Skąd się bierze cellulit i czy faktycznie można się go pozbyć? Rozmawiamy z ekspertem!

Cellulit to problem dotykający ponad 80% kobiet!
Skąd się bierze cellulit i czy faktycznie można się go pozbyć? Rozmawiamy z ekspertem!
fot. istock.com
05.10.2020
Katarzyna Lemanowicz

Cellulit pojawia się w momencie, kiedy tkanka tłuszczowa, woda czy inne produkty przemiany materii są rozmieszczone nierównomiernie. Skórka pomarańczowa, czyli charakterystyczne zgrubienie i fałdy pojawia się w wyniku nieprawidłowej cyrkulacji krwi i limfy, głównie na udach, pośladkach, biodrach i brzuchu. Cellulit związany jest z zaburzeniami funkcjonowania kobiecego układu hormonalnego. O tym skąd się dokładnie bierze, dlaczego to właśnie kobiety dotyka najczęściej i jak się go pozbyć rozmawiałam z Katarzyną Hans - dyplomowaną kosmetolog, specjalistką SPA&Welness Kliniki rehabilitacji Columna Medica.

Cellulit - wszystko na jego temat

Skąd się bierze cellulit?

Cellulit czyli tzw. „pomarańczowa skórka”, która pojawia się najczęściej w okolicy ud, pośladków, brzucha i ramion powstaje z połączenia toksyn, wody i tłuszczu. Dlatego mówimy o różnych typach cellulitu, w zależności od tego, która z tych substancji przeważa w tkance (np. cellulit wodny czy tłuszczowy).

Dlaczego to kobiety mają cellulit?

Cellulit dotyczy głównie kobiet, ponieważ ich tkanka łączna ma nieco inną budowę niż u mężczyzn. W kobiecym ciele włókna kolagenu i elastyny układają się w skórze luźno i równolegle, przez co łatwiej ulega odkształceniu - kiedy komórki tłuszczowe powiększają się i przemieszczają, wypychają ją w górę i tworzą grudki i wgłębienia w skórze.

Zobacz więcej: Tych 8 domowych sposobów skutecznie rozprawi się z cellulitem

 Co jest „sprzymierzeńcem” powstawania cellulitu?

Na powstawanie cellulitu ma wpływ wiele czynników, głównym są geny i dieta. Jeżeli jemy dużo przetworzonej żywności bogatej w konserwanty, składniki chemiczne i cukier, nasza flora bakteryjna nie nadąża z neutralizowaniem powstających toksyn. Ponieważ nasz organizm jest mądry, nie lokuje toksyn np. w narządach wewnętrznych, tylko wypycha je tam, gdzie najmniej zagrażają zdrowiu- do tkanki łącznej. Cellulit jest więc estetyczną wizytówką zaburzeń, które powstają wewnątrz organizmu.

Jak walczyć z cellulitem?

Dieta to podstawa. Należy przede wszystkim wyeliminować z jadłospisu żywność przetworzoną, unikać tłuszczu, alkoholu, cukru (także w naturalnej postaci, czyli miodu, owoców, zwłaszcza suszonych) i glutenu. Ograniczyć również trzeba sól, za to warto jeść więcej warzyw i produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Aby wypłukiwać toksyny z organizmu należy pić ok. 2 litrów wody dziennie. Warto też wprowadzić do planu dnia ruch, który przyśpieszy przemianę materii. Dobrą formą jest taniec, pływanie, pilates, tai-chi czy jazda na rowerze. Również nordic walking, spacery, czy ćwiczenia oddechowe, gdyż dostarczają tlen do komórek, ułatwiając spalenie tłuszczu i pozbywanie się toksyn z organizmu.

Cellulit - jak się go pozbyć?

fot. istock.com

Czy domowe sposoby są w stanie wyeliminować cellulit?

Ponieważ najlepsze rezultaty przynosi stosowanie kilku metod naraz, oprócz diety i ruchu dobrze jest też zadbać o skórę od zewnątrz. Należy codziennie stosować balsamy lub żele na cellulit, choć nie ma co liczyć na cud, systematyczne stosowanie pomaga ujędrnić i wygładzić skórę. Poprawiają jej napięcie i mogą też wpłynąć na ujędrnienie skóry. Prawda jest taka, że żaden kosmetyk czy cudowny składnik nie poradzi sobie z nim sam. Należy wprowadzi masaż antycellulitowy, który często działa lepiej niż sam kosmetyk. Nie każdy potrafi wykonać taki masaż sam w domu lub najzwyczajniej brakuje czasu. Dlatego warto zgłosić się do gabinetu, w którym osoby przeszkolone doradzą jaki rodzaj zabiegów jest potrzebny do pozbycia się niechcianego cellulitu. W domu natomiast można jeszcze raz w tygodniu wykonać sobie peeling ciała lub wyszczotkować ciało specjalnie przygotowaną do tego szczotką. 

Czy da się wyeliminować w 100% cellulit?

Kompleksowe podejście jest w stanie wyeliminować w 100% cellulit. Ważne jest połączenie diety, ruchu i zabiegów kosmetycznych. Dążenie do upragnionej sylwetki wymaga cierpliwości i systematycznej pracy. Droga do celu nie musi przypominać trudnej  walki o przetrwanie, warto zacząć od zmiany złych nawyków. Postaw na zdrowy styl życia, ruch sprawiający przyjemność, a rezultaty przyjdą szybciej niż myślisz.
Zobacz więcej: Ta profesjonalna baletnica pokazuje jak skutecznie walczyć z cellulitem!

Jakie zabiegi są najskuteczniejsze na cellulit?

Jednym z najbardziej efektywnych zabiegów antycellulitowych jest masaż próżniowy, który przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu, zmniejsza obrzęki oraz poprawia napięcie tkanki łącznej. Taki zabieg można przeplatać masażami manualnymi lub z użyciem bańki chińskiej. Dopełnieniem są owijania ciała tzw. body wrapping z alg, kremu cynamonowego czy kofeinowego. W przypadku zaawansowanego czy uporczywego cellulitu lepsze będą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej np. HIFU.

Cellulit - skąd się bierze?

fot. istock.com

Jak często stosować zabiegi na cellulit?

Zabiegi antycellulitowe w gabinecie warto stosować 2-3 razy w tygodniu. Seria to od 10 do 18 zabiegów, w zależności od pożądanych efektów.

Czy zabiegi na cellulit trzeba stosować cały czas? Czy w momencie kiedy cellulit znika to możemy zaprzestać stosowania zabiegów?

Po skończonej serii zabiegów warto raz na 2-3 tygodnie zrobić sobie zabieg przypominający aby podtrzymać efekt.

Polecane wideo

Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
Anita (Ocena: 5) 22.10.2020 14:07
Sporo tych zabiegów trzeba wykonać, ale chyba będzie trzeba. Jakoś nie mogę znaleźć na siebie żadnej skutecznej metody :/
zobacz odpowiedzi (1)
dubi (Ocena: 5) 21.10.2020 11:59
no trzeba jednak w sumie troche sie przyjrzec składowi ale vialise z tego co widzę ma kofeinę, algi, bluszcz itp.
odpowiedz
Amelka (Ocena: 5) 14.10.2020 14:58
@Lima, to jak to dokładnie z tym jest usuwaniem wody przez kosmetyki? Orientujesz się?
odpowiedz
olga (Ocena: 5) 13.10.2020 13:34
oczywiście, że można się go pozbyć. mi bardzo pomogła seria zabiegów onda, którą przeprowadziłam w klinice vesuna z krakowa. oprócz zabiegów przeszłam również na dietę i ćwiczenia w celu wzmocnienia efektów. zależało mi na czasie, ponieważ chciałam dobrze wyglądać w ślubu, zwłaszcza miodowym miesiącu.
odpowiedz
garncarka (Ocena: 5) 13.10.2020 11:10
Oczywiscie, ze mozna sie pozbyc cellulitu. Wszystko to kwestia pielegnacji, diety i cwiczen w odpowiednich proporcjach
odpowiedz
Polecane dla Ciebie