alergie, wypryski.
fot. istock.com

Składy, o czym informują?

Im dłuższa lista wykorzystanych składników, tym kosmetyk ma więcej konserwantów, czyli dłużej będzie można go stosować. Najprościej mówiąc – kosmetyki naturalne, czyli te z krótkimi składami trzeba zużyć jak najszybciej. Oczywiście inaczej potraktujemy kosmetyki do ciała, a inaczej do makijażu. Podkłady, pudry, tusze i inne, mają zdecydowanie dłuższą datę przydatności, o czym informuje producent na każdym opakowaniu.
Zobacz więcej: Jak pozbyć się przebarwień?

Przechowywanie produktu, czy ma znaczenie?

Tak samo, jak data ważności, także sposób przechowywania produktu ma znaczenie. Jeśli dbamy o to, aby kosmetyk stał zamknięty w chłodnym, zaciemnionym miejscu, to posłuży nam zgodnie z etykietą od producenta. Natomiast, gdy trzymamy wiele kosmetyków, których nie dokręcamy oraz nie dbamy o przechowywanie, to drobnoustroje, które są w powietrzu będą trafiać na naszą skórę i na naszą twarz. Może to źle wpływać na kondycję naszej cery, ale także powodować, że kosmetyk szybciej straci datę ważności. Tak samo, jak z jedzeniem – nie trzymamy jedzenia na wierzchu, tylko chowamy je do lodówki, aby jak najdłużej zachowało swoją datę przydatności.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie